Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak mi thingwath dnešním blogem připomněl, že je na čase se podělit o další zážitky z (pravda dost sporadického) používání Gentoo.
Hned na začátku nezbývá než konstatovat, že nejsem nijak nadšen. Distribuce, svými příznivci obvykle do nebes vychvalovaná, mě ničím nenadchla.
Kromě věcí, které jsem zmínil už při instalaci se samozřejmě objevily další problémy.
Přes údajnou konfigurovatelnost distibuce pomocí USE flagů je poměrně velký problém nastavit vše tak abych nepoužíval GTK 1. Polovina ebuildů si pod flagem gtk představuje podporu libovolného gtk a druhá polovina GTK 1. Řešením je samozřejmě přidání problematických balíčků do package.use. Přes toto řešení mi emerge neustále cpe GTK 1, což se ale dá úžasně obejít.
Další věc je neuvěřitelná pomalost jakéhokoliv vyhledávání. Asi jsem moc zmslaný dvojicí dlocate a apt-cache, která mi dá výsledky téměř okamžitě, ale to možná je jenom neznalostí správných aplikací (esearch je rozumně rychlý, na soubory jsem nic nenašel).
Při zkoušení jsem nainstaloval samozřejmě víc věcí než používám, ale po jejich odinstalování po nich zůstane nastavení v /etc. Zlaté remove/purge v Debianu.
Chybí mi nějaké pěkné konzolové TUI ve stylu aptitude. Ještě že existuje asi 50 Qt frontendů...
Ne že bych tenhle standard nějak miloval, ale /usr/portage by IMHO mělo být ve /var/lib/portage.
Řešit po upgradu závislosti bastlem jménem revdep-rebuild mi připadá fakt podivné. Něměl by toto řešil balíčkovací systém?
Nechápu proč mi to pořád vnucuje k úpravě konfiguráky na které jsem ani nešáhnul. To snad může udělat sám...
Tak to by pro dnešek stačilo, pokračování někdy jindy a třeba se dostane i na nějaké pozitivní věci .
Tiskni
Sdílej:
# grep gtk /etc/portage/package.use net-analyzer/mtr -gtk media-sound/lame -gtk
gvim: gtk? ( gtk2? ( >=x11-libs/gtk+-2.2 virtual/xft gnome? ( >=gnome-base/libgnomeui-2.6 ) ) !gtk2? ( gnome? ( gnome-base/gnome-libs ) !gnome? ( =x11-libs/gtk+-1.2* ) ) ) lame: gtk? ( =x11-libs/gtk+-1.2* )Takže prostě nemám šanci to vyřešit pomocí system-wide flagů.
Nechápu proč mi to pořád vnucuje k úpravě konfiguráky na které jsem ani nešáhnul. To snad může udělat sám...Protoze si to neumis nastavit. Viz
etc-update.conf
, pripadne dispatch-conf.conf
.
Zbytek nebudu komentovat, TUI mi nechybi (nevim k cemu) a jestli je neco v /usr/portage
nebo ve /var/lib/portage
, je mi asi tak stejne ukradene, jako jestli jestli nosi domorodci v Africe sandaly od Bati...
replace-unmodified=yes
v dispatch-conf.conf
snad způsobí očekáváné chování.
Jde mi o to, že distrbuce, která o sobě tvrdí:
The file system layout standards used in Gentoo Linux closely follow the FHS, short for File system Hierarchy Standard.ten standard porušuje svým balíčkovacím systémem.
Large software packages must not use a direct subdirectory under the /usr hierarchy.
/srv
nebo /media
. Neco zajimavejsiho by se nenaslo?
Ještě dodám citaci z FHS než někdo začne plácat nesmysly: Large software packages must not use a direct subdirectory under the /usr hierarchy.Ty povazujes strom Portage za "velky balicek"?
/usr/portage
jsou jenom metadata snadno ziskatelna jednim prikazem z Internetu, ne binarky nebo knihovny. BTW, co je spatneho treba na instalaci KDE/3.4 do /usr/kde/3.4
? FHS uz jsem cetl pred delsi dobou, takze si nejsem jisty, ale iirc je to povolene.
Nicméně to nic nemění na tom, že v /usr by měla být data, která se nemění, což IMHO portage strom není.Tobe se v /usr nic nemeni? Mne kupodivu jo, pokazdy, kdyz si neco novyho nainstaluju... koukam, ze mi tam pribejvaj adresare i soubory... stejne jako v /usr/portage, kdyz si stahnu novej sync. Neni asi dulezity, ze se tam nic nema menit, tj. zapisovat "samo od sebe"?
Any information that is host-specific or varies with time is stored elsewhere.
varies with timetohle chapu jako kdyz se automaticky generuje log, aniz to kontroluji (nebo tmp) - kdyz dam emerge sync, tak si prece primo reknu o to, aby se mi stahla do /usr/portage databaze... stejne jako kdyz si nainstaluju novou verzi programu, tak se mi analogicky zmeni obsah treba /usr/share
esearch
, k výpisu souborů nějakého nainstalovaného balíčku nebo ke zjištění příslušnosti nějakého souboru k balíčku používám qpkg
z app-portage/gentoolkit
:
# qpkg -f `which qpkg` app-portage/gentoolkit *
# qpkg -l gentoolkit app-portage/gentoolkit-0.2.0 * CONTENTS: /usr /usr/bin /usr/bin/euse /usr/bin/qpkg /usr/bin/etcat ...
# emerge app-portage/gentoolkit [...] * The qpkg and etcat tools are deprecated in favor of equery and * are no longer installed in /usr/bin in this release. * They are still available in /usr/share/doc/gentoolkit-0.2.1_pre2/deprecated/ * if you *really* want to use them. [...]Jinak vím, že nástroje existují, ale je to pomalé:
# time dlocate -L ed /. /bin /bin/ed /usr /usr/bin /usr/share /usr/share/info /usr/share/info/ed.info.gz /usr/share/man /usr/share/man/man1 /usr/share/man/man1/ed.1.gz /usr/share/doc /usr/share/doc/ed /usr/share/doc/ed/TODO.gz /usr/share/doc/ed/README.gz /usr/share/doc/ed/changelog.gz /usr/share/doc/ed/copyright /usr/share/doc/ed/NEWS.gz /usr/share/doc/ed/POSIX.gz /usr/share/doc/ed/THANKS.gz /usr/share/doc/ed/changelog.Debian.gz /usr/bin/red /usr/share/man/man1/red.1.gz real 0m0.049s user 0m0.031s sys 0m0.018s
# time equery files sys-apps/ed [ Searching for packages matching sys-apps/ed... ] sys-apps/ed-0.2-r6 * Contents of sys-apps/ed-0.2-r6: /bin /bin/ed /bin/red -> ed /usr /usr/share /usr/share/doc /usr/share/doc/ed-0.2-r6 /usr/share/doc/ed-0.2-r6/ChangeLog.gz /usr/share/doc/ed-0.2-r6/NEWS.gz /usr/share/doc/ed-0.2-r6/POSIX.gz /usr/share/doc/ed-0.2-r6/README.gz /usr/share/doc/ed-0.2-r6/THANKS.gz /usr/share/doc/ed-0.2-r6/TODO.gz /usr/share/info /usr/share/info/ed.info.gz /usr/share/man /usr/share/man/man1 /usr/share/man/man1/ed.1.gz /usr/share/man/man1/red.1.gz -> ed.1.gz real 0m1.401s user 0m1.255s sys 0m0.139s
# time equery belongs /bin/ed [ Searching for file(s) /bin/ed in *... ] sys-apps/ed-0.2-r6 (/bin/ed) real 0m19.533s user 0m17.262s sys 0m0.675s # time dlocate /bin/ed ethereal-common: /usr/bin/editcap ed: /bin/ed mime-support: /usr/bin/edit xbase-clients: /usr/X11R6/bin/editres patchutils: /usr/bin/editdiff real 0m0.526s user 0m0.396s sys 0m0.033s
# PORTDIR is the location of the portage tree. This is the repository # for all profile information as well as all ebuilds. This directory # itself can reach 200M. If you change this, you must update your # /etc/make.profile symlink accordingly. #PORTDIR=/usr/portage
Na vyhledavani balicku jsem nejdriv pouzival esearch, ale nelibila se mi hlavne dlouha doba indexace.No ja teda nevim, ale na normalnim IDE disku s reiserfs mi cela indexace trva neco pres pul minuty, to me teda to hledani casovych uspor fakt vytrhne, zvlast kdyz to aktualizuju z cronu jednou za den v noci...
No ja teda nevim, ale na normalnim IDE disku s reiserfs mi cela indexace trva neco pres pul minuty, to me teda to hledani casovych uspor fakt vytrhneJa takove stesti bohuzel nemam. Mam athlona-900, 512-RAM, disk-5400otacek. Vytvoreni indexu:
# time update-eix Building database from scratch .. Reading Portage settings .. Using eix database in /var/cache/eix Using portage cache: /usr/portage/ Reading cache for main tree: 099% Reading overlays .. /usr/local/portage/ 099% Applying masks .. Database contains 9360 packages in 136 categories. real 0m3.266s user 0m2.465s sys 0m0.606s
# time eupdatedb * indexing: 0 ebuilds to go * esearch-index generated in 3 minute(s) and 17 second(s) * indexed 9495 ebuilds * size of esearch-index: 1500 kB real 3m18.258s user 0m50.452s sys 0m9.049sVyhledavani nazvu balicku:
# time eix eix * app-portage/eix Available versions: 0.2.1 0.2.2 Installed: 0.2.2 Homepage: http://eixwiki.unfoog.de Description: Small utility for searching ebuilds with indexing for fast results Found 1 matches real 0m0.183s user 0m0.157s sys 0m0.014s
# time esearch eix [ Results for search key : eix ] [ Applications found : 1 ] * app-portage/eix Latest version available: 0.2.2 Latest version installed: 0.2.2 Size of downloaded files: 243 kB Homepage: http://eixwiki.unfoog.de Description: Small utility for searching ebuilds with indexing for fast results License: GPL-2 real 0m0.395s user 0m0.336s sys 0m0.035sVyhledavani v popisech
# time eix -S amule * net-p2p/amule Available versions: 1.2.8 ~2.0.0_rc5 ~2.0.0_rc6 ~2.0.0_rc7 ~2.0.0_rc8[1] ~2.0.1[1] Installed: 2.0.1 Homepage: http://www.amule.org/ Description: aMule, the all-platform eMule p2p client * net-p2p/amule-cvs [1] Available versions: 1 Installed: no Homepage: http://www.amule.org/ Description: aMule, the all-platform eMule p2p client [1] /usr/local/portage/ Found 2 matches real 0m0.099s user 0m0.071s sys 0m0.013s
# time esearch -S amule [ Results for search key : amule ] [ Applications found : 2 ] * net-p2p/amule Latest version available: 2.0.1 Latest version installed: 2.0.1 Size of downloaded files: 2,069 kB Homepage: http://www.amule.org/ Description: aMule, the all-platform eMule p2p client License: GPL-2 * net-p2p/amule-cvs Latest version available: 1 Latest version installed: [ Not Installed ] Size of downloaded files: 2,121 kB Homepage: http://www.amule.org/ Description: aMule, the all-platform eMule p2p client License: GPL-2 real 0m0.458s user 0m0.394s sys 0m0.034sEix ale nezobrazi napr. licenci, a kolik bude stazeno, na druhou stranu zobrazi vsechny dostupne verze, s barevnym rozlisenim stable, unstable a hardmasked. Take jsem si prave vsiml, ze kazdy hlasi jiny pocet ebuildu. Samozrejme ale proti gustu zadny disputat.
No ja teda nevim, ale na normalnim IDE disku s reiserfs mi cela indexace trva neco pres pul minutyNe každý má tak nadupaný stroj:
# time eupdatedb * indexing: 0 ebuilds to go * esearch-index generated in 1 minute(s) and 57 second(s) * indexed 9481 ebuilds * size of esearch-index: 1499 kB real 1m57.980s user 1m1.600s sys 0m11.419sNicméně mi stejně víc vadí pomalost při hledání než při indexaci...