Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Již je tomu nějaký ten pátek, co jsem pro tu phpMyAdmina hledal překladatele. Překlad se sice díky tomu pohnul, ale stále ještě není kompletní. Nicméně to není důvod proč dnes píši. Tím důvodem je spuštění překladu dokumentace.
Rok se s rokem sešel a loňská situace se opakuje. Přestože phpMyAdmin nebyl vybrán mezi projekty účastnící se Google Summer of Code přímo, díky kolegům z MySQL se projekty na vylepšení phpMyAdmina mohou této akce zúčastnit. Pokud tedy studujete a chcete si přes léto přivydělat peníze pomocí phpMyAdminovi, můžete inspiraci čerpat z našich nápadů na vylepšení, nebo přijít z vlastním nápadem. Poslední šance na odeslání vašich přihlášek do Googlu je 3. dubna!
Už delší dobu se mi nelíbilo, na jakých stránkách prezentujeme phpMyAdmina a chtěl jsem s tím něco udělat. Ale prostě je pořád těžší a těžší najít si čas a tenhle úkol čekal v mojí frontě poměrně dlouho.
Až do nedávna jsem překlad phpMyAdmina obstarával vlastními silami. Bohužel už v poslední době nějak nestíhám a není jiná možnost než se pokusit sehnat někoho, kdo by tyto překlady obstaral. První pokus tedy činím zde, třeba se tu nachází nějaký dobrovolník co by rád pomohl známému projektu. Kromě znalosti angličtiny nejsou potřeba žádné další znalosti.
Do phpMyAdmina chtějí protlačit podporu pro jeden autentizační token. Jak tato věc funguje na hardwarové úrovni nevím (má tam být nějaký autentizační kalkulátor, který na výzvu vygeneruje nějakou unikátní odpověď), ale docela mě pobavil přístup k bezpečnosti softwarového řešení okolo. Celá popisovaná věc se jmenuje Swekey a stojí za ním firma Musbe, založená jen kvůli tomuto zařízení (to develop and market an innovative authentication technology
).
Na bezpečnostním mailing listu phpMyAdmina se objevil nějaký etický hacker a začal trochu šťourat do našeho kódu, což je jenom dobře . První výsledky tohoto šťourání už přinesla verze 2.11.7.1, ale s většinou změn přijde až 2.11.8.
Chápu, že občas na jabber konferenci pro phpMyAdmina vleze někdo kdo má problémy s MySQL. Ale když už někdo neví co dělá a chce provozovat redakční systém v PHP, tak by aspoň mohl mít trochu slušnosti. Pojmenovat se aaa na důvěryhodnosti moc nepřidá (a koneckonců anonymitu taky ne, stejně IP adresu vím ;-)) a po prvním dotazu "hele kde mám zjistit udaje MySQL?" už se člověk nemůže ubránit pocitu co že to za blbce sem zase dorazilo. Nicméně to mě neodradilo od toho se mu pokusit poradit, ale dobře míněná snaha stejně přišla vniveč. Ostatně posuďte sami. No nic je na čase jít spát.
Nebojte se, nejedná se o vyjádření podpory politické straně . Jenom jsem se konečně dokopal k tomu přečíst si něco o OASIS Open Document formátu a naimplementovat export (prozatím spreadsheet) do phpMyAdmina.
Nedávným zrušením výchozího konfiguračního souboru v phpMyAdminovi jsme zjevně píchli do vosího hnízda a uživatelé (asi 2) si začali stěžovat na to, jaký je to hrozný krok zpět. Teď byli nuceni provést takovou hroznou věc jako čtení dokumentace a strávit tím celých deset minut. Jinak to neuměli nastavit.
Nejhorší vlastnost phpMyAdmina je podle mnoha lidí bezpochyby to, že korektně podporuje kódování dat nastavené v MySQL. Mám pocit, že na tento dotaz jsem už odpovídal asi tisíckrát, i když poslední dobou tazatale (pokud je předpoklad, že umějí česky) odkazuji na FAQ, tak stejně je toho moc.
Nejedná se o žádné objektivní porovnání, jenom překlady phpMyAdmina . Když jsem se opět po nějaké době podíval na statistiky překladu, byl jsem příjemně překvapen přítomností slovenštiny mezi 10 nejkompletnějšími překlady. No je vidět, že se tamní překladatel na rozdíl od číňanů, němců nebo poláků nefláká.
Další dílko, které vznikno během víkendu je nastavovací skript pro phpMyAdmina. Začalo to jednoduchým generováním konfigurace serverů a skončilo to prozatím u 60 kB skriptu, který umí nastavit vše, co jsem považoval za důležité .
Jakmile jsem se dozvěděl o nové nabídce Pipni.cz, rozhodl jsem se že to je ideální služba na to co chci. Už delší dobu potřebujeme někam umístit demo phpMyAdmina, ve kterém by si uživatel mohl vyzkoušet všechno a ne jen něco s omezenými privilegii.
Je sice pěkné, že se někdo odhodlá nahlásit bug, ale když to bere jako slohové cvičení a stejně tak každý doplňující komentář, tak to vývojáře akorát naštve. Pravda už jsem schopný číst takové výplody letmým prohlédnutím a hledáním klíčových slov, ale pak snadno něco unikne .
Na stránce s informacemi o serveru jsou nyní zvýrazněny problematické hodnoty a je u nich i rada, jak se s tím vypořádat. Sice to je v podstatě jen převzaté z dokumentace MySQL, ale tu skoro nikdo nečte, tak třeba na této stránce správci serverů narazí na to, jak lépe nastavit MySQL server.
Poslední dobou se nám tým phpMyAdmina efektivně zmenšil na dva aktivní lidi, tak jsme se rozhodli přijmou dalšího člověka. Už pár týdnů aktivně posílal patche, tak proč jeho energie nevyužít?
Našel by se tu někdo kdo by byl ochotný pomoci s portací témat phpMyAdmina na novou verzi? Nějak na to nemáme sílu a CSS zrovna není moje hobby, tak by se pomocná ruka hodila.