Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Už mě začalo silně štvát, že na jednom počítači se některé klíče tváří jako důvěryhodné a druhém ne a rozhodl se, že je konečně na čase napsat nějaké rozumné updatování PGP klíčů včetně těch co je podepisují.
Po tom co se mě několik lidí zeptalo na dotaz, jehož odpověď je název programu, rozhodl jsem se takovým programům věnovat trochu prostoru v blogu.
První na řadě je program dmidecode. Ten zobrazí různé informace o hardware počítače.
Hledáním způsobu, jak označit certifikát za důvěryhodný pro použití v KMailu jsem strávil poměrně dost času, tak se o něj podělím.
KDE používají na spravování X.509 certifikátů program Kleopatra. To ovšem není nic jiného než klikátko pro gpgsm. Kleopatra sama o sobě neumí nastavit certifikát jako důvěryhodný, to je potřeba řešit přímo v gpgsm. Důvěryhodné certifikáty (tedy jejich fingerprinty) si uživatel zapisuje do souboru ~/.gnupg/trustlist.txt
ručně (je možné povolit spravovnání pomocí gpg-agenta, ale to není z bezpečnostních důvodů doporučováno, lidi moc často všechno odklikají .
No vypadá to, že gpg-agent je poměrně neznámá věc, tak tomu uděláme trochu reklamy v blogu . gpg-agent je (podobně jako ssh-agent) nástroj pro cachování hesla, aby ho uživatel nemusel zadávat pořád dokola pokud třeba podepisuje více věcí najednou.
Při instalaci počítače v nové práci jsem se rozhodl že už se konečně přestanu trápit s tím, jak rozdělit disk, protože mi výsledek stejně nikdy nevyhovoval a někde místo přebývalo, jinde zase chybělo. Instalátor Debianu 3.1 podporuje LVM2 bez problémů, tak proč nevyužít možností, které LVM2 nabízí? Instalace byla snadná a když nastala potřeba zvětšit root filesystém, začal jsem hledat jak vlastně na to .
Konečně jsem rozběhal OpenVPN pro připojení do domácí sítě. Jak na to se můžete dočíst v tomto zápise…