Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Už dlouho na mém seznamu úkolů hnije synchronizace mezi telefonem (Sony-Ericsson K750i) a nějakou rozumnou PIM aplikací v Linuxu (protože používám GNOME, tak jako cesta nejmenšího odporu se jeví Evolution). Už jsem se o to pokoušel několikrát, ale zatím to nikdy nefungovalo. Dneska (když už bylo venku tak jak bylo) jsem tomu věnoval opět nějaký čas a tentokrát jsem uspěl na první pokus .
Minulý týden jsem potřeboval zpřístupnit tun device pro uživatele. Všechno vypadalo jednoduše - přidal jsem pravidlo pro udev, aby bylo zařízení přístupné pro nějakou skupinu. Rebootovat nebylo potřeba, po nahrání modulu se vše tvářilo v pohodě.
Už jsem ani nevěřil, že bude rozhození framebufferu po suspendu do paměti někdy opraveno, ale zdá se, že poslední ovladače to opravují. Takže konečně můžu po obnovení pracovat i na konzoli.
Tak už zase začínám řešit, jaký RCS používat. Jak se před pár dny ukázalo, nejsem jediný, kdo tu takový problém řeší. Tak třeba mi víc názorů pomůže .
Zase jsem se rozhodl vyzkoušet jak funguje OpenOBEX s mým (dnes už postarším) telefonem Alcatel 535. Neočekával jsem žádné zázraky, protože to dlouho nefugovalo (přestože oficiální aplikace výrobce pro Windows používá OpenOBEX). Moje překvapení proto bylo neuvěřitelné, když tentokrát to bez jakéhokoliv přesvědčování zafungovalo.
Dnes jsem se opět podíval na rozdíly mezi Sylpheed-Claws a jeho otcem Sylpeedem. Sylpheed-Claws používám a snažím se být v obraze jakým směrem se vyvíjí jeho „otec“. Protože mi oba dva celkem vyhovují, tak o aktuálním používaném favoritovi rozhodují detaily. Vždycky mi však připadá divné, že tyto projekty jsou již samostatné a kromě společného předka moc nesdílejí.
Rozdílnost klávesových map pro xka a konzoli mě již dlouho štvala (a určitě nejsem sám, i jistý místní slavný blogger si na to stěžoval). Teď to vypadá, že to konečně někoho naštvalo natolik aby vytvořil řešení tohoto problému. Ten někdo se jmenuje Anton Zinoviev a pro Debian vytvořil balíček console-setup.
O tom že je rozumné psát komentáře do zdrojových kódů snad nikdo nepochybuje. Statistiky různých sprostých slov jsou již dlouho známé, ale přesto občas při opravování cizího kódu člověk narazí na zajímavé perly, které opravdu pomou k pochopení kódu.
Vypadá to že kernel 2.6 se opravdu vylepšuje, dnes mám na notebooku uptime 50 dní a pořád v pohodě funguje :-). Dříve neustále ubývala paměť nebo byly jiné problémy, ale 2.6.14 zatím drží. Ještě tak by mě zajímalo jak zjistit jakou dobu počítač skutečně běžel a nespal v paměti, ale to asi nejde…
Už jsem tu jednou řešil výběr mailového klientu. Doba už pokročila (a moje požadavky se trochu změnily) a najednou mi připadalo, že je čas na změnu.
Už delší dobu mám k počítači připojený DVB-T přijímač a zhruba stejnou dobu mě štve nedostupnost rozumně fungující aplikace. Program dodaný výrobcem a fungující pod Windows padá naprosto neuvěřitelně, Linuxové alternativy jsou zatím dost ve vývoji. Existuje Klear, což se aplikace přímo pro DVB a Kaffeine, který je multimediálním přehrávačem s přidanými funkcemi pro DVB.
Kernel 2.6.14 konečně vyřešil můj problém s memory leakem kdesi v ACPI, takže nezbylo než upgradovat . Ovšem nvidiacký modul se poté zuřivě bránil suspendu do paměti, přestože to dříve fungovalo.
Právě se mi podařilo se zamotat ve vlastním chaosu symlinků, tak jsem se vydal trochu zkoumat jejich chování. Proč je pro ls symlink něco jiného než pro cd?
Pokud používáte síť postavenou na neveřejných adresách a informace o nich jsou dostupné na nějakém whois serveru, může se hodit mini návod jak to nastavit.
Překvapivě toto je věc, se kterou se počítá a nastavení je jednoduché až triviální, jenom to vymyslet .
Udev používám v podstatě od té doby co se objevil, protože to je jediná cesta jak pro několik usb-storage zařízení dostávat stále stejná jména zařízení. Když člověk používá několik takových věcí, tak opravdu nechce pokaždé přemýšlet, co že je tentokrát to sda.
Hotplug je zase nutný například pro práci s usb zařízeními (např. PTP foťáky), která nemají vlastní ovladač, pod uživatelem a ne jen pod rootem. Kromě podobných věcí, má na starosti také natahování modulů při připojení zařízení.
Už delší dobu mě na jednom počítači mutt neustále vítal hláškou:
Error in .../.mutt/muttrc, line 51: alternates: unknown variable source: errors in .../.mutt/muttrc Press any key to continue...
Tuto cenu pro dnešek vyhrává následující skript, který se mi právě dostal do ruky :-)
cat ${RPM_SOURCE_DIR}/cross.def | \ sed "s|<CPP_CPU_SPEC>|$CPP_CPU_SPEC|g" | \ sed "s|<INSTALL_DIR>|%{install_dir}|g" | \ sed "s|<TARGET_ARCH>|%{target_arch}|g" | \ sed "s|<TARGET_CONFIG>|%{target_config}|g" | \ sed "s|<POSTINCDIR>|${POSTINCDIR}|g" | \ sed "s|<STDINCDIR>|${STDINCDIR}|g" | \ cat - > ${RPM_BUILD_DIR}/xc/config/cf/cross.def
Tak nějak nechápu vývojový cyklus ovladačů ipw2100 – často to je podle scénáře: dlouho žádná nová verze, pak jedna vyjde, zjistí se že má chyby, tak následuje několik opravných. Jedna taková vlna právě nastává teď, předtím byla na přelomu ledna a února. Nejlepší byl stejně začátek loňského listopadu, klidně i s dvěmi verzemi za den :-).
Na jednom počítači nefungoval reboot, prostě to akorát napsalo „Restarting system“. Stačilo se podívat do zdrojáků a řešení se objevilo. Je potřeba předat kenelu parametr:
reboot=b
Pak se použije reboot přes BIOS, který naštěstí funguje dobře :-).
Koukám, že jsem tenhle zápis zapomněl publikovat, tak tedy drobným spožděním .
Sobotu jsem věnoval několika zajímavým přednáškám a pgp key signing party.
Tak to vypadá, že Grek se pořádně naštval a implementoval něco co by mohlo být náhradou devfs. Ta věc se jmenuje ndevfs – a "nano" devfs.
Při čekání než doběhne Matew, který v současné době používám pro generování alb, jsem se rozhodl, že je na čase začít používat něco co není tak strašně pomalé. Shell je sice pěkná věc, ale tisíce spuštěných sedů a awk na rychlosti nijak nepřidají.
Mandrake/Mandriva mě opravdu začíná silně štvát - zjevně do distribuce dali špatně zkompilovaný můj program a teď mně lidi pořád píší, proč to nefungue. Odpověď že stačí překompilovat obvykle nechápou :-).
PS: Je Mandrake 10.2 to samé jako Mandriva 2005? Už jsem nějak zmatený...
Tak mě dnešní zprávička inspirovala k vytvoření vlastního seznamu:
Tak jsem se po dlouhé době zase rozhodl přezkoumávat možnosti mailových klientů, jesli už by mi konečně nějaký nevyhovoval.