Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Už dlouho na mém seznamu úkolů hnije synchronizace mezi telefonem (Sony-Ericsson K750i) a nějakou rozumnou PIM aplikací v Linuxu (protože používám GNOME, tak jako cesta nejmenšího odporu se jeví Evolution). Už jsem se o to pokoušel několikrát, ale zatím to nikdy nefungovalo. Dneska (když už bylo venku tak jak bylo) jsem tomu věnoval opět nějaký čas a tentokrát jsem uspěl na první pokus .
Než jsem s čímkoliv začal, zazálohoval jsem si všechno z telefonu. Gammu to zvládne v pohodě a čemu jinému bych měl věřit než nástroji, který jsem si sám napsal?
gammu backup /tmp/phonebook.vcf gammu backup /tmp/calendar.vcs
A teď už je na čase si hrát s OpenSyncem. Pro tyto účely se může hodit setup guide a SyncML guide. Protože jsem dřív míval problémy s oběmi konci synchronizace - jak telefon tak Evolution končily s nějakou chybou, rozhodl jsem se na to jít tentokrát pomalu a začít se synchronizací z telefonu do souborů:
msynctool --addgroup file2phone msynctool --addmember file2phone file-sync msynctool --addmember file2phone syncml-obex-client
Teď už jenom nastavit ukládání souborů:
msynctool --configure file2phone 1
A nastavit cestu, kam se mají data ukládat:
<?xml version="1.0"?> <config> <!-- directory path for file-sync --> <path>/home/foo/phone-backup/</path> <!-- should care of subdirectories (TRUE or FALSE) --> <recursive>FALSE</recursive> </config>
Tím máme jednoduchou část za sebou a potřebujeme nastavit připojení k telefonu:
msynctool --configure file2phone 2
Naštěstí můžeme použít příklad z
SyncML guide, jen stačí přidat Bluetooth adresu (dá se zjistit pomocí hcitool scan
) a kanál (sdptool browse
00:b0:0b:fa:ce:00
):
<?xml version="1.0"?> <config> <bluetooth_address>00:b0:0b:fa:ce:00</bluetooth_address> <bluetooth_channel>7</bluetooth_channel> <identifier>Sony Ericss</identifier> <version>1</version> <wbxml>1</wbxml> <username></username> <password></password> <type>2</type> <usestringtable>0</usestringtable> <onlyreplace>0</onlyreplace> <onlyLocaltime>0</onlyLocaltime> <recvLimit>0</recvLimit> <maxObjSize>0</maxObjSize> <contact_db>Contacts</contact_db> <calendar_db>Agenda</calendar_db> <note_db>Notes</note_db> </config>
A teď už by měla fungovat synchronizace kontaktů z telefonu do vybraného adresáře:
msynctool --sync file2phone
Když už toto funguje, stačí přidat Evolution a mělo by být hotovo. Vytváření synchronizační skupiny je stejné, jen se použije jiný plugin. Synchronizaci s Evolution většinou není potřeba nijak nastavovat, výchozí hodnoty jsou rozumné (použije se jediná databáze, kterou Evolution automaticky vytvořila):
msynctool --addgroup phone2evo msynctool --addmember phone2evo evo2-sync msynctool --addmember phone2evo syncml-obex-client msynctool --configure phone2evo 1 msynctool --configure phone2evo 2
Ale ještě pořád není vyhráno - telefony Sony-Ericsson phones většinou mají rozbité cosi v synchronizaci poznámek (nebo to je možná rozbité v OpenSync, ale vyjde to nastejno, prostě bez tohoto kroku synchronizace neprojde) a je potřeba vypnout jejich synchronizaci. To můžeme udělat změněním filtrů ve vytvořené synchronizační skupině (filtr je v souboru ~/.opensync-0.22/group2/filter.conf
):
<?xml version="1.0"?> <filter> <note/> </filter>
A teď už konečně můžeme zkusit synchronizaci a mělo by to fungovat:
msynctool --sync phone2evo
Pokud chcete o trochu víc klikat, dá se to samé udělat pomocí GUI multisync0.90
, ale stejně nakonec skončíte u editování XML souborů .
Tiskni
Sdílej:
msynctool --discover mobil2kde 2 ERROR: discover failed: no objtypes returnedA bluetooth ani neblikne... Vypadá to, jako by se to vůbec nesnažilo. msynctool, libopensync i pluginy verze 0.36, Sony Ericsson K510i.
Problemom je pravdepodobne zmena vo verziach 0.3+.
v multiync --configure mobil2kde 2 je miesto:
<contact_db>Contacts</contact_db>
novy format:
<database>
<name>Contacts</name>
<objtype>contact</objtype>
<objformat>vcard30</objformat>
</database>