Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Už dlouho na mém seznamu úkolů hnije synchronizace mezi telefonem (Sony-Ericsson K750i) a nějakou rozumnou PIM aplikací v Linuxu (protože používám GNOME, tak jako cesta nejmenšího odporu se jeví Evolution). Už jsem se o to pokoušel několikrát, ale zatím to nikdy nefungovalo. Dneska (když už bylo venku tak jak bylo) jsem tomu věnoval opět nějaký čas a tentokrát jsem uspěl na první pokus
.
Než jsem s čímkoliv začal, zazálohoval jsem si všechno z telefonu. Gammu to zvládne v pohodě a čemu jinému bych měl věřit než nástroji, který jsem si sám napsal?
gammu backup /tmp/phonebook.vcf gammu backup /tmp/calendar.vcs
A teď už je na čase si hrát s OpenSyncem. Pro tyto účely se může hodit setup guide a SyncML guide. Protože jsem dřív míval problémy s oběmi konci synchronizace - jak telefon tak Evolution končily s nějakou chybou, rozhodl jsem se na to jít tentokrát pomalu a začít se synchronizací z telefonu do souborů:
msynctool --addgroup file2phone msynctool --addmember file2phone file-sync msynctool --addmember file2phone syncml-obex-client
Teď už jenom nastavit ukládání souborů:
msynctool --configure file2phone 1
A nastavit cestu, kam se mají data ukládat:
<?xml version="1.0"?> <config> <!-- directory path for file-sync --> <path>/home/foo/phone-backup/</path> <!-- should care of subdirectories (TRUE or FALSE) --> <recursive>FALSE</recursive> </config>
Tím máme jednoduchou část za sebou a potřebujeme nastavit připojení k telefonu:
msynctool --configure file2phone 2
Naštěstí můžeme použít příklad z
SyncML guide, jen stačí přidat Bluetooth adresu (dá se zjistit pomocí hcitool scan) a kanál (sdptool browse
00:b0:0b:fa:ce:00):
<?xml version="1.0"?> <config> <bluetooth_address>00:b0:0b:fa:ce:00</bluetooth_address> <bluetooth_channel>7</bluetooth_channel> <identifier>Sony Ericss</identifier> <version>1</version> <wbxml>1</wbxml> <username></username> <password></password> <type>2</type> <usestringtable>0</usestringtable> <onlyreplace>0</onlyreplace> <onlyLocaltime>0</onlyLocaltime> <recvLimit>0</recvLimit> <maxObjSize>0</maxObjSize> <contact_db>Contacts</contact_db> <calendar_db>Agenda</calendar_db> <note_db>Notes</note_db> </config>
A teď už by měla fungovat synchronizace kontaktů z telefonu do vybraného adresáře:
msynctool --sync file2phone
Když už toto funguje, stačí přidat Evolution a mělo by být hotovo. Vytváření synchronizační skupiny je stejné, jen se použije jiný plugin. Synchronizaci s Evolution většinou není potřeba nijak nastavovat, výchozí hodnoty jsou rozumné (použije se jediná databáze, kterou Evolution automaticky vytvořila):
msynctool --addgroup phone2evo msynctool --addmember phone2evo evo2-sync msynctool --addmember phone2evo syncml-obex-client msynctool --configure phone2evo 1 msynctool --configure phone2evo 2
Ale ještě pořád není vyhráno - telefony Sony-Ericsson phones většinou mají rozbité cosi v synchronizaci poznámek (nebo to je možná rozbité v OpenSync, ale vyjde to nastejno, prostě bez tohoto kroku synchronizace neprojde) a je potřeba vypnout jejich synchronizaci. To můžeme udělat změněním filtrů ve vytvořené synchronizační skupině (filtr je v souboru ~/.opensync-0.22/group2/filter.conf):
<?xml version="1.0"?> <filter> <note/> </filter>
A teď už konečně můžeme zkusit synchronizaci a mělo by to fungovat:
msynctool --sync phone2evo
Pokud chcete o trochu víc klikat, dá se to samé udělat pomocí GUI multisync0.90, ale stejně nakonec skončíte u editování XML souborů
.
Tiskni
Sdílej:
.
msynctool --discover mobil2kde 2 ERROR: discover failed: no objtypes returnedA bluetooth ani neblikne... Vypadá to, jako by se to vůbec nesnažilo. msynctool, libopensync i pluginy verze 0.36, Sony Ericsson K510i.
Problemom je pravdepodobne zmena vo verziach 0.3+.
v multiync --configure mobil2kde 2 je miesto:
<contact_db>Contacts</contact_db>
novy format:
<database>
<name>Contacts</name>
<objtype>contact</objtype>
<objformat>vcard30</objformat>
</database>