Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Už dlouho na mém seznamu úkolů hnije synchronizace mezi telefonem (Sony-Ericsson K750i) a nějakou rozumnou PIM aplikací v Linuxu (protože používám GNOME, tak jako cesta nejmenšího odporu se jeví Evolution). Už jsem se o to pokoušel několikrát, ale zatím to nikdy nefungovalo. Dneska (když už bylo venku tak jak bylo) jsem tomu věnoval opět nějaký čas a tentokrát jsem uspěl na první pokus .
Než jsem s čímkoliv začal, zazálohoval jsem si všechno z telefonu. Gammu to zvládne v pohodě a čemu jinému bych měl věřit než nástroji, který jsem si sám napsal?
gammu backup /tmp/phonebook.vcf gammu backup /tmp/calendar.vcs
A teď už je na čase si hrát s OpenSyncem. Pro tyto účely se může hodit setup guide a SyncML guide. Protože jsem dřív míval problémy s oběmi konci synchronizace - jak telefon tak Evolution končily s nějakou chybou, rozhodl jsem se na to jít tentokrát pomalu a začít se synchronizací z telefonu do souborů:
msynctool --addgroup file2phone msynctool --addmember file2phone file-sync msynctool --addmember file2phone syncml-obex-client
Teď už jenom nastavit ukládání souborů:
msynctool --configure file2phone 1
A nastavit cestu, kam se mají data ukládat:
<?xml version="1.0"?> <config> <!-- directory path for file-sync --> <path>/home/foo/phone-backup/</path> <!-- should care of subdirectories (TRUE or FALSE) --> <recursive>FALSE</recursive> </config>
Tím máme jednoduchou část za sebou a potřebujeme nastavit připojení k telefonu:
msynctool --configure file2phone 2
Naštěstí můžeme použít příklad z
SyncML guide, jen stačí přidat Bluetooth adresu (dá se zjistit pomocí hcitool scan
) a kanál (sdptool browse
00:b0:0b:fa:ce:00
):
<?xml version="1.0"?> <config> <bluetooth_address>00:b0:0b:fa:ce:00</bluetooth_address> <bluetooth_channel>7</bluetooth_channel> <identifier>Sony Ericss</identifier> <version>1</version> <wbxml>1</wbxml> <username></username> <password></password> <type>2</type> <usestringtable>0</usestringtable> <onlyreplace>0</onlyreplace> <onlyLocaltime>0</onlyLocaltime> <recvLimit>0</recvLimit> <maxObjSize>0</maxObjSize> <contact_db>Contacts</contact_db> <calendar_db>Agenda</calendar_db> <note_db>Notes</note_db> </config>
A teď už by měla fungovat synchronizace kontaktů z telefonu do vybraného adresáře:
msynctool --sync file2phone
Když už toto funguje, stačí přidat Evolution a mělo by být hotovo. Vytváření synchronizační skupiny je stejné, jen se použije jiný plugin. Synchronizaci s Evolution většinou není potřeba nijak nastavovat, výchozí hodnoty jsou rozumné (použije se jediná databáze, kterou Evolution automaticky vytvořila):
msynctool --addgroup phone2evo msynctool --addmember phone2evo evo2-sync msynctool --addmember phone2evo syncml-obex-client msynctool --configure phone2evo 1 msynctool --configure phone2evo 2
Ale ještě pořád není vyhráno - telefony Sony-Ericsson phones většinou mají rozbité cosi v synchronizaci poznámek (nebo to je možná rozbité v OpenSync, ale vyjde to nastejno, prostě bez tohoto kroku synchronizace neprojde) a je potřeba vypnout jejich synchronizaci. To můžeme udělat změněním filtrů ve vytvořené synchronizační skupině (filtr je v souboru ~/.opensync-0.22/group2/filter.conf
):
<?xml version="1.0"?> <filter> <note/> </filter>
A teď už konečně můžeme zkusit synchronizaci a mělo by to fungovat:
msynctool --sync phone2evo
Pokud chcete o trochu víc klikat, dá se to samé udělat pomocí GUI multisync0.90
, ale stejně nakonec skončíte u editování XML souborů .
Tiskni
Sdílej:
msynctool --discover mobil2kde 2 ERROR: discover failed: no objtypes returnedA bluetooth ani neblikne... Vypadá to, jako by se to vůbec nesnažilo. msynctool, libopensync i pluginy verze 0.36, Sony Ericsson K510i.
Problemom je pravdepodobne zmena vo verziach 0.3+.
v multiync --configure mobil2kde 2 je miesto:
<contact_db>Contacts</contact_db>
novy format:
<database>
<name>Contacts</name>
<objtype>contact</objtype>
<objformat>vcard30</objformat>
</database>