plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Už dlouho na mém seznamu úkolů hnije synchronizace mezi telefonem (Sony-Ericsson K750i) a nějakou rozumnou PIM aplikací v Linuxu (protože používám GNOME, tak jako cesta nejmenšího odporu se jeví Evolution). Už jsem se o to pokoušel několikrát, ale zatím to nikdy nefungovalo. Dneska (když už bylo venku tak jak bylo) jsem tomu věnoval opět nějaký čas a tentokrát jsem uspěl na první pokus .
Než jsem s čímkoliv začal, zazálohoval jsem si všechno z telefonu. Gammu to zvládne v pohodě a čemu jinému bych měl věřit než nástroji, který jsem si sám napsal?
gammu backup /tmp/phonebook.vcf gammu backup /tmp/calendar.vcs
A teď už je na čase si hrát s OpenSyncem. Pro tyto účely se může hodit setup guide a SyncML guide. Protože jsem dřív míval problémy s oběmi konci synchronizace - jak telefon tak Evolution končily s nějakou chybou, rozhodl jsem se na to jít tentokrát pomalu a začít se synchronizací z telefonu do souborů:
msynctool --addgroup file2phone msynctool --addmember file2phone file-sync msynctool --addmember file2phone syncml-obex-client
Teď už jenom nastavit ukládání souborů:
msynctool --configure file2phone 1
A nastavit cestu, kam se mají data ukládat:
<?xml version="1.0"?> <config> <!-- directory path for file-sync --> <path>/home/foo/phone-backup/</path> <!-- should care of subdirectories (TRUE or FALSE) --> <recursive>FALSE</recursive> </config>
Tím máme jednoduchou část za sebou a potřebujeme nastavit připojení k telefonu:
msynctool --configure file2phone 2
Naštěstí můžeme použít příklad z
SyncML guide, jen stačí přidat Bluetooth adresu (dá se zjistit pomocí hcitool scan
) a kanál (sdptool browse
00:b0:0b:fa:ce:00
):
<?xml version="1.0"?> <config> <bluetooth_address>00:b0:0b:fa:ce:00</bluetooth_address> <bluetooth_channel>7</bluetooth_channel> <identifier>Sony Ericss</identifier> <version>1</version> <wbxml>1</wbxml> <username></username> <password></password> <type>2</type> <usestringtable>0</usestringtable> <onlyreplace>0</onlyreplace> <onlyLocaltime>0</onlyLocaltime> <recvLimit>0</recvLimit> <maxObjSize>0</maxObjSize> <contact_db>Contacts</contact_db> <calendar_db>Agenda</calendar_db> <note_db>Notes</note_db> </config>
A teď už by měla fungovat synchronizace kontaktů z telefonu do vybraného adresáře:
msynctool --sync file2phone
Když už toto funguje, stačí přidat Evolution a mělo by být hotovo. Vytváření synchronizační skupiny je stejné, jen se použije jiný plugin. Synchronizaci s Evolution většinou není potřeba nijak nastavovat, výchozí hodnoty jsou rozumné (použije se jediná databáze, kterou Evolution automaticky vytvořila):
msynctool --addgroup phone2evo msynctool --addmember phone2evo evo2-sync msynctool --addmember phone2evo syncml-obex-client msynctool --configure phone2evo 1 msynctool --configure phone2evo 2
Ale ještě pořád není vyhráno - telefony Sony-Ericsson phones většinou mají rozbité cosi v synchronizaci poznámek (nebo to je možná rozbité v OpenSync, ale vyjde to nastejno, prostě bez tohoto kroku synchronizace neprojde) a je potřeba vypnout jejich synchronizaci. To můžeme udělat změněním filtrů ve vytvořené synchronizační skupině (filtr je v souboru ~/.opensync-0.22/group2/filter.conf
):
<?xml version="1.0"?> <filter> <note/> </filter>
A teď už konečně můžeme zkusit synchronizaci a mělo by to fungovat:
msynctool --sync phone2evo
Pokud chcete o trochu víc klikat, dá se to samé udělat pomocí GUI multisync0.90
, ale stejně nakonec skončíte u editování XML souborů .
Tiskni
Sdílej:
msynctool --discover mobil2kde 2 ERROR: discover failed: no objtypes returnedA bluetooth ani neblikne... Vypadá to, jako by se to vůbec nesnažilo. msynctool, libopensync i pluginy verze 0.36, Sony Ericsson K510i.
Problemom je pravdepodobne zmena vo verziach 0.3+.
v multiync --configure mobil2kde 2 je miesto:
<contact_db>Contacts</contact_db>
novy format:
<database>
<name>Contacts</name>
<objtype>contact</objtype>
<objformat>vcard30</objformat>
</database>