Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Už delší dobu se mi nelíbilo, na jakých stránkách prezentujeme phpMyAdmina a chtěl jsem s tím něco udělat. Ale prostě je pořád těžší a těžší najít si čas a tenhle úkol čekal v mojí frontě poměrně dlouho.
Největším problém se stránkami je asi způsoben hostováním na SourceForge.net a omezeními, která tam pro webhosting mají nasavená. V podstatě je nemožné do stránek nějak začlenit externí zdroje (když nepočítám JavaScript/AJAX a podobná řešení), přitom externí zdroje (resp. RSS feedy ze SourceForge.net) obsahují velkou část informací, které na webu mají být (novinky, informace o vydáních atd.). Jediná rozumné řešení je generovat statické stránky jinde a nahrávat je na web server SourceForge.net.
Toto řešení problému bylo jasné a je také jasné, že pro statické generování HTML není PHP zrovna nejlepší jazyk. Tak jsem se rozhodl použít můj oblíbený Python spolu s šablonovacím nástrojem Genshi. Ano je to tak, jedna z nejoblíbenějších aplikací napsaných v PHP používá Python pro vytváření svého webu.
Začal jsem si hrát s Genshi a feedparserem asi před měsícem, bez jakékoliv představy o vzhledu a jakékoliv naděje na úspěch, prostě jsem se jen chtěl naučit je používat. Ale hned první nástřel se pokusným králíkům (kamarádi, členové týmu phpMyAdmina a častí návštěvnící kanálu #phpmyadmin) zalíbil a tak jsem na něm trochu zapracoval, aby stránky byly připraveny před vydáním verze 3.1.0.
A dnes nastal okamžik, kdy byly nahrazeny staré stránky a už se těším na kritiku. Tož podívejte se na http://www.phpmyadmin.net/.
Tiskni
Sdílej:
Jj, taky jsem si říkal, že je nějak divně rozřízlá, ale to je asi jediná a poslední chyba, kterou jsem viděl. Jednoduché a pěkné. Taky chválím.
Taky mám rád jednoduchost, a ten web je graficky jednoduchý i přehledný. Oceńuji i flexibilitu.
Přesto bych navrhoval ještě box s těmi zelenými poli nastavit zleva (řešil by to asi padding), aby se text vpravo tolik "nenalepoval" při změně šířky okna prohlížeče. Ve standardním uvažovaném rozlišení to asi není tolik vidět, ale pokud začnu okno zužovat a zužovat...