V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
O tom že je rozumné psát komentáře do zdrojových kódů snad nikdo nepochybuje. Statistiky různých sprostých slov jsou již dlouho známé, ale přesto občas při opravování cizího kódu člověk narazí na zajímavé perly, které opravdu pomou k pochopení kódu.
Třeba po přečtení následujícího vysvětlení v gcc je hned jasné na co že se tato hodnota používá:
// ??? Completely unknown what this field is supposed to be for. // ??? Need to cache TType encoding base for call_unexpected. xh->catchTemp = landing_pad;
Přece není možné, aby programátoři nevěděli co píší. Ale když už se v tom gcc hrabu, tak grep na tři otazníky najde další zajímavé komentáře:
/* ??? When is this needed? */ saved_function = current_function_decl;
/* If we are supposed to return TEMP, do so as long as it isn't a MEM. ??? The latter test doesn't seem to make sense. */ else if (dont_return_target && GET_CODE (temp) != MEM) return temp;
Nejdůležitější je ale stejně sebereflexe a schopnost zhodnotit kód:
/* ??? this interface is stupid - why require a pointer? */ result = gen_reg_rtx (Pmode);
Taky tvoříte takovéto komentáře?
Tiskni
Sdílej:
Empirickým programátorům píšícím metodou pokus-omyl bych naplácal přes ruce a poslal je dělat nějakou práci, kde nenapáchají tolik škody.Treba do politiky :P
Tenhle post mi připomněl, jak sem musel před vystavením na Internetu mírně předělávat svůj program v ASSEMBLERu, protože původně jsem příznak dělení nazval PrDel a pokud došlo při výpočtu k přetečení, volala se část programu, zvaná 'JeToVPrdeli'.
Z.H.
Noooo...né tak úplně :o)
Myslel jsem spíš to místo, kam slunce nesvítí :o)
Z.H.