Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
O tom že je rozumné psát komentáře do zdrojových kódů snad nikdo nepochybuje. Statistiky různých sprostých slov jsou již dlouho známé, ale přesto občas při opravování cizího kódu člověk narazí na zajímavé perly, které opravdu pomou k pochopení kódu.
Třeba po přečtení následujícího vysvětlení v gcc je hned jasné na co že se tato hodnota používá:
// ??? Completely unknown what this field is supposed to be for. // ??? Need to cache TType encoding base for call_unexpected. xh->catchTemp = landing_pad;
Přece není možné, aby programátoři nevěděli co píší. Ale když už se v tom gcc hrabu, tak grep na tři otazníky najde další zajímavé komentáře:
/* ??? When is this needed? */ saved_function = current_function_decl;
/* If we are supposed to return TEMP, do so as long as it isn't a MEM. ??? The latter test doesn't seem to make sense. */ else if (dont_return_target && GET_CODE (temp) != MEM) return temp;
Nejdůležitější je ale stejně sebereflexe a schopnost zhodnotit kód:
/* ??? this interface is stupid - why require a pointer? */ result = gen_reg_rtx (Pmode);
Taky tvoříte takovéto komentáře?
Tiskni
Sdílej:
Empirickým programátorům píšícím metodou pokus-omyl bych naplácal přes ruce a poslal je dělat nějakou práci, kde nenapáchají tolik škody.Treba do politiky :P
Tenhle post mi připomněl, jak sem musel před vystavením na Internetu mírně předělávat svůj program v ASSEMBLERu, protože původně jsem příznak dělení nazval PrDel a pokud došlo při výpočtu k přetečení, volala se část programu, zvaná 'JeToVPrdeli'.
Z.H.
Noooo...né tak úplně :o)
Myslel jsem spíš to místo, kam slunce nesvítí :o)
Z.H.