Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Tak to vypadá, že Grek se pořádně naštval a implementoval něco co by mohlo být náhradou devfs. Ta věc se jmenuje ndevfs – a "nano" devfs.
Jak je již tradicí, tak se samozřejmě ozvalo několik příznivců devfs, i když mi připadá, že toto řešení by je mohlo umlčet . Proč je tolik hubuku kolem spravování jmen zařízení?
Je jasné, že některé věci se prostě v kernelu řešit nedají (trvalá jména pro různá připojitelná zařízení, ať už jde o USB hračky, dokovací stanice nebo hot plug hardware u serverů). Na druhou stranu většina programů očekává nějaké názvy zařízení (prostě myš je /dev/input/mice a těžko ji něco bude hledat pod názvem /dev/moje_fialova_mys), takže je vhodné mít nějakou standardní politku pojmenování zařízení. A každý by tuto politiku viděl rád jinde .
Tak jsem zvědavý jestli se podaří splnit plán:
$ cat linux/Documentation/feature-removal-schedule.txt The following is a list of files and features that are going to be removed in the kernel source tree. Every entry should contain what exactly is going away, why it is happening, and who is going to be doing the work. When the feature is removed from the kernel, it should also be removed from this file. --------------------------- What: devfs When: July 2005 Files: fs/devfs/*, include/linux/devfs_fs*.h and assorted devfs function calls throughout the kernel tree Why: It has been unmaintained for a number of years, has unfixable races, contains a naming policy within the kernel that is against the LSB, and can be replaced by using udev. Who: Greg Kroah-Hartman
Tiskni
Sdílej: