abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.7. 14:22 | IT novinky

    Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    23.7. 12:22 | IT novinky

    Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.7. 04:33 | IT novinky

    Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (28%)
     (25%)
     (6%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (2%)
     (28%)
    Celkem 123 hlasů
     Komentářů: 15, poslední včera 15:10
    Rozcestník

    Udev, hotplug a rychlost

    1.8.2005 16:02 | Přečteno: 1114× | Linux | poslední úprava: 1.8.2005 16:07

    Udev používám v podstatě od té doby co se objevil, protože to je jediná cesta jak pro několik usb-storage zařízení dostávat stále stejná jména zařízení. Když člověk používá několik takových věcí, tak opravdu nechce pokaždé přemýšlet, co že je tentokrát to sda.

    Hotplug je zase nutný například pro práci s usb zařízeními (např. PTP foťáky), která nemají vlastní ovladač, pod uživatelem a ne jen pod rootem. Kromě podobných věcí, má na starosti také natahování modulů při připojení zařízení.

    Tohle všechno funguje celkem bez problémů, ale je potřeba nějak zajistit počáteční inicializaci, to znamená provést tyto akce pro zařízení, které v systému byly před „zapnutím“ hotplugu (tj. zapsáním jména binárky obsluhující hotplug události do /proc/sys/kernel/hotplug). Na to se obvykle používá hromada shellovských skriptů, které jsou součástí hotplugu a vendor distribuce si je příslušně přiohne a případně přejmenuje na coldplug. Toto procházení veškerého hardware samozřejmě nějakou dobu trvá a to je to mnoha lidem na hotplugu vadí.

    Všechno se dá samozřejmě urychlit :-). Stačí se podívat co ony skripty dělají a zajistíme, že ve většině případů pro PCI jenom natáhnou potřebné moduly, pro USB se obvykle ještě spouští nějaký skript zajišťující třeba přístupová práva.

    Takže pro zbavení se dlouhého startu hotplugu při bootu stačí hned po připojení filesystému zapnout mechanizmus hotplug (např. echo /sbin/udevsend > /proc/sys/kernel/hotplug) a pak natáhnout moduly pro PCI zařízení (včetně USB hubu). V okamžiku dokončení inicializace USB hubu se vyšlou hotplug eventy a ty již normálně zpacuje hotplug, takže není potřeba procházet USB zařízení. PCI také procházet nemusíme, potože to obvykle není věc, která by se často měnila a vytvořit seznam těch pár modulů co pro PCI zařízení potřebujeme je poměrně snadné.

    Nyní již můžeme init skript hotplugu kompletně vyřadit nebo alespoň vypnout natahování pro PCI a USB. Vypnutí jednotlivých částí se v Debianu dělá zapsáním HOTPLUG_RC_substystém=no (např. HOTPLUG_RC_pci=no) do /etc/default/hotplug.

    Tak a tím jsme se zbavili hlavního problému hutplugu :-).

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.