Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Nějak jsem se domníval, že počítačoví nadšenci alespoň občas od počítače odejdou. Vánoce mi připadají jako docela dobrá příležitost, ale jak to vypadá, tak to tak vůbec není.
Tak asi jsem arogantní fanatik, ale prostě mi připadá, že na web o Linuxu dotazy o instalaci MPlayeru do Windows nepatří. Vlezte si třeba na Škoda Fabia Club a zeptejte se tam jak přidělat sedadla z Fabie do Trabanta. Jsem zvědavý jak dopadnete. Ale třeba tamní komunita bude vstřícnější .
Neporadím vám, kde se na MPlayer pod Windows ptát, protože Windows nepoužívám, takže netuším jaké zdroje se na internetu nacházejí, ale určitě se nějaký najde.
Když sleduju místní boj o uveřejnění generátoru hesel pro nějaký obskurní modem a prohlašování všech jak je to špatné, tak jsem se rozhodl se přiznat: taky používám warez.
V pátek jsem měl konečně čas se trochu projít po výstavě. Co mě překvapilo byla neúčast SUSE/Novellu, kteří zde tradičně mívali velký prostor. Časy se asi mění. Mandr{ake,iva} chyběl{,a} stejně tak jako loni, jinak byly distribuce zastoupeny v dostatečném množství.
První den návštěvy LinuxTagu. Hned na úvod musím přiznat, že jsem přijel až v šest večer, takže jediné co jsem stihnul, byla party na oslavu 10 let PHP a MySQL.
Inspirován dnešní anketou a neustálými problémy při překladu phpMyAdmina (jeden příklad za všechny) jsem se rozhodl pro tento zápis.
Nebylo by užitečné vytvořit databázi překladů, aby se termíny překládaly všude stejně a tak jak to je teď, že si každý překladatel vymyslí vlastní překlad?
Proč spousta lidí tak zuřivě ohajuje tu „svojí“ distribuci? Pak se dozvídáme takové perly, jako že všechny větve Debianu jsou stabilní. Pak samozřejmě Gentoo je lepší, protože se kompiluje, Slackware protože nemá žádný balíčkovací systém, atd. (omlouvám se distribucím u kterých jsem si nevzpomněl na ten správný argument z nějakého nedávného místního flamewaru).
Opravdu mě překvapilo jaké reakce vyvolalo vytvoření jednoho balíčku. Lidé děkují v diskuzi, chodí mi děkovné maily, stahuje si to celkem dost lidí atd. A přitom to byla práce na půl hodiny :-). No pravda kdyby nástroje pro stardict byly rozumnější, tak to nemuselo tak dlouho trvat, ale nefungující programy, jejichž jedinou dokumentací je jejich zdrojový kód, dají člověku trochu zabrat.
Koukám, že je zase na čase vysvětlit patičku pro některé zvědavce .
Protože moje patička už dokonce donutila někoho se mě zeptat co to znamená, tak to vysvětlím tady
Tak se stalo, že na svém webu vystavuju balíčky pro Debian. Jednoho dne mi jakýsi Venga003 napsal, že jsou neaktuální. Moje reakce byla, že o tom vím, ale nemám na to momentálně čas. On na to:
fu...
No nevím, příště asi radši nic zveřejňovat nebudu... Nebo že bych ta dvě písmena jenom špatně pochopil?