Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Nějak jsem se domníval, že počítačoví nadšenci alespoň občas od počítače odejdou. Vánoce mi připadají jako docela dobrá příležitost, ale jak to vypadá, tak to tak vůbec není.
Tak asi jsem arogantní fanatik, ale prostě mi připadá, že na web o Linuxu dotazy o instalaci MPlayeru do Windows nepatří. Vlezte si třeba na Škoda Fabia Club a zeptejte se tam jak přidělat sedadla z Fabie do Trabanta. Jsem zvědavý jak dopadnete. Ale třeba tamní komunita bude vstřícnější .
Neporadím vám, kde se na MPlayer pod Windows ptát, protože Windows nepoužívám, takže netuším jaké zdroje se na internetu nacházejí, ale určitě se nějaký najde.
Když sleduju místní boj o uveřejnění generátoru hesel pro nějaký obskurní modem a prohlašování všech jak je to špatné, tak jsem se rozhodl se přiznat: taky používám warez.
V pátek jsem měl konečně čas se trochu projít po výstavě. Co mě překvapilo byla neúčast SUSE/Novellu, kteří zde tradičně mívali velký prostor. Časy se asi mění. Mandr{ake,iva} chyběl{,a} stejně tak jako loni, jinak byly distribuce zastoupeny v dostatečném množství.
První den návštěvy LinuxTagu. Hned na úvod musím přiznat, že jsem přijel až v šest večer, takže jediné co jsem stihnul, byla party na oslavu 10 let PHP a MySQL.
Inspirován dnešní anketou a neustálými problémy při překladu phpMyAdmina (jeden příklad za všechny) jsem se rozhodl pro tento zápis.
Nebylo by užitečné vytvořit databázi překladů, aby se termíny překládaly všude stejně a tak jak to je teď, že si každý překladatel vymyslí vlastní překlad?
Proč spousta lidí tak zuřivě ohajuje tu „svojí“ distribuci? Pak se dozvídáme takové perly, jako že všechny větve Debianu jsou stabilní. Pak samozřejmě Gentoo je lepší, protože se kompiluje, Slackware protože nemá žádný balíčkovací systém, atd. (omlouvám se distribucím u kterých jsem si nevzpomněl na ten správný argument z nějakého nedávného místního flamewaru).
Opravdu mě překvapilo jaké reakce vyvolalo vytvoření jednoho balíčku. Lidé děkují v diskuzi, chodí mi děkovné maily, stahuje si to celkem dost lidí atd. A přitom to byla práce na půl hodiny :-). No pravda kdyby nástroje pro stardict byly rozumnější, tak to nemuselo tak dlouho trvat, ale nefungující programy, jejichž jedinou dokumentací je jejich zdrojový kód, dají člověku trochu zabrat.
Koukám, že je zase na čase vysvětlit patičku pro některé zvědavce .
Protože moje patička už dokonce donutila někoho se mě zeptat co to znamená, tak to vysvětlím tady
Tak se stalo, že na svém webu vystavuju balíčky pro Debian. Jednoho dne mi jakýsi Venga003 napsal, že jsou neaktuální. Moje reakce byla, že o tom vím, ale nemám na to momentálně čas. On na to:
fu...
No nevím, příště asi radši nic zveřejňovat nebudu... Nebo že bych ta dvě písmena jenom špatně pochopil?