Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Hlavnou myslienkou, ktora by disro mala doprevadzat, je rozoznavanie druhu informaciiHuh?
oddelenie frontend-u prispeje k rychlosti a administrovatelnosti systemu.Eh?
emerge
a cely portage mne osobne nevyhovuje.
Verim, ze sa to da aj lepsie: Rychlejsie, v jazyku C (kniznica.so), a Python/Perl/(co kolvek) na generovanie informacii zo stromu
Povedal som _Parazitovat_, nie pouzivat!!! Vies... myslim si, ze by si nemal odhovarat ludi od ich snov a snahy...Ta snaha je zamerena naprosto zcestnym smerem, vazne nechapu, proc bych v tom mel nekoho podporovat. Mozna bys mel spis zacit tady, ale to by sis musel nejdriv pripravit nejake rozumne argumenty a smysluplny zamer a zpusob, kterym toho chces dosahnout. Tak, jak to predvadis v tehle diskusi, by to vazne neklaplo.
To mas pravdu... tu mi to nejde... no za to, ze sa neviem perfektne diplomaticky vyjadrovat, nesmiem mat pravo na VELKY CIEL?Ale naopak - diplomaticke vyjadrovani ti jde vyborne, lecktery politik by se od tebe mohl ucit, ale kde jsou @#$%& nejake konkretni argumenty?
A argumenty? Dal som ti moznost nejake si najst, ked sa k nam pridas (najst nieje to najlepsie slovo)Asi nerozumim slovensky - opravdu ta veta znamena "kdyz se k nam pridas, nejaky budes mit moznost najit"? Neni to trosku blbost? Asi nejdirv jsem nespokojeny a teprve pak neco menim, ne?
Tu nemam system tak pod kontrolou (viac menej).No jasně, protože používáte balíčky, a tu kontrolu svěříte do rukou autora toho balíčku a balíčkovacího systému.
Vadi mi napr.: ze ani za boha neviem cez portage nainstalovat to, co v nom nieje.Tady si nekdo bud dela silenou srandu a nebo je prinejmensim, ehm, nekonvenci. Jak chces kurnik do BSD portu narvat neco, co v nich neni? Neni lepsi na to udelat Makefile nebo ebuild?
Alebo: Obycajny Useri (kolegovia) nechcu Gentoo, lebo nieje taky pritulby ako... Mandrake (Nechce sa im to ucit)clovek, co se nechce ucit, by nemel delat administratora, howgh.
Alebo: Je to cele pomale a zabera to na disku vela miesta...co to je za kravinu? co je v gentoo pomaly? o cem to mluvis?
mam pocit, ze si tu z nas nekdo dela neskutecnou, ehm, legraci...
emerge --update --deep world -pv
, alebo equery -g mozilla-firefox
je to pomale, lebo je to v Pythone a vsetko si to uklada do suborov, ktore sa tazko parsuju.
slon ~ # time emerge -uDpv world These are the packages that I would merge, in order: Calculating world dependencies ...done! [ebuild NS ] sys-kernel/vanilla-sources-2.6.11.6 -build -doc -symlink 36,215 kB [ebuild U ] app-office/openoffice-1.1.4 [1.1.1] +curl* -debug -hardened +java +kde +nptl* +zlib 214,593 kB Total size of downloads: 250,808 kB real 0m33.048s user 0m7.112s sys 0m0.904sdruhe spusteni (vystup samozrejme totozny, vynechan):
slon ~ # time emerge -uDpv world real 0m8.584s user 0m6.946s sys 0m0.472sJe to na athlonu-tbird@1200 MHz, ext3 filesystem, s reiserem by to pravdepodobne bylo vyrazne rychlejsi. Nejaky problem s rychlosti?
du -sh /usr/portage
du -sh /usr/portage/distfiles
Tie ebuildy sa mi proste NEPACIA a ja ich NEZNASAM... nieje to dost dobre na, kolko sa Gentoo vyvija
Hmm, tak jo:du -sh /usr/portage
du -sh /usr/portage/distfiles
slon ~ # du -s /usr/portage /usr/portage/distfiles 3595276 /usr/portage 3086772 /usr/portage/distfiles slon ~ # echo $(((3595276-3086772)/1024)) 496Takze ma kompletni databaze balicku ze vcerejsiho vecera na disku s blocksize 4kB velikost 496MB. No a? BTW, zabaleny to je na 18.2MB...
Tie ebuildy sa mi proste NEPACIA a ja ich NEZNASAM... nieje to dost dobre na, kolko sa Gentoo vyvijatak ted uz vazne nevim - na jedny strane na nich chces "parazitovat", na druhy strane pronasis, ze Te stvou...
Vsetku logiku chceme preniest do pozadiaAno, to je asi jedina smysluplna veta z tve strany v cele diskusi. Clovece, z tebe by byl nadejny politik, ale jinak to je teda katastrofa. To se neumis vyzvejknout konkretne a srozumitelne?!
Zabudol som sa zmienit: 1. Uz nidky viac Portage, emerge a zvysok gentoonecim te nastvalo?
2. Chceme len _parazitovat_ na gentootak to asi nechapu...
3. Chceme mat vlastnu architekturu, nastroje a kniznicety se chystas delat vlastni HW, a nebo mas smlouvy s vyrobci procesoru, a oni se chystaji na trh uvest neco noveho? tyjo
4. Vsetku logiku chceme preniest do pozadia, aby frontendy zostali modularne (emerge obsahuje obrovske mnozstvo logiky na to , ze je len frontend)pracuje se na odstraneni
jkt@slon ~ $ head -n 18 /usr/bin/emerge | tail -n 13 import os,sys os.environ["PORTAGE_CALLER"]="emerge" sys.path = ["/usr/lib/portage/pym"]+sys.path import portage import emergehelp,xpak,string,re,commands,time,shutil, traceback,atexit,signal,socket,types from stat import * from output import * import portage_util import portage_locks import portage_exception
Trochu predstavivosti: parazitovat na ebuildoch a mat lepsi system (pocul si uz o apache: Ant vs. Maven?)Jo, slysel. Ant je AFAIK silne zjednodusene "make rizenej XML", Maven neznam, ale homepage jsem si nasel.
OK, nie architekturu, ale architekturu manazerskej aplikacie....abychom se vyjadrovali jazyk srozumitelnejsim - chces predpokladam prepsat portage.
A ano, logika ide o jednu vrstvu nizsie, este hlbsie do interpretovaneho jazyka...wtf? ze se jako neco presune z emerge.py do portage.py? tomu rikas "hloubeji do interpretovaneho jazyka"?
(interpretovane jazyky nemaju za ciel vykonavat logiku)ja jsem si vzdycky myslel, ze v programovacim jazyce vyjadrime algoritmus slouzici k reseni nejakeho problemu.
Ant vs. MAVEN!!!!!!!Jiste, maven.apache.org. V cem je problem?
Nechcem prepisat portage, ja chcem napisat nieco inteligentne (najdi si to v slovniku, ale fakt sa do neho pozri, je to nieco ine ako si myslis...)Tak co teda chces delat? Slovo "inteligentni" jsem hledal a nasel jenom "inteligence", s temito vyznamy:
Interpretovany jazyk je urceny na kratke programy, vykonavajuce ulohy, ktore by sa v inom jazyku pisali zlozito a nie na cely package manazer pre celosvetovo najlepsiu distribuciuMno, jak je videt, tak to i pres tyto obtize funguje. Jiste, Portage by mohlo byt rychlejsi, ale pouzitelne proste je.
No ako vidim vecsina je chrakteristicka svojim nepochopenim...Jestli to ono nebude tim, ze ty vetsine holt to Gentoo vyhovuje tak, jak je... Ach jo...
addpredict /var/lib/net-snmp/
v prislusne eclass, uprava behem peti sekund v libovolnem textovem editoru, emerge PEAR-neco
a hotovo.
S prudce vylepsenymi a nalinkovanymi knihovnami a zkompilovanymi binarkami v Ccku si uzivatel zrejme nejdriv stahne a upravi zdrojaky spravce balicku v C, pak si zkompiluje ten zazrak, co nahradi dnesni portage, a pak mozna nainstaluje ten balicek. Mezitim muze nastat dvacet dalsich meziproblemu tykajicich se kompilace toho spravce balicku.
No, tomu rikam zjednoduseni, to bude fakt super. Tak dik, to muzu rovnou prejit na nejakou RPM-based distribuci.
prevezmem ich funkcionalitu, ale nebudem ich pouzivat ako primarne zdroje... (kedze sa my nepacia)Smarjaaa a proc?! Co ma za smysl to pracne prepisovat do perlu nebo do neceho jineho, kdyz se princip fungovani nezmeni?
emerge -gK package
; jinak tohle je blbost, binarni balicky maji u source-based distribuce smysl pouze v pripadech, kdy neexistuji zdrojaky nebo je kompilace problematicka nebo casove neumerne narocna. V opacnem pripade se ztraci hlavni vyhoda - flexibilita.
Nepochopil som na com z FC ches ako parazitovat... na bugoch? :))))Na jakých bugoch ??? Nějak nemám pocit že by moje FC2 co používám v práci na desktopu a ve 2 komerčních aplikacích (chystá se třetí) byla nějak zabugovaná. Spíš si myslím, že několik lidí si myslí, že Fedora je nějaká testovací distribuce, což není pravda, Fedora (kromě test verzí) je normální plnohodnotná distribuce, zrovna tak jako Gentoo, Debian, Mandriva (fuj, ten název tedy .... no nic) a spousta jiných. To že si z ní RedHat bere věci pro RHEL je něco jiného, ale neznamená to nutně, že je nějaká méněcenná nebo tak něco.
/var/cache/edb/dep/usr/portage/net-firewall/iptables-1.3.1-r1
? Tak to Te asi vazne nechapu...
25 Feb 2005; Brian Harring <ferringb@gentoo.org> pym/portage.py: yanked PORTAGE_TMPFS support, no longer relevant since data is fed back via daemon pipes, not via file on disk.
script
?
Tiskni
Sdílej: