V Amsterdamu probíhá Blender Conference 2025. Videozáznamy přednášek lze zhlédnout na YouTube. V úvodní keynote Ton Roosendaal oznámil, že k 1. lednu 2026 skončí jako chairman a CEO Blender Foundation. Tyto role převezme současný COO Blender Foundation Francesco Siddi.
The Document Foundation, organizace zastřešující projekt LibreOffice a další aktivity, zveřejnila výroční zprávu za rok 2024.
Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Tak asi jsem arogantní fanatik, ale prostě mi připadá, že na web o Linuxu dotazy o instalaci MPlayeru do Windows nepatří. Vlezte si třeba na Škoda Fabia Club a zeptejte se tam jak přidělat sedadla z Fabie do Trabanta. Jsem zvědavý jak dopadnete. Ale třeba tamní komunita bude vstřícnější .
Neporadím vám, kde se na MPlayer pod Windows ptát, protože Windows nepoužívám, takže netuším jaké zdroje se na internetu nacházejí, ale určitě se nějaký najde.
Kromě toho je tento konkrétní problém řešitelný zadáním do Googlu, což svědčí maximálně o tazatelově lenosti a ne o čemkoliv jiném.
PS: Odkaz jsem vybral naprosto náhodně z Googlu a nemám s ním nic společného.
Tiskni
Sdílej:
$ apt-cache show mplayer-586 | grep w32 Suggests: w32codecs (>= 0.91-1), libdvdcss, mplayer-doc