Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nějakou dobu jsem zaspal a na Ábíčko příliš nechodil... a tudíž mne velmi překvapilo, že Yeti od nás utekl. Snažil jsem se najít někde nějaký testament, prohlášení či jen běžnou poznámku o tom, co se vlastně stalo, proč od nás utekl a vše "zahladil"...?
Nějak blbě jsem si překompiloval vim a evim se mi začal spouštět v konzoli, misto v X. Tak jsem začal hledat nějaké způsoby past & copy mezi X a terminálem. A hle, Xka mají tuto vlastnost přímo v sobě!
Dobry den, nevite nekdo o nejakem GPL projektu (treba jen "nacatem"), ktery by se dal pouzit v obchode/restauraci jako registracni pokladna? Nechce se mi to psat from scratch... a taky si nejsem az tak jist svymi pseudoprogramatorskymi schopnostmi...
Objevil jsem zajimavý link: A Timeline of the GUI (Graphical User Interface). Sice nic úžasně strhujícího a překvapujícího, ovšem velmi pěkně a stručně shrnuto. Také doporučuji shlédnout The GUI Gallery, která je odkazována v dolní části stránky.
Dobry den, zajimalo by me, zda si vzpomenete na nejakou firmu, ktera pouziva linux na koncovych stanicich v komercnim prostredi? Ktera jich ma nejvice?
Tak se mi stala zvláštní věc. Nějakým záhadným způsobem se mi zkratuje klávesnice u notebooku. Jednoduše se při psaní "písmenek" tak nějak "mačkají" i funkční klávesy F1 až F12 (plus nějaké to delete). Tím pádem použitelnost klávesnice nulová (nešlo se ani přihlásit). Reklamace nemyslitelná, nemůžu být přece měsíc bez počítače... takže řešení jedině softwarově. Ach jo. Proč vždycky to musím být zrovna JÁ, kdo má kolem sebe jakousi auru likvidující vše technické? Mám 90% mnoha léty praxe ověřenou úspěšnost na výběr zboží se skrytými vadami. Těch devadesát procent reklamovaného HW mi vážně leze na nervy... já abych raději všechno kupoval dvakrát, jeden kus pro reklamaci a jeden pro běžné používání.
Tak se mi povedla jedna hodně kouzelná věc. Klasická idiotská chyba, kterou jsem již jednou absolvoval a u které bych nečekal, že si ji s ledovým klidem zopakuji. Ano, tušíte správně: rm -rf
v kombinaci s nevhodně namountovaným adresářem. Tak to dopadá, když člověk nepřemýšlí a bezhlavě se snaží udělat co nejrychleji svou práci a už se vidí u koupaliště ve společnosti nějaké pěkné dívčiny...
Žiji v době blogů, žiji v době, kdy se vzdálené disky v dobře klimatizovaných serverovnách plní všemožnými texty valné i nevalné úrovně. Dnes se připojuji k tomuto střednímu proudu podprůměrných blogařů (nebo blogujících?). Může za to velmi zvláštní nálada, starosti a strasti dnešního přetechnizovaného světa, které těžce dopadly na moje bedra. Tvořím svůj první zápis do blogu (notýsku, památníčku, deníčku, debilníčku...)