V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Nějakou dobu jsem zaspal a na Ábíčko příliš nechodil... a tudíž mne velmi překvapilo, že Yeti od nás utekl. Snažil jsem se najít někde nějaký testament, prohlášení či jen běžnou poznámku o tom, co se vlastně stalo, proč od nás utekl a vše "zahladil"...?
Nějak blbě jsem si překompiloval vim a evim se mi začal spouštět v konzoli, misto v X. Tak jsem začal hledat nějaké způsoby past & copy mezi X a terminálem. A hle, Xka mají tuto vlastnost přímo v sobě!
Dobry den, nevite nekdo o nejakem GPL projektu (treba jen "nacatem"), ktery by se dal pouzit v obchode/restauraci jako registracni pokladna? Nechce se mi to psat from scratch... a taky si nejsem az tak jist svymi pseudoprogramatorskymi schopnostmi...
Objevil jsem zajimavý link: A Timeline of the GUI (Graphical User Interface). Sice nic úžasně strhujícího a překvapujícího, ovšem velmi pěkně a stručně shrnuto. Také doporučuji shlédnout The GUI Gallery, která je odkazována v dolní části stránky.
Dobry den, zajimalo by me, zda si vzpomenete na nejakou firmu, ktera pouziva linux na koncovych stanicich v komercnim prostredi? Ktera jich ma nejvice?
Tak se mi stala zvláštní věc. Nějakým záhadným způsobem se mi zkratuje klávesnice u notebooku. Jednoduše se při psaní "písmenek" tak nějak "mačkají" i funkční klávesy F1 až F12 (plus nějaké to delete). Tím pádem použitelnost klávesnice nulová (nešlo se ani přihlásit). Reklamace nemyslitelná, nemůžu být přece měsíc bez počítače... takže řešení jedině softwarově. Ach jo. Proč vždycky to musím být zrovna JÁ, kdo má kolem sebe jakousi auru likvidující vše technické? Mám 90% mnoha léty praxe ověřenou úspěšnost na výběr zboží se skrytými vadami. Těch devadesát procent reklamovaného HW mi vážně leze na nervy... já abych raději všechno kupoval dvakrát, jeden kus pro reklamaci a jeden pro běžné používání.
Tak se mi povedla jedna hodně kouzelná věc. Klasická idiotská chyba, kterou jsem již jednou absolvoval a u které bych nečekal, že si ji s ledovým klidem zopakuji. Ano, tušíte správně: rm -rf
v kombinaci s nevhodně namountovaným adresářem. Tak to dopadá, když člověk nepřemýšlí a bezhlavě se snaží udělat co nejrychleji svou práci a už se vidí u koupaliště ve společnosti nějaké pěkné dívčiny...
Žiji v době blogů, žiji v době, kdy se vzdálené disky v dobře klimatizovaných serverovnách plní všemožnými texty valné i nevalné úrovně. Dnes se připojuji k tomuto střednímu proudu podprůměrných blogařů (nebo blogujících?). Může za to velmi zvláštní nálada, starosti a strasti dnešního přetechnizovaného světa, které těžce dopadly na moje bedra. Tvořím svůj první zápis do blogu (notýsku, památníčku, deníčku, debilníčku...)