Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Nějakou dobu jsem zaspal a na Ábíčko příliš nechodil... a tudíž mne velmi překvapilo, že Yeti od nás utekl. Snažil jsem se najít někde nějaký testament, prohlášení či jen běžnou poznámku o tom, co se vlastně stalo, proč od nás utekl a vše "zahladil"...?
Nějak blbě jsem si překompiloval vim a evim se mi začal spouštět v konzoli, misto v X. Tak jsem začal hledat nějaké způsoby past & copy mezi X a terminálem. A hle, Xka mají tuto vlastnost přímo v sobě!
Dobry den, nevite nekdo o nejakem GPL projektu (treba jen "nacatem"), ktery by se dal pouzit v obchode/restauraci jako registracni pokladna? Nechce se mi to psat from scratch... a taky si nejsem az tak jist svymi pseudoprogramatorskymi schopnostmi...
Objevil jsem zajimavý link: A Timeline of the GUI (Graphical User Interface). Sice nic úžasně strhujícího a překvapujícího, ovšem velmi pěkně a stručně shrnuto. Také doporučuji shlédnout The GUI Gallery, která je odkazována v dolní části stránky.
Dobry den, zajimalo by me, zda si vzpomenete na nejakou firmu, ktera pouziva linux na koncovych stanicich v komercnim prostredi? Ktera jich ma nejvice?
Tak se mi stala zvláštní věc. Nějakým záhadným způsobem se mi zkratuje klávesnice u notebooku. Jednoduše se při psaní "písmenek" tak nějak "mačkají" i funkční klávesy F1 až F12 (plus nějaké to delete). Tím pádem použitelnost klávesnice nulová (nešlo se ani přihlásit). Reklamace nemyslitelná, nemůžu být přece měsíc bez počítače... takže řešení jedině softwarově. Ach jo. Proč vždycky to musím být zrovna JÁ, kdo má kolem sebe jakousi auru likvidující vše technické? Mám 90% mnoha léty praxe ověřenou úspěšnost na výběr zboží se skrytými vadami. Těch devadesát procent reklamovaného HW mi vážně leze na nervy... já abych raději všechno kupoval dvakrát, jeden kus pro reklamaci a jeden pro běžné používání.
Tak se mi povedla jedna hodně kouzelná věc. Klasická idiotská chyba, kterou jsem již jednou absolvoval a u které bych nečekal, že si ji s ledovým klidem zopakuji. Ano, tušíte správně: rm -rf
v kombinaci s nevhodně namountovaným adresářem. Tak to dopadá, když člověk nepřemýšlí a bezhlavě se snaží udělat co nejrychleji svou práci a už se vidí u koupaliště ve společnosti nějaké pěkné dívčiny...
Žiji v době blogů, žiji v době, kdy se vzdálené disky v dobře klimatizovaných serverovnách plní všemožnými texty valné i nevalné úrovně. Dnes se připojuji k tomuto střednímu proudu podprůměrných blogařů (nebo blogujících?). Může za to velmi zvláštní nálada, starosti a strasti dnešního přetechnizovaného světa, které těžce dopadly na moje bedra. Tvořím svůj první zápis do blogu (notýsku, památníčku, deníčku, debilníčku...)