Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nějakou dobu jsem zaspal a na Ábíčko příliš nechodil... a tudíž mne velmi překvapilo, že Yeti od nás utekl. Snažil jsem se najít někde nějaký testament, prohlášení či jen běžnou poznámku o tom, co se vlastně stalo, proč od nás utekl a vše "zahladil"...?
Docela tuším, co by se za tím mohlo skrývat, jaké pocity ho pravděpodobně vedly k tomuto (jistě velmi obtížnému, leč zcela jistě nutnému) rozhodnutí... jen jsem poslední dobou ztratil přehled o dění na Ábíčku a... prostě se mi asi bude stýskat
Kdopak ví, co se stalo Yetimu? Existuje nějaký odkaz na vysvětlení?
Tiskni
Sdílej:
Já se už asi půl roku ptám sám sebe na pro mě větší záhadu: Kde (kdo) je Kokot!? Pro mě je to větší celebrita, než ostravak...
O Yettiho bych strach neměl -- asi se budete divit, ale jsou mezi námi i tací, kteří něco dělají.Chceš nic neděláme? O Yettiho nemám strach, ale jen mě překvapilo, že tak náhle odešel...
sed "s/Chceš nic neděláme?/Chceš říct, že nic neděláme?/"
From: "David Necas (Yeti)" To: Zdenek Burda Subject: Re: Yeti zanevrel na abicko? Date: Wed, 2 Nov 2005 22:47:26 +0100 On Wed, Nov 02, 2005 at 10:02:11PM +0100, Zdenek Burda wrote: > koukam, ze jsi zmizel z abclinuxu. Jestli se muzu zeptat, co te k tomu vedlo? Byl to iracionální čin, a tudíž by ti to spíš řekl psychoanalytik než já. (Nevím, proč lidi tato upřímná odpověď tak často vytáčíYeti -- That's enough.
Systém hodnocení mi přijde příliš obecný. Když už něco, stačila by možnost nastavit si v profilu ignorování příspěvků od člověka na "blacklistu". Tím pádem by se takové zápisky dotyčnému neobjevovali v seznamu na čelní stránce, v diskusích by celé podvlákno bylo zabalené, případně otázka jako taková by byla ignorována a nevypisována stejně jako blog.
Tohle by od uživatelů nevyžadovalo tolik -- přecejen k hodnocení je potřeba hodnotit a to už chce aktivní účast a spolupráci všech (i těch, kterým stačí nečíst)... tady by si prostě jedinec, kterého dotyčný prudí, nastavil sám ignoraci dotyčného a od ostatních by to nevyžadovalo ani hnout prstem.
Osobne nechapu co tu teda chces vytvorit. Uzavrenou komunitu lidi, kteri se kazde rano modli k fotce Stallmana?Je videt, ze nakazil uz i tebe.
Osobne nechapu co tu teda chces vytvorit. Uzavrenou komunitu lidi, kteri se kazde rano modli k fotce Stallmana? Je videt, ze nakazil uz i tebe.Nakazil? Ale kdepak. Spíš to vypadá, že jsi ztratil smysl pro humor. Kdybychom zavedli cenzuru, tak bychom skutečně vytvořili uzavřenou komunitu skleníkových květinek, kterým nikdo nesmí prdět pod nosem.
JXP me vazne stveMě taky.
proti takovymhle typkum je treba tvrde zasahnoutA jak? Smažeme mu komentáře? Smažeme mu účet? Co když vytvoří jiný pod jiným jménem? Smažeme ho zase? Kdo posoudí, které komentáře smazat? Kdo posoudí, jestli smazat jen určité komentáře nebo smazat celý účet? Kdo posoudí, které věci sem nepatří? Budeme mazat to, co tě uráží? Nebo to, co uráží mě? Nebo někoho jiného? Co když na něčí žádost smažeme nějaký komentář a pak se ukáže, že ta žádost přišla od někoho podobného JXP?
urazi mne, kdyz o mne rika, ze jsem komunistaA tak mu to zcenzurujeme? Abychom se doopravdy zachovali jako komunisti? A co kdyby sem někdo napsal "Volte komunisty"? Tak mu to taky smažeme? A co třeba "Volte ČSSD"? To by se taky mazalo? A ODS, Zelení, US? Co z toho je přípustné? Co z toho nás uráží, co je nám proti srsti?
Kdyz budeme dodrzovat svobodu na abicku az po krajni mez, mozna tu zustanou jen tihle provokateri.A když svobodu omezíme, tak tu zůstane kdo? Ti, kteří neprovokují, kteří o nás neříkají, že jsme komunisti, kteří s námi souhlasí, kteří se podřídí? Zůstanou _ti, kterým tu dovolíme zůstat_? ------------ Odpovědí by mohl být daleko propracovanější systém hodnocení příspěvků. Například hlas někoho, kdo sám mívá vysoké hodnocení + napsal hodně komentářů, by vážil více. Rovněž ten, kdo napsal články, do Slovníku, do FAQ, do sekce Hardware. Nebo ten, jehož příspěvky v blogu jsou kladně hodnocené. To je jen návrh, nevím, co by to obnášelo.
Na JXP mi přišlo líto, že se jím nechal Yeti vytáčet a ztrácel s ním čas. Když jsem pátrával po všech možných fórech a hledal někaké řešení pro LaTex a našel, byl autorem řešení snad v 50% případů právě Yeti. Na hádáni s JXP je ho škoda.
JXP je provokatér, navíc neinvenční a mám pocit, že ztrácí dech. Nápady mu docházejí. Na tohle je potřeba provokatéra a toho, kdo se nechá vytočit. Pokud na to nikdo nereaguje nebo má z provokatéra srandu, je po ftákách. Pokud na tenhle špek budou lidi skákat a pouštět se do vážných diskusí a rozčilovat se, provokatér se vždycky najde. Pokud ne, tak ne. Nikoho nebaví provokovat toho, kdo se jeho provokacím směje. Že je to těžký? Někdy je.
Myslím, že pokud bude abclinuxu pro hodně lidí, tak bude i nutně plný začátečnickejch dotazů, psaní o tom, že autora zrovna nenapadá, co psát a podobně. Nebo bude vysoce odborné, ale bude sem zase chodit jen pár lidí, protože tolik lidí tomu zase nerozumí. Zřídit sekci pro laiky a sekci pro pokročilé?
BTW že jsem komunista. Nojo. Já už jsem byl během života označený za komunistu, sionistu, fašistu, anarchistu, klerikála, ekoteroristu... Nějakej borec mi hlásil, že mě dal na černou listinu těch, co je potřeba v případě války preventivně zastřelit, dvakrát mě prej zabíjeli magicky satanisti. A stejně mi chutná. On si člověk zvykne.
Jak to, že jsi komunista? Že jsi linuxák a neděláš jen věci pro sebe? Mně přijde rozumnější povznést se nad takové lidi, co to říkají. Něco jsem si takového prožil a daří se mi věřit v svou pravdu - pokud logikou atd. dospěju k názoru, že tu pravdu mám.
Pro mne je JXP něco jako zařízení, co pomáhá tříbit myšlenky. Tj. moc ho nesleduju, ale vnímám, že klade drzé a zvědavé otázky. A na základě (i) souvislostí poznávám mně zatím neznámý svět (třeba).
Nejspíš proto že není upřímná. Skutečně upřímná odpověd by zněla: ,,nestojíte mi za to abych vám nějaké důvody sděloval, nebo si je aspoň vymyslel''.
Škoda, Yeti mi také chybí. Rýt do hloupějších než je on není žádná zábava. Asi pracuje. Nebo zakopl o skobu a spadl z ledovce.
Všiml jsem si též, ale ne že by "zahlazoval stopy."Vypadá to, že smazal své zápisy v blogu, což je IMHO velká škoda. Byly zajímavé a byly pod nimi zajímavé diskuze.
(jistě velmi obtížnému, leč zcela jistě nutnému)Ještě by to chtělo nějaký velkofilm na motivy historické události, kde Yeti v posledním záběru nad klávesnicí umírá ve chvíli, kdy se marně pokusil stisknout své poslední Dokončit na abclinuxu
Hodně štěstí. Budeš mi tu chybět.Pod to se podepisuji.