Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Fedora 43 Asahi Remix s KDE Plasma už funguje na M3. Zatím ale bez GPU akcelerace. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Red Hat představil nový nástroj Digital Sovereignty Readiness Assessment (GitHub), který organizacím umožní vyhodnotit jejich aktuální schopnosti v oblasti digitální suverenity a nastavit strategii pro nezávislé a bezpečné řízení IT prostředí.
BarraCUDA je neoficiální open-source CUDA kompilátor, ale pro grafické karty AMD (CUDA je proprietární technologie společnosti NVIDIA). BarraCUDA dokáže přeložit zdrojové *.cu soubory (prakticky C/C++) přímo do strojového kódu mikroarchitektury GFX11 a vytvořit tak ELF *.hsaco binární soubory, spustitelné na grafické kartě AMD. Zdrojový kód (převážně C99) je k dispozici na GitHubu, pod licencí Apache-2.0.
Podvodné reklamy na sociálních internetových platformách, jako je Facebook, Instagram nebo X, vytvořily loni v Česku jejich provozovatelům příjmy 139 milionů eur, tedy zhruba 3,4 miliardy korun. Proti roku 2022 je to nárůst o 51 procent. Vyplývá to z analýzy Juniper Research pro společnost Revolut. Podle výzkumu je v Česku zhruba jedna ze sedmi zobrazených reklam podvodná. Je to o 14,5 procenta více, než je evropský průměr, kde je podvodná každá desátá reklama.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.6 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Ale nedivím se tomu, neříkám úpadek, ale třeba trochu slabší období?
.
Toto mi silno pripomína praktiky ŠTB. Teba mali obsadiť ako postavu do 1984. Skvele by si sa hodil na provokatéra ideopolície.
No, já bych se ptal takhle: mam linux? Jo? Umís si poradit? Když ne, mam kde se ptát? Najdu tam vše? Jsou tam lidi, co jsou vstřícní a schopní? Najdu tam nejen řešení mých problémů, ale i nástin toho, kam se můžu vyvíjet - popis nových řešení atd.? Tak to mi pak Abc vyhovuje.
mam obcas pocit, ze si tu abclinuxu chova exoty typu plesa a jine. ano, tento clovek vydelava a zajistuje otoceni baneru. ale jakej prinos ma pro jiny lidi?Já to nechápu. Ty to podáváš, jako bychom podobné typy podporovali. Čím? Jak jsi došel k závěru, že si je "chováme". A ještě ke všemu kvůli bannerům. To je absurdní. V důsledku bychom tím jen ztráceli. Čím si abclinuxu "chova exoty typu plesa"? Myslím to vážně, nechápu, jak jsi k tomu došel.
linux je uplne na nic. nainstaluj si widle. neznate nic jinyho nez vi editor a konsoli. a je to uplne na nic.
To jsem tady snad ještě neviděl, takové hanění?
Prostě udělat ábíčka takový privátní klub, který pomáhá lidem z ulice (tj. diskuse).
Tvoje narazky na navstevnost uz nejsou originalni. Najdi si prosim lepsi navstevnost. Je mi jasne, ze jsme pro tebe Big Evil a mame plan na ovladnuti sveta pomoci maximalniho poctu impresi na abclinuxu.
Někteří jsme (já určitě) konzervativní a tak dokud tu bude historie diskusí, blogy a (něco určitě ještě najdu), tak nemám důvod sem nechodit.
P.S. Pana Necase si vazim
Od doby co ABC koupil Stickfish se mi zdá, že nabralo ABC jiný směr než chtělo v prvopočátku. Ale to je jedno.Myslím, že ABC jsou především lidi, ABC určitě nic nechtělo, možná ti lidi chtěli, ale lidi se mění, vyvíjí, odcházejí, přicházejí...
Poradit? Radikální změny i kdyby měly "padat hlavy osazenstva", protože v této fázi pokrok vidět asi moc není. Asi ne, když už vznikl blog tohoto tématu. Takže fakt, že se něco děje je nepopiratelný.Něco děje? Jo jo, furt se něco děje
Ale pokud to něco chcete změnit, musíte to napřed pojmenovat...
, mám to tu rád, proč? Protože se tu dá bavit s lidmi podobných a stejných zájmů a "kecat" o všem možném, občas se flamnout
, prostě pohoda.
nebo se chci něco nového dozvědět - např. jak připojit bluetooth zařízení, o které jsem před tím nikdy neslyšel - a je příjemné, když na portále najde nějaký popis, řešení, někdo jiný se tím už zabýval, maximálně řešení svého problému doladí doplňujícím dotazem. A odpověď většinou příjde brzy.
Bez existence takového portálu bych si asi práci s Linuxem nedovedl představit.
Mám ty samé linuxové potřeby - mít se kde vykecat, najít radu a orientaci v problému. Čili "Budiž AbcL pochváleno"
Tiskni
Sdílej: