Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Updatoval jsem HW v domácím servříku. Všechno šlo v pohodě až na jednu podivnost. Rychlost síťových operací.
Krátká recenze výtečné knihy Ivana Bíbra, doplněné ještě lepším DVD REMIXem Ubuntu pro české uživatele.
CERD spustil petici za registr pedofilů (včetně aktuální polohy oznamované GPS+GSM náramkem) a 17. listopadu chce provizorní registr obsahující fotografii + adresu spustit. Zdroj kinderporno.cz
Úspěšně jsme přežili další sraz ABCLinuxu, tentokráte v Olomouci.
Aneb proč nedávat obsah na cizí servery.
Zápisek o pracovních úkolech a osobním přesvědčení se přímo netýká Linuxu, ale může se týkat každého zaměstnance.
Adresní prostor IPv4 se jednoho dne vyčerpá o tom nemá cenu diskutovat. IPv6 ale jakoby nikdo nechtěl - protože existují řešení pro záchranu v4. Nikoliv technický, ale stěžovací zápisek.
Pár fotek ze srazu v Olomouci ze soboty 20.3.2010.
Při pokusu o změření výkonu PostgreSQL na různých konfiguracích raidu jsem nečekaně narazil na podivné chování PGSQL na různých FS.
Yet another blog o tom co nemám rád a jak se mi to pomstilo. Tento zápisek nemá žádnou přímou souvislost s linuxem.
Dříve, no vlastně od dob mého prvního PC 486, jsem modeloval scény v 3D Studiu. Nejdříve 3DS4.0 pro DOS, poté MAX pro Windows. V rámci legalizace softwaru (před lety) muselo jít MAXko z domu. Teď bojuji s Blenderem.
Před několika lety jsem ještě virtualizaci moc nevěřil. Tehdejší řešení byla pomalá, a navíc mi nebylo jasné k čemu to může být dobré, když je běžné PC vytížené i tou jednou aplikací, se kterou uživatel pracuje.
Tento díl nepřinese tolik nostalgických vzpomínek. Minule jsme se od 8bit dopracovali až k 32b. Tentokrát budeme násobit jen dvěma (i když v počtu procesorů a jader se dostaneme výše) a připomínat si HW, který máme doma.
Před dvěmi lety jsem s hrůzou zjistil, že tento svět procházím již čtvrt století. Výhodou byla velká oslava, s babičkou jsme slavili společnou stovku, nevýhodou pak uvědomění, jak jsem starý. Dnes popíšu něco z mé 20 leté IT historie od dětství do otravné puberty ..
Po roce a něco jsem opět obměnit svůj hardwarový park. Škatule se hejbaly celkem tři.
Před pár dny vyšel druhý kandidát na finální versi oblíbeného virtualizačního software VMWare Server, který zůstává stále zdarma.
Mnoho lidí žehrá na statické alokování inodů v systému souborů ext3. Tvrdí, že inodů je buď málo a dojdou, nebo mnoho a zabírají místo. Pojďme to změřit.
Změna velikosti směrem nahoru je u všech FS jednoduchá, probíhá zpravidla online. Zmenšení je problém, mnoho FS toto ani neumí. ext3 ano. Tento krátký návod popisuje jak na to.
Mezi zdejšími čtenáři a příznivci open source a free software se pohybují i vývojáři. Rád bych se touto formou zeptal na výhody a nevýhody otevření zdrojových kódů jejich projektů.
Hudba je (kromě ticha, kterého se dostává stále méně) neoddělitelnou součástí mého života. Bohužel ne vždy je možné poslouchat z reproduktorů.
Před časem jsem tu psal, že bych potřeboval pomoci s výběrem zesilovače a reprosoustav. Už pomoci nepotřebuji.
Potřeboval jsem lék. Naštěstí volně prodejný, takže jsem nemusel otravovat lékaře a zbytečně trávit čas čekáním. Zašel jsem tedy do lékárny a lékárnici oznámil jméno žádaného léku: Claritine.
Výběr nové PC sestavy byl tuhý oříšek, jehož rozlousknutí trvalo více než dva roky. Nynní bych potřeboval poradit s výběrem audia. Dva roky na to bohužel nemám.
Zdravotnictví už nebude zadarmo. Vzdělání se už bude platit. Některá města začínají poskytovat internet zadarmo.
Po několika měsících bez jakékoliv ochrany PC s Windows (antivirus, anti*ware), a po testech, kde AVG používáné na firmě (pro klienty) skončilo na krásném posledním místě ale úspěšně vyhrálo v kategorii fail-possitive detekcí, jsem se rozhodl otestovat systém od ESETu, jehož antivirus patříval vždy ke špičce.
Dostala se mi do rukou brožura Greenpeace "36 tipů Jak šetřit energií".
Po menším fiasku s UPS bych si rád nechal od zkušenejších poradit jaký LCD monitor zakoupit.
Zakoupil jsem UPS - APC Back-UPS ES 700 (700VA = 405W) pro svůj nový stroj. Po přepojení všech zásuvek a připojení do USB portu neměli Windows problém monitorovat její stav. Ikdyž, jak se později ukázalo, linuxová služba apcupsd toho dokáže mnohem více.
Po dlouhé době výběru jsem si pořídil nové železo. Nečekejte ovšem žádný cluster, původní plány se nenaplnily.
Už dlouho chci napsat text o věci, které mě docela trápí. Částečně to vychází z mých osobních zkušeností -- tedy ne že bych nějak stár, ale skutečnosti těchto zkušeností jsem prožil ve věku dětském. Měl jsem tedy čas nad nimi popřemýšlet a díky jim mám na určité události ve společnosti často zcela jiný náhled, než mé okolí.
Dostala se mi do ruky smlouva od jednoho poskytovatele připojení a rád bych se vás zeptal na jednu věc.