Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Jenom mi prijde prapodivne to pomalejsi cteni.
Což může být dané interakcí linux samba vs windows.
Zkoušel jsem tu různé kombinace a nejlepší výsledek dávala kombinace windows7 vs windows7 (realtek vs intel): 104.9 / 105.1 MB/s
Při teste "jakýkoliv windows stroj" vs linux mělo čtení kolem 60-70MB/s. Bohužel tu nikde nemám další linux abych zkusil sambu linux vs linux (což je ale kravina, v praxi bych tam stejně použil NFS).
Na tu ukecanost starého protokolu jsem se také díval. Opravdu brutální.
Pokud si s tím budeš hrát, zkus změřit rozdíly. Já ty "mini benchmarky" dělal pomocí CrystalDiskMark na připojenou síťovou jednotku.
Zkuste si vyměnit desku a procesor (na zcela jinou generaci) u jiného OSněkdy před rokem nebo tak jsem přešel z amd 790x+sb600 na intel p35+ich. tudíž zcela jiná i GLAN, jiný 1394 řadič, jiné úplně všechno. hodně stará zaprasená wxp to zvládla. prostě jsem přeházel karty di nové desky, normálně pustil wxp a po asi 20 minutách "cvičení s ovladači" systém fungoval dál jakoby se nechumelilo..
Rychlost sambyJejda. Herone. Rychlost Samby snad až jako poslední věc (je to krám). První co bych udělal když dostanu nějakou kartu je test pktgenem. Testuje rychlost od sběrnice až po síťovou kartu a dá se všelijak štelovat (viz ten paper) a vymáčknout jako citrón (tudíž až skoro na maximum). Jinak bacha, pakety se cpou do sítě, takže to občas dovede působit jako slušný flood attack. Pak bych vyzkoušel čisté TCP a UDP spojení mezi dvěma GNU/Linuxovými stroji (Windows zavrhuji čistě ze zkušenosti). Klidně můžeš zkusit dva obyčejné netcaty a nějaký /dev/zero nebo /dev/urandom (ten už ale zatěžuje procesor). Jinak ovšem jsou lepší nástroje jako iperf, nttcp a tak. Fungují podobně, ale líp se nastavují. Jinak ze softirq bych si až takovou starost nedělal. On se od klasického HW až tak moc neliší, ovšem co lišit může určitě je kód pro obslužnou rutinu mezi HW a SW přerušení v driveru pro daný NIC. Pokud se chceš hrát, můžeš vyzkoušet tuhle hračku (ale jinak jsou pro jádro i jiné profilery), který ti ukáže přes které funkce paket prochází a kolik času v nich tráví. Kdo ví, třeba se ti povedlo nalézt bug a můžeš se zasloužit na jeho lokalizaci a opravě.
možná by sis to měl přečíst znovuJejda Herone. To nezakecáš.
Dva linuxové stroje nemámhttps://fedoraproject.org/get-fedora? Jinak když to valí z paměti tak máš maximální jistotu, že se to nezakuckalo někde na sběrnicích a tak. Jediný problém může být leda tak když dojde paměť.
a rychlost samby je na file serveru pro windowsí stroje asi to síťově nejpodstatnější co mě zajímá.No jo, jenže ty pak zmetkovost Samby nebo něco podobného svádíš na Realtek, to je pak problém.
Tak ještě jednou. Jak bych si pomohl Fedorou na jiném stroji, když to lokálně jelo taky blbě? Jinými slovy, vyloučil jsem problém v síťovém HW. To je odpověď i na tu poslední větu (a budu hodný a nebudu chtít citaci, která by toto tvrzení dokazovala).
Tiskni
Sdílej: