Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Už ani nevím kde, ale někde jsem slyšel teorii že člověk může vlastnit motorku, může na ní brázdit silnice a dálnice (v mém případě spíš polňačky a vesnice), může tůrovat motor těžce přes konstrukční otáčky ale dokud nemá najezděno alespoň 20 000km, stěží sám sebe může nazývat motorkářem nebo se mezi ně hlásit. Těžko říct kam se počítám já, nicméně poslušně hlásím, že tato hranice byla dnes úspěšně udolána:
Vím že roky na to abych furt nadával na zku***é počasí (a politiku) ještě nemám a nemám ponětí na co budu nadávat až je budu mít (na politiku!), přesto si nemůžu pomoct:
Bohužel, jak jsem předpovídal, jednoho dne k tomu dojít muselo. U novějších počítačů už není zbytí a možnost vyhnout se UEFI v podstatě není.
Dnes je to přesně třicet let (resp. bylo v 1:23 ráno). Má vůbec cenu ptát co se změnilo?
Tak jsem se odhodlal a dle doporučení jednoho z minulých blogů zkusil upgradovací proces systému Microsoft Windows na verzi 10. Tak jako tradičně je nutné odklepnout licenční ujednání (stará známá EULA). Vzpomínám si na řeči o tom jak je GPL komplikovaná a nepochopitelná a to i přesto že tento kus právnického textu je docela dobře okomentován a to jestli jste ho správně pochopili si můžete klidně vyzkoušet v kvízu. Pro takové kecálky tady mám nabídku: Co teprve tohle?
Energetické nároky různých zařízení poslední dobou velmi strmě klesají spolu se zvyšováním jejich celkového výkonu. Sám moc dobře vím o čem mluvím. Tím se nám otvírají nové alternativy napájení než jen klasická elektrická síť nebo třeba baterie. Něco takového jsem se rozhodl vyzkoušet a o svoje nepříliš hluboké zkušenosti se podělit. Ale pěkně popořádku. Pro úplnost bych snad jen dodal, že mé úmysly nejsou nikterak zelené (nebo tak něco) ani v nich nemusíte hledat nějaké konspirační teorie zaměřené proti EONu, ale dělám to z ryzé praktičnosti.
Ač to možná není poznat, blíží se Vánoce (těž je to pro mě šok po ránu). Svátky klidu a pohody shonu a šílenství. A já byl pověřen na ně úkolem nejtěžším: Vybrat si dárek.
Jednou po sto letech jsem se zase podíval do schránky. A co nevidím? Soukromá korespondence. Že by mi opravdu někdo něco napsal? No to zas určitě někdo něco potřebuje. Omyl. Opravdu měl někdo pouze potřebu mi něco sdělit. A o to se fakt musím podělit. Takže pro toho kdo to doposud nevěděl:
(Softwarové/Evropské) Patenty (s rozšířenou působností pro ČR a SR) ležící na Úřádě průmyslového vlastnictví a Úradě priemyselného vlastnictvá Slovenskej republiky:
Tak už i v Číně točí filmy. Resp. v Čínské lidové republice. Teda ne že by se snad do teď netočily, ale zas tak dlouho co prorazily na mezinárodní scénu a úspěšně konkurovaly hollywoodské produkci to není.
Tak mám teď trošičku více času a velice rád bych ho smysluplně zaplnil. A rozhodl jsem se, že za smysluplné zabíjení času by se dalo považovat samostudium Matematiky.
Řeší se to tady téměř neustále. Od dob co udělal portál lŽivě.cz tzv. právnický rozbor
Autorského zákona s výsledkem Sdílet ne, stahovat ano
(upřesněno jakýmisi chytrolíny o díla zveřejněná) se tady donekonečna v duchu hesla tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou
papouškuje, že sdílet (třeba pomocí BitTorrentu) díla sice není příliš v souladu se zákonem, nicméně pouhé stažení pro svou vlastní potřebu (třeba z Rapidu) je právně čisté jako lilie. Nevím, jestli v to ti papoušci i sami vnitřně věří nebo ne, no rád bych upozornil, že i když se to bude papouškovat do aleluja dále, na podobu Autorského zákona to vliv nebude mít žádný a zákon nadále zůstane zákonem. A že neznalost (zákona) v žádném případě neomlouvá.
Či snad prokleté? I když jsem neměl v plánu začít zrovna takto, nedalo mi to a už se prostě do situace musím vmísit. Pomalu ale jistě totiž začínám mít pocit, že přes to všechno o co se lidé v projektu Nouveau snaží a i přes to nakolik se v něm nadřou, za což jim jen tak mimochodem patří plně můj obdiv, začíná mít tento projekt status nechtěného. A to zcela neprávem. No prostě a jednoduše, neustálé navážení některých jedinců zde do projektu Nouveau mě už začíná pěkně štvát.