Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
barriers
nad LVM a nad SW RAID (mdraid
)? Četl jsem testy, kde se ext3 nad LVM po několika výpadcích napájení úplně rozpadl, a to při nastavení data=ordered
. Doporučeným řešením je HW RAID + write chache se zálohovací baterií.
Projevovalo se to jen, když byla zapnutá drive write cache na SATA discích. To je obvykle jejich výchozí nastavení, a při vypnutí drive write cache dokonce výrobce negarantuje živostnost disku. Zajímavé je, že třeba HP ve svých serverech dodává SATA disky s vypnutou chache.
Myslel jsem si, že na klasický setup MD RAID1 + LVM + EXT3 se dá spolehnout i při výpadku napájení (rozbije se třeba otevřený soubor, ale FS bude v pořádku). Pokud je teď výchozí data=writeback, měl bych strach ze ztráty dat ještě větší.
Každopádně vypnutí cache na SATA disku způsobí obrovský propad výkonu - u mě asi na 1/4 při sekvenčním zápisu, při provozu právě Postgresu na disku s vypnutou cache vylezl IOWAIT až na 80% z jednoho jádra, po zapnutí cache je to tak 10%.
Nebylo při testování na tom disku LVM? Právě XFS nad LVM prý někdy vypínal diskovou write cache, protože hrozila ztráta dat.
Před časem jsem zápolil s XFS taky. Problém se projevoval tím, že v okamžiku vypnutí virtuálního stroje pod VMware Worstation se program "zasekl" na dobu trvající třeba i 40-50 sekund, během nichž intenzivně pracoval disk. Zjistil jsem, že příčinou je pomalost operace zapsání veškeré cache na disk (tj. to, co dělá příkaz sync
). Problém se projevoval na několika různých počítačích, systém byl vždy 64-bitový a výraznější to bylo na víceprocesorových (nebo spíš vícejádrových). Částečně pomohlo (proti vší logice) mountování s parametrem nobarrier
, tím se doba trvání snížila asi na polovinu. Nakonec jsem to vyřešil přechodem na JFS.
Netvrdím, že jste narazil na stejný problém, ale dokázal bych si představi, že by pomalost databáze ve specifických případech byla způsobována právě pomalostí synchronního zápisu. Ale jestli máte ještě ten volný disk, zkuste na něm i JFS, podle mne je tento filesystém v Linuxu opomíjen do značné míry neprávem.
Na mdadm a lvm bariéry nelze zapnout.U 2.6.33 na mdadm už jo. http://kernelnewbies.org/LinuxChanges#head-713e14251e05151b9d48bf91c344ca4ff07c526a
Tiskni
Sdílej: