Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tak se mi stala zvláštní věc. Nějakým záhadným způsobem se mi zkratuje klávesnice u notebooku. Jednoduše se při psaní "písmenek" tak nějak "mačkají" i funkční klávesy F1 až F12 (plus nějaké to delete). Tím pádem použitelnost klávesnice nulová (nešlo se ani přihlásit). Reklamace nemyslitelná, nemůžu být přece měsíc bez počítače... takže řešení jedině softwarově. Ach jo. Proč vždycky to musím být zrovna JÁ, kdo má kolem sebe jakousi auru likvidující vše technické? Mám 90% mnoha léty praxe ověřenou úspěšnost na výběr zboží se skrytými vadami. Těch devadesát procent reklamovaného HW mi vážně leze na nervy... já abych raději všechno kupoval dvakrát, jeden kus pro reklamaci a jeden pro běžné používání.
Ale tak tedy zpátky ke klávesnici. Tušil jsem něco málo o mapování klávesnice v linuxu, ale nic konkrétnějšího. Tudíž man -k map |grep key
. Vylezl mi příkaz setkeycodes
. Manuál hovořil jasně a zřetelně... pomocí showkey -s
jsem zjistil kódy kláves, které "tam neměly co dělat" a pak je jednoduše odporoučel příkazem setkeycodes
. Ani jsem nečekal, že to bude tak jednoduché... pak již jen cat .bash_history |grep keycodes >> /etc/rc.d/rc.local
. Celkem mi to zabralo cca 25 minut a vše fungovalo jak má (samozřejmě až na F-klávesy;)). To je prostě kouzlo linuxu... o tom bych si ve widlích mohl jen nechat zdát. No, tak jsem se pochlubil a tedy zpět hurá do práce... užívejte léta!
Tiskni
Sdílej:
A začíná to už drobnostmi...to je blbina, ten článek, na míru piva je normálně tolerance - přitom celej článek je psanej, jako kdyby nebyla; nehledě na to, že kdo by si nechával větrat pivo, aby viděl, kam až dojde, že
U toho piva to právě začíná ...no, chtěl jsem říct, že nelze reklamovat pivo, když je ve "výrobní" toleranci
Jeden z mých blízkých příbuzných se takto nevhodně chová k automechanikům - zkaženou práci zásadně nereklamuje, naopak si to nechá opravit znovu za peníze (v tomtéž servisu).pokud nerozumí autům, jak má poznat, že jde o zkaženou práci? - nedotočený pivo vidim, ale když mi půjde špatně motor, jak mám bez patřičnýho vzdělání a vybavení posoudit, jestli to v servisu zfušovali nebo ne, to spíš ani nepoznám, že ten motor nejde dobře, pokud už není ten problém extrémní ...