Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Tak se mi povedla jedna hodně kouzelná věc. Klasická idiotská chyba, kterou jsem již jednou absolvoval a u které bych nečekal, že si ji s ledovým klidem zopakuji. Ano, tušíte správně: rm -rf
v kombinaci s nevhodně namountovaným adresářem. Tak to dopadá, když člověk nepřemýšlí a bezhlavě se snaží udělat co nejrychleji svou práci a už se vidí u koupaliště ve společnosti nějaké pěkné dívčiny...
Když jsem naposledy špatně napsal regulárni výraz a smazal sem si adresářovou strukturu od /boot až do /home (než mne konečně napadlo popřemýšlet nad tím, co to tak dlouho dělá a zmáčknout ^C), tak jsem byl naprosto přesvědčen, že jsem dostal dostatečně za vyučenou a aspoň si to již nikdy nezopakuji. Naštěstí jsem měl zálohu a tudíž jsem nepřišel o všechny ty fotky a texty, co sem měl v /home... a ejhle... je to tu zase. Miluji svůj Systém a svobodu, kterou mi dává, ale nesnáším sám sebe, svůj nekonečný idiotismus, ignoranci a nesoustředěnost.
Asi každý Uni/Linuxák si prošel obdobným obdobím, i když silně pochybuju, že by se našel někdo, kdo neustále dělá tolik mizernejch začátečnickejch kiksů...
Hm. Ten namountovanej adresář byla samba na serveru, kde byly mizerný worďácký a excelácký dokumenty. Bylo jich tam samozřejmě hodně a samozřejmě nebyly nikdy zálohované. Proč já idiot se do všeho hned cpu, proč neumím odmítat žádosti o pomoc? Teď vypadám jak lamička těžkýho kalibru... už to slyším: "Jo, to je ten magor linuxák, co nám smazal všechny dokumenty." Sedím v kanclu, cítím na sobě ty nepřátelské pohledy, trapné ticho a kapky potu, které si razí cestu mojí bledou kůží a spojují se nejdříve v potůčky, později v řeky a nakonec se s hukotem řítí kdovíkam v oblasti stažené řiti.
No, naštěstí(?) to bylo ext2, takže sem si obnovil nějakejch 8285 souborů a teď vymýšlím nějakej skriptík, kterej mi podle výstupu z file
vytřídí office dokumenty. A pro ty ostatní, jenž také občas nepoužívají mozek - soustřeďte se na svoji práci, nebo se raději v těchto nádherných dnech vypařte někam k vodě...
Tiskni
Sdílej:
rm -rf /
jsem ještě nikdy neudělal, jen jsem kdysi dávno dvakrát smazal partition tabulku bez toho, abych si na papírek poznačil její obsah a obnova se mi (kromě prvního /dev/hda1 - "C:
") nepovedla, byly tam i rozšířené oddíly. Čistě "náhodou" jsem měl v jednom z oddílů asi 4 veliký RARy, který jsem vykopíroval (ano, dd
pomohlo) a 95% dat jsem zachránil. A když jsem si to smázl podruhé, byly tam už jen primární oddíly, tak jsem to rozdělení velmi rychle uhodl a nepřišel jsem o nic.
rm -rf /
a neví, co to je...