Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak se mi povedla jedna hodně kouzelná věc. Klasická idiotská chyba, kterou jsem již jednou absolvoval a u které bych nečekal, že si ji s ledovým klidem zopakuji. Ano, tušíte správně: rm -rf
v kombinaci s nevhodně namountovaným adresářem. Tak to dopadá, když člověk nepřemýšlí a bezhlavě se snaží udělat co nejrychleji svou práci a už se vidí u koupaliště ve společnosti nějaké pěkné dívčiny...
Když jsem naposledy špatně napsal regulárni výraz a smazal sem si adresářovou strukturu od /boot až do /home (než mne konečně napadlo popřemýšlet nad tím, co to tak dlouho dělá a zmáčknout ^C), tak jsem byl naprosto přesvědčen, že jsem dostal dostatečně za vyučenou a aspoň si to již nikdy nezopakuji. Naštěstí jsem měl zálohu a tudíž jsem nepřišel o všechny ty fotky a texty, co sem měl v /home... a ejhle... je to tu zase. Miluji svůj Systém a svobodu, kterou mi dává, ale nesnáším sám sebe, svůj nekonečný idiotismus, ignoranci a nesoustředěnost.
Asi každý Uni/Linuxák si prošel obdobným obdobím, i když silně pochybuju, že by se našel někdo, kdo neustále dělá tolik mizernejch začátečnickejch kiksů...
Hm. Ten namountovanej adresář byla samba na serveru, kde byly mizerný worďácký a excelácký dokumenty. Bylo jich tam samozřejmě hodně a samozřejmě nebyly nikdy zálohované. Proč já idiot se do všeho hned cpu, proč neumím odmítat žádosti o pomoc? Teď vypadám jak lamička těžkýho kalibru... už to slyším: "Jo, to je ten magor linuxák, co nám smazal všechny dokumenty." Sedím v kanclu, cítím na sobě ty nepřátelské pohledy, trapné ticho a kapky potu, které si razí cestu mojí bledou kůží a spojují se nejdříve v potůčky, později v řeky a nakonec se s hukotem řítí kdovíkam v oblasti stažené řiti.
No, naštěstí(?) to bylo ext2, takže sem si obnovil nějakejch 8285 souborů a teď vymýšlím nějakej skriptík, kterej mi podle výstupu z file
vytřídí office dokumenty. A pro ty ostatní, jenž také občas nepoužívají mozek - soustřeďte se na svoji práci, nebo se raději v těchto nádherných dnech vypařte někam k vodě...
Tiskni
Sdílej:
rm -rf /
jsem ještě nikdy neudělal, jen jsem kdysi dávno dvakrát smazal partition tabulku bez toho, abych si na papírek poznačil její obsah a obnova se mi (kromě prvního /dev/hda1 - "C:
") nepovedla, byly tam i rozšířené oddíly. Čistě "náhodou" jsem měl v jednom z oddílů asi 4 veliký RARy, který jsem vykopíroval (ano, dd
pomohlo) a 95% dat jsem zachránil. A když jsem si to smázl podruhé, byly tam už jen primární oddíly, tak jsem to rozdělení velmi rychle uhodl a nepřišel jsem o nic.
rm -rf /
a neví, co to je...