plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak se mi povedla jedna hodně kouzelná věc. Klasická idiotská chyba, kterou jsem již jednou absolvoval a u které bych nečekal, že si ji s ledovým klidem zopakuji. Ano, tušíte správně: rm -rf
v kombinaci s nevhodně namountovaným adresářem. Tak to dopadá, když člověk nepřemýšlí a bezhlavě se snaží udělat co nejrychleji svou práci a už se vidí u koupaliště ve společnosti nějaké pěkné dívčiny...
Když jsem naposledy špatně napsal regulárni výraz a smazal sem si adresářovou strukturu od /boot až do /home (než mne konečně napadlo popřemýšlet nad tím, co to tak dlouho dělá a zmáčknout ^C), tak jsem byl naprosto přesvědčen, že jsem dostal dostatečně za vyučenou a aspoň si to již nikdy nezopakuji. Naštěstí jsem měl zálohu a tudíž jsem nepřišel o všechny ty fotky a texty, co sem měl v /home... a ejhle... je to tu zase. Miluji svůj Systém a svobodu, kterou mi dává, ale nesnáším sám sebe, svůj nekonečný idiotismus, ignoranci a nesoustředěnost.
Asi každý Uni/Linuxák si prošel obdobným obdobím, i když silně pochybuju, že by se našel někdo, kdo neustále dělá tolik mizernejch začátečnickejch kiksů...
Hm. Ten namountovanej adresář byla samba na serveru, kde byly mizerný worďácký a excelácký dokumenty. Bylo jich tam samozřejmě hodně a samozřejmě nebyly nikdy zálohované. Proč já idiot se do všeho hned cpu, proč neumím odmítat žádosti o pomoc? Teď vypadám jak lamička těžkýho kalibru... už to slyším: "Jo, to je ten magor linuxák, co nám smazal všechny dokumenty." Sedím v kanclu, cítím na sobě ty nepřátelské pohledy, trapné ticho a kapky potu, které si razí cestu mojí bledou kůží a spojují se nejdříve v potůčky, později v řeky a nakonec se s hukotem řítí kdovíkam v oblasti stažené řiti.
No, naštěstí(?) to bylo ext2, takže sem si obnovil nějakejch 8285 souborů a teď vymýšlím nějakej skriptík, kterej mi podle výstupu z file
vytřídí office dokumenty. A pro ty ostatní, jenž také občas nepoužívají mozek - soustřeďte se na svoji práci, nebo se raději v těchto nádherných dnech vypařte někam k vodě...
Tiskni
Sdílej:
rm -rf /
jsem ještě nikdy neudělal, jen jsem kdysi dávno dvakrát smazal partition tabulku bez toho, abych si na papírek poznačil její obsah a obnova se mi (kromě prvního /dev/hda1 - "C:
") nepovedla, byly tam i rozšířené oddíly. Čistě "náhodou" jsem měl v jednom z oddílů asi 4 veliký RARy, který jsem vykopíroval (ano, dd
pomohlo) a 95% dat jsem zachránil. A když jsem si to smázl podruhé, byly tam už jen primární oddíly, tak jsem to rozdělení velmi rychle uhodl a nepřišel jsem o nic.
rm -rf /
a neví, co to je...