abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    rm -rf v kombinaci s koupalištěm

    19.7.2005 09:56 | Přečteno: 1566×

    Tak se mi povedla jedna hodně kouzelná věc. Klasická idiotská chyba, kterou jsem již jednou absolvoval a u které bych nečekal, že si ji s ledovým klidem zopakuji. Ano, tušíte správně: rm -rf v kombinaci s nevhodně namountovaným adresářem. Tak to dopadá, když člověk nepřemýšlí a bezhlavě se snaží udělat co nejrychleji svou práci a už se vidí u koupaliště ve společnosti nějaké pěkné dívčiny...

    Když jsem naposledy špatně napsal regulárni výraz a smazal sem si adresářovou strukturu od /boot až do /home (než mne konečně napadlo popřemýšlet nad tím, co to tak dlouho dělá a zmáčknout ^C), tak jsem byl naprosto přesvědčen, že jsem dostal dostatečně za vyučenou a aspoň si to již nikdy nezopakuji. Naštěstí jsem měl zálohu a tudíž jsem nepřišel o všechny ty fotky a texty, co sem měl v /home... a ejhle... je to tu zase. Miluji svůj Systém a svobodu, kterou mi dává, ale nesnáším sám sebe, svůj nekonečný idiotismus, ignoranci a nesoustředěnost.

    Asi každý Uni/Linuxák si prošel obdobným obdobím, i když silně pochybuju, že by se našel někdo, kdo neustále dělá tolik mizernejch začátečnickejch kiksů...

    Hm. Ten namountovanej adresář byla samba na serveru, kde byly mizerný worďácký a excelácký dokumenty. Bylo jich tam samozřejmě hodně a samozřejmě nebyly nikdy zálohované. Proč já idiot se do všeho hned cpu, proč neumím odmítat žádosti o pomoc? Teď vypadám jak lamička těžkýho kalibru... už to slyším: "Jo, to je ten magor linuxák, co nám smazal všechny dokumenty." Sedím v kanclu, cítím na sobě ty nepřátelské pohledy, trapné ticho a kapky potu, které si razí cestu mojí bledou kůží a spojují se nejdříve v potůčky, později v řeky a nakonec se s hukotem řítí kdovíkam v oblasti stažené řiti.

    No, naštěstí(?) to bylo ext2, takže sem si obnovil nějakejch 8285 souborů a teď vymýšlím nějakej skriptík, kterej mi podle výstupu z file vytřídí office dokumenty. A pro ty ostatní, jenž také občas nepoužívají mozek - soustřeďte se na svoji práci, nebo se raději v těchto nádherných dnech vypařte někam k vodě...

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    19.7.2005 10:25 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Undelete
    Jo, obnovu smazaných souborů bych taky někdy potřeboval. Jenže jsem nedávno přešel na reiserfs, takže se docela bojím, až si zase něco smažu. Sice rm -rf / jsem ještě nikdy neudělal, jen jsem kdysi dávno dvakrát smazal partition tabulku bez toho, abych si na papírek poznačil její obsah a obnova se mi (kromě prvního /dev/hda1 - "C:") nepovedla, byly tam i rozšířené oddíly. Čistě "náhodou" jsem měl v jednom z oddílů asi 4 veliký RARy, který jsem vykopíroval (ano, dd pomohlo) a 95% dat jsem zachránil. A když jsem si to smázl podruhé, byly tam už jen primární oddíly, tak jsem to rozdělení velmi rychle uhodl a nepřišel jsem o nic.
    19.7.2005 10:29 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    A zkoušel jsi disktype? :-)
    19.7.2005 10:38 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    To je celkem šikovnej prográmek, díky. Ale ta příhoda je někdy z jara roku 2000. :-) I tak se ale rozšířeným oddílům vyhýbám jak to jen jde. Koneckonců, když mám 3 disky, můžu si to dovolit. ;-) Tehdy to byl ale jen jeden...
    19.7.2005 11:01 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    Zdravim Vas, tak ma napadlo, ze sa spytam, aj ked to nejako nesuvisi. Mam oddiel s FAT32, kde ho WinXP po nainstalovani nevidi. Teda, je to kamosov stroj. A nestastnik v spravcovi diskov v XP zrusil a znova vytvoril particiu. esteze ju nesformatoval. A ma tam data, len sa k nim nevie dostat. Ani z live Linuxu sa mi to nepodarilo namountovat. Da sa nejako este k tym datam dostat? Dakujem...
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    19.7.2005 11:12 outrage | skóre: 20 | blog: Outrage's Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    To je ale pako;) No, ale musím se přiznat, že i tohle se mi kdysi na widlich stalo. No, minimálně komerční program Partition Magic to umí, můžete zkusit také třeba gpart, i když si teď nejsem jistý, jestli je to ta správná utilitka...
    Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno.
    19.7.2005 11:43 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    Ja som rozmyslal nad sformatovanim a odformatovanim. Alebo po sformatovani obnovit data. Kedysi som pouzival program restoration. Ale aj ten pmagic snad nebude zly. Primountovat to nasilu som skusal, aj ked bez tej zmeny v cfdisku... myslim ale, ze to uz nebude skryta fat, ved on ju zrusil a znova vytvoril.. a win mu stale hulaka, ze ju musi sformatnut.

    Chudak.. ale ked mu clovek ponukne prechod na lin, tak velkoryso odmietne. Ved ako by v tom kreslil vo svojom tazko cracknutom autocade?

    Ako nas premier hovori: kde je vola, tam je cesta. Tu vola nie je.
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    19.7.2005 12:34 outrage | skóre: 20 | blog: Outrage's Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    To, ze si ten dobromyslny clovicek smazal partition bych jeste dokazal pochopit, proc tam ale proboha vytvarel novy, kdyz vedel, ze by ty data jeste rad nekdy videl??
    Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno.
    Viliam Púčik avatar 19.7.2005 11:28 Viliam Púčik | skóre: 22 | blog: minimal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    A nestačilo by zmeniť pomocou (c)fdisku ID skrytej FAT particie a pripojiť ju mountom s parametrom -t vfat?
    19.7.2005 11:35 outrage | skóre: 20 | blog: Outrage's Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    No, nad tim sem take uvazoval, jen nevim, jak to udelat. Oddil je smazanej, jak ho v fdisku obnovit? Preci kdyz vytvorim novej, tak prazdno prazdnem pojde, ne?;)
    Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno.
    19.7.2005 12:00 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    Ne, když se to vytvoří linuxovým fdiskem, tak se data neztratí. Hlavní je, aby začátek oddílu byl v pořádku, tj. byl stejný, jako před tou nešťastnou příhodou. Konec by měl taky sedět, ale pro začátek je to jedno, když tak přidejte. A na typu oddílu nezáleží, v Linuxu je to jenom na ozdobu. Podstatné jsou ovladače pro fat32 v jádře či v modulech. A taky se hodí ovladače na řadič onoho disku. Víc nepotřebujete.
    19.7.2005 12:24 outrage | skóre: 20 | blog: Outrage's Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Undelete
    Aha, tak to uz chapu, diky za upresneni.
    Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno.
    Viliam Púčik avatar 19.7.2005 11:19 Viliam Púčik | skóre: 22 | blog: minimal
    Rozbalit Rozbalit vše Ako stopnut ftp server
    To mi pripomenulo jednu príhodu ;)
    19.7.2005 11:28 outrage | skóre: 20 | blog: Outrage's Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako stopnut ftp server
    jj, cetl sem jiz mnohokrat a pokazde, kdyz se na lamer.cz dostanu si ji ctu znova a znova;) Fakt LOL. Ovsem i ty ostatni prispevky nemaj chybu...

    PS: Muj oblibeny je tento, tento a tento
    Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno.
    19.7.2005 13:56 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako stopnut ftp server
    No nevím.... Ale věřím, že jsou lidi, kteří jsou schopni naťukat rm -rf / a neví, co to je... :-D
    19.7.2005 13:12 outrage | skóre: 20 | blog: Outrage's Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Hotovo
    Ufff, tak konecne jsem skoncil. Uz sou obnoveny snad vsechny z tech nejdulezitejsich souboru... byla to docela drbacka, ale dobre mi tak.
    Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.