Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Žiji v době blogů, žiji v době, kdy se vzdálené disky v dobře klimatizovaných serverovnách plní všemožnými texty valné i nevalné úrovně. Dnes se připojuji k tomuto střednímu proudu podprůměrných blogařů (nebo blogujících?). Může za to velmi zvláštní nálada, starosti a strasti dnešního přetechnizovaného světa, které těžce dopadly na moje bedra. Tvořím svůj první zápis do blogu (notýsku, památníčku, deníčku, debilníčku...)
Dnes jsem vstal s takovým divným chvěním v konečcích prstů. A především s podvratnou myšlenkou v nejtemnějších skulinkách mého mozku. Rozhodl jsem se napsat dopis. Skutečný dopis, psán skutečným plnícím perem, na skutečný papír, vložen do skutečné obálky. Pohnutky, které mne k tomuto nápadu vedly jsou vedlejší, ale musíte uznat, že u člověka, jako jsem já je to něco převratného. Aha, vy mne neznáte...
...jsem člověk, pro kterého je papír a jakákoliv psací pomůcka už přežitou technologií, něčím archaickým, i když tak kouzelně zvláštním. Jsem člověk, který při potřebě cokoliv zapsat nejdříve vyhledá nejbližší klávesnici, v horším případě tlačítka mobilního telefonu. Teprve v případě, že nic takového se v mém nejbližším okolí nenachází, jsem ochoten přistoupit k papíru. A to se zpravidla někdo smiluje a požadovanou informaci mi napíše. Doufám, že nejsem jediný, kdo si posílá nákup smskou z internetu;)
Ale zpět k tomu dopisu... nebylo to jednoduché. Především, kde sehnat potřebné komponenty. Zkusil jsem Carrefour. Špatná volba. Obálky tam byly pouze obyčejné, a to balené po několika desítkách kusech. Papír jen obyčejný kancelářský bílý plevel. Naštěstí jsem po nasměrování svého baculatého nosu do centra města potkal papírnictví. Nakupování není moje silná stránka, vyhledal jsem proto odbornou pomoc už po několika bezradných minutách strávených mezi zaplněnými regály. A zadařilo se.
Tak sem si to šiboval domů a přemýšlel, co do mého dopisu napíši. To jsem ještě nečekal, že problém nebude v obsahu, ale v technickém provedení. Ač je to k nevíře, já prakticky zapomněl psát! Ne, že bych nevěděl, jak mají vypadat písmenka, umím obstojně obě varianty - tiskací i psací (i když u velkého "L" jsem se na chvilku zarazil). Ale ruka nějak odmítala vytvářet to, co mi utkvělo v paměti jako moje písmo. Vytvořil jsem pouze jakousi hnusnou, kostrbatou, nestejnorodými tvary přeplněnou napodobeninu toho kdysi tak krásného písma, které jsem měl. A bolesti ruky se dostavily hned po pár odstavcích! Asi je to jiný pohyb, než při psaní na klávesnici...
A tak jsem dopis odložil na neurčito a začal jsem psát nanečisto, jako zamlada. Bude to zajisté pouze věc tréninku, chce to praxi. Dělá se mi lehce nevolno, když pomyslím, jak dlouho by ještě trvalo, než bych na to přišel, jak dlouho bych neuměl psát, kdyby mne dnes ráno neosvítil ten úžasný nápad napsat dopis.
Je na tom snad někdo stejně tragicky, jako já, nebo jsem jen těžce vybočující výjimka?
Tiskni
Sdílej: