Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Žiji v době blogů, žiji v době, kdy se vzdálené disky v dobře klimatizovaných serverovnách plní všemožnými texty valné i nevalné úrovně. Dnes se připojuji k tomuto střednímu proudu podprůměrných blogařů (nebo blogujících?). Může za to velmi zvláštní nálada, starosti a strasti dnešního přetechnizovaného světa, které těžce dopadly na moje bedra. Tvořím svůj první zápis do blogu (notýsku, památníčku, deníčku, debilníčku...)
Dnes jsem vstal s takovým divným chvěním v konečcích prstů. A především s podvratnou myšlenkou v nejtemnějších skulinkách mého mozku. Rozhodl jsem se napsat dopis. Skutečný dopis, psán skutečným plnícím perem, na skutečný papír, vložen do skutečné obálky. Pohnutky, které mne k tomuto nápadu vedly jsou vedlejší, ale musíte uznat, že u člověka, jako jsem já je to něco převratného. Aha, vy mne neznáte...
...jsem člověk, pro kterého je papír a jakákoliv psací pomůcka už přežitou technologií, něčím archaickým, i když tak kouzelně zvláštním. Jsem člověk, který při potřebě cokoliv zapsat nejdříve vyhledá nejbližší klávesnici, v horším případě tlačítka mobilního telefonu. Teprve v případě, že nic takového se v mém nejbližším okolí nenachází, jsem ochoten přistoupit k papíru. A to se zpravidla někdo smiluje a požadovanou informaci mi napíše. Doufám, že nejsem jediný, kdo si posílá nákup smskou z internetu;)
Ale zpět k tomu dopisu... nebylo to jednoduché. Především, kde sehnat potřebné komponenty. Zkusil jsem Carrefour. Špatná volba. Obálky tam byly pouze obyčejné, a to balené po několika desítkách kusech. Papír jen obyčejný kancelářský bílý plevel. Naštěstí jsem po nasměrování svého baculatého nosu do centra města potkal papírnictví. Nakupování není moje silná stránka, vyhledal jsem proto odbornou pomoc už po několika bezradných minutách strávených mezi zaplněnými regály. A zadařilo se.
Tak sem si to šiboval domů a přemýšlel, co do mého dopisu napíši. To jsem ještě nečekal, že problém nebude v obsahu, ale v technickém provedení. Ač je to k nevíře, já prakticky zapomněl psát! Ne, že bych nevěděl, jak mají vypadat písmenka, umím obstojně obě varianty - tiskací i psací (i když u velkého "L" jsem se na chvilku zarazil). Ale ruka nějak odmítala vytvářet to, co mi utkvělo v paměti jako moje písmo. Vytvořil jsem pouze jakousi hnusnou, kostrbatou, nestejnorodými tvary přeplněnou napodobeninu toho kdysi tak krásného písma, které jsem měl. A bolesti ruky se dostavily hned po pár odstavcích! Asi je to jiný pohyb, než při psaní na klávesnici...
A tak jsem dopis odložil na neurčito a začal jsem psát nanečisto, jako zamlada. Bude to zajisté pouze věc tréninku, chce to praxi. Dělá se mi lehce nevolno, když pomyslím, jak dlouho by ještě trvalo, než bych na to přišel, jak dlouho bych neuměl psát, kdyby mne dnes ráno neosvítil ten úžasný nápad napsat dopis.
Je na tom snad někdo stejně tragicky, jako já, nebo jsem jen těžce vybočující výjimka?
Tiskni
Sdílej: