Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
V pátek mi dorazil nádherný český spam, o který se prostě nemůžu nepodělit .
Tak nevím, mám si nechat umístit na stránky reklamu? Když si někdo vybral takto konkrétní stránku, tak to určitě bude velmi cílená reklama, akorát mám pocit, že těch pár návštěvníků co si čte dokumentaci k API Gammu mi asi moc peněz nepřinese .
Po mailové komunikaci, kterou jsem právě absolvoval, začínám nabývat dojmu, že mám nějaký složitý a strašně nepřehledný web.
Publikum se tu vyskytuje dostatečně šikoré, tak tedy: Máte někdo problém najít na této stránce zdrojáky?
Každý se snaží nějak bojovat se spamem. Někdo úspěšně, někdo méně, někdo chytře a někdo naprosto stupidně (chci být slušný, tak volím mírná slova).
Jinak si neumím vysvětlit chování mailserveru nějakého člověka, co se přihlásil do mailing listu. Když mi poprvé od něj přišel mail, že to chce potvrdit kliknutím na URL, tak jsem to ještě překousnul a doufal jsem, že od něj budu mít pokoj, protože jsem se domníval, že to je nějaký normální greylisting.
Čeho všeho se člověk při práci na opensource projektu nedočká – napsal mi člověk z West Yorkshire Police Hi Tech Crime Unit, že schánějí způsob jak vytáhnout smazaná data z mobilu. Zaprvé nechápu proč místo autora Gammu, který nemá přístup k dokumentaci, spíš nekontaktují výrobce mobilu. Ten určitě má lepší možnost jak data z mobilu získat.
Poslední dobou se nějak moc rozmáhají různé on line průzkumy zaměřené na open source. Nejčastěji je pořádá (nebo to alespoň tvrdí) nějaký student známé univerzity. Na začátku vysvětlí, že nejde o spam:
First we would like to tell you that this is not spam, but a one time request for your support.
No nevím, podle mě to je spam, ať tvrdí cokoliv, bohužel můj spamassassin se to zatím ještě nenaučil.
Kdo si chce prohlédnout poslední výtvor, může zde. Je to nějaké stavové, tak netuším jak se to bude chovat při více přístupech.
No spíš záplavu německy psaného spamu, která se přes noc vylíhla. Jediné co mě potěšilo, je že nejsem sám . Ale zdá se, že spamassasin se je už naučil, takže je zahazuje tam kam patří (jenom se trochu bojím co nastane až mi přijde normální německý mail).
No comment...
Tak jak by to vypadalo stím SuSe 9.3. Mohl byste mi to vypálit? Teda pokud máte verzi 64bit. Byl bych hodně vděčný. Jinak SuSe používám od té doby co jsem sestavil 64 bitové železo.Asi 3 měsíce. Dost jsem toho rozběhal. Zatím mě vyhovuje i když kvůli zvuku jsem musel překompilovat jádro na 2.6.11 a právě ve verzi 9.3 by už mělo být originál.
Za zprávu děkuji.
Při prohlížení webu jsem narazil na následují kometář anonymního autora:
My personal prediction is that within the next five years, spam will become completely non-human readable, and require users to blindly click on a link and enter their credit card number without knowing what they're getting.
And this spam will still be profitable.
Když se dívám na to co mi teď chodí, mi připadá, že se toho dočkáme mnohem dříve.
Tak prý podle výsledků vyhledávání to vypadá, že jsem programátor v Perlu, kterých je jako šafránu. Takže mi byla nabídnuta údržba jakéhosi webshopu v něm napsaném. Akorát škoda, že jsem Perl zatím nikdy nepoužil :-).
Update: kolik takových odborníků tu bylo nalezeno? :-)
Jak známo inteligence uživatelů opravdu nezná mezí . Příkladem budiž uživatelé phpMyAdmina, kteří můžou napsat překladateli. Protože tenhle problém existuje již dlouho, tak než uživatel může odeslat mail, zobrazí se mu nejdříve JavaScriptem dialog, jestli ten mail opravdu chce poslat a do body mailu se dá ten samý varovný text.
Na množství spamu jsem si už zvyknul a uzpůsobil tomu pravidla (naštěstí znám lidi, kteří na tom jsou ještě o trochu hůř a to vždycky potěší , ale dnešní úlovek mě opravdu překvapil... Takže přecejenom využiju místní blog.