Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
No vypadá to, že gpg-agent je poměrně neznámá věc, tak tomu uděláme trochu reklamy v blogu . gpg-agent je (podobně jako ssh-agent) nástroj pro cachování hesla, aby ho uživatel nemusel zadávat pořád dokola pokud třeba podepisuje více věcí najednou.
Předpokládám že používáte správnou distribuci (což je Debian Sid ), takže instalace bude jednoduchá:
# apt-get install gnupg-agent
Ostatní distribuce na tom asi budou podobně, jenom je nepoužívám a tudíž neznám.
Pak již stačí aktivovat používání agenta v GnuPG:
$ echo use-agent >> ~/.gnupg/gpg.conf
A protože se agent spouští podobně jako ssh-agent, je potřeba všem procesům kde ho budeme používat předat informace v proměnné prostředí. Takže nejjednodušší je znovu spustit Xka a agent se spustí automaticky.
Pokud by se nám nelíbilo defaultní konzolové zadávání hesla, můžeme nainstalovat nějaké pěkné grafické. Třeba balíčky pinentry-gtk2 nebo pinentry-qt by mohlo vyhovovat, podle použitého desktopu. Pak jen nastavit jaký budeme používat zapsáním pinentry-program /usr/bin/pinentry-gtk-2
do
~/.gnupg/gpg-agent.conf
.
V tomto konfiguračním souboru můžeme i nastavit jak dloho si má agent hesla pamatovat (600 s = 10 minut je výchozí hodnota):
default-cache-ttl 600 max-cache-ttl 600
Tiskni
Sdílej:
Takže nejjednodušší je znovu spustit Xka a agent se spustí automaticky.Jak to ten Debian dela? Neni ono potreba rict shellu nebo display manageru, co ma spustit?
/etc/X11/Xsession.d/90gpg-agent