Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Přišel jsem sem na Vás kouknout, takhle po létech. S počítačem jsem přestal být v tak úzkém vztahu, přišly jiné zájmy
Dlouho jsem nic nenapsal, ale poslední blog aseiga while the cat's away ... mne potěšil jak malého kluka a to tak, že se hned musím podělit i s Vámi.
No posuďte sami ...
... se oslovená skupina osob přes webový prohlížeč přihláší na termín akce, který jim nejlépe vyhovuje?
Přiblížím to na jednoduchém příkladu. Mějme akci X, které se má zúčastnit 100 lidí. Akce se uskuteční v 5ti termínech a já potřebuji, aby se každý účastník sám přihlásil na termín, který mu bude nejvíce vyhovovat.
Pozoruhodná, přesto málo známá aplikace BasKet Note Pads, která dnes dospěla k verzi 0.6.0 Beta 2, by neměla ujít Vaší pozornosti a myslím si, že stojí za vyzkoušení a podrobení kritice či chvále. Ve stručnosti se jedná o program, ve kterém je možno uchovávat poznámky mnoha druhů - texty, obrázky, odkazy, spouštěče, barvy. Dále je možno těmto poznámkám přiřadit značky a stavy, případně si poznámky třidit do košíků, nebo mezi nimi vyhledávat a poznámky filtrovat. Pokud Vám předdefinované značky a stavy nevyhovují, není problém si vytvořit značky a stavy své.
Nová verze KDE (3.5.3) už klepe na dveře a někteří si ji budou moci užívat již na sklonku tohoto měsíce. Při pohledu na průběžný přehled novinek si mnozí můžou povyskočit.
Dostal jsem se dneska na stránky zajímavého ( a snad i relativně nového) rozšíření pro Firefox - CustomizeGoogle. Musím se přiznat, že po shlédnutí ukázkového videa docela závidím uživatelům Firefoxe možnosti, které jim (obecně) rozšíření přinášejí.
Možnost rozšířit si podobně Konqueror bych určitě přivítal a užil si to dosytostí.
Nejedná se o žádnou novinku, vždyť je to snad již dva měsíce, co tato zprávička obletěla svět. Sice nejsem až takový "nevěřící Tomáš", ale v duchu rčení "důvěřuj, ale prověřuj" jsem se o tom chtěl přesvědčit na vlastní kůži.
Vždyť počítač se mi tady poslední dobou docela fláká, tak jsem se rozhodl, že je třeba ho trošku zatížit a nechal jsem mu zkompilovat část vývojové KDE-3.5 větve(?).
A opravdu, Konqueror v testu obstál! Co to však pro mne, z uživatelského hlediska, bude ve skutečnosti znamenat, si zatím moc představit nedokážu. I bez ohledu na výsledek tohoto testu je prozatím pro mé potřeby Konqueror král mezi linuxovými prohlížeči. :-)
Před chvílí jsem spustil "emerge openoffice-bin", ale stahovalo se to nějak pomalu. S nadějí na rychlejší mirror jsem emerge přerušil a spustil znova. Co však nevidím:
Jelikož glibc-2.3.5 byla včera v Gentoo portage označena jako stabilní, předpokládám, že mnozí z Vás budou glibc updatovat. Zajímalo by mne, jak to provedete. Pouze povýšíte glibc a tím to pro Vás končí? Nebo následně reemergente další "systémové programy" či k tomuto účelu použijete nějaký wraper? Sám jsem zaznamenal různé přístupy, ale blíže jsem se tím nezabýval, vlastně tomu ani moc nerozumím, ale ptám se jen ze zvědavosti, jak se k tomu postavíte Vy.
Vzhledem k tomu, že již delší dobu nebyl český překlad aktualizován, rozhodl jsem se vyzkoušet, co taková lokalizace obnáší.
Jelikož je to můj první pokus, anglicky moc neumím, v češtině jsem byl rovněž slabší + další problémy ... nepřichází v úvahu, abych výsledek mého snažení poslal do cvs. Je patrné, že na to nemám. Má-li někdo chuť si můj překlad vyzkoušet, zkritizovat, upozornit na chyby či dodat cokoliv jiného, je vítán.
Jak překlad vyzkoušet? Zkušenějším se radit neodvažuji, méně zkušeným si ale dovolím. Stáhněte výsledný cs.po a vytvořte z něj potřebný mo soubor pomocí "msgfmt cs.po -o krusader.mo". Komu to přijde složité, snad může stáhnout přímo krusader.mo soubor. Ať to uděláte jakkoliv, soubor mo je třeba nakopírovat do vašeho adresáře s českýmí LC_MESSAGES (zjistíte např. pomocí "locate krusader.mo"). Doporučuji ten původní mo soubor zálohovat. Ještě dodám: překlad je dělán na verzi 1.60.
Před chvílí jsem se zamyslel, jak já se to vlastně poprvé ptal. Vzpomínky mám jen matné, ale strýček Google napoví:
Dotaz, první odpověď, druhá odpověd, mé upřenění problému a poslední odpověď.
Hmmm. Memtestem jsem ještě tehdy prošel, tím ale má zkušenost s RH 7.3 skončila - pády pokračovaly, bugzilla byla tabu, prostě byl jsem z toho jelen a dal si od linuxu pauzu. Jen však na chvíli.
Mimochodem, při instalací RH 7.3 jsem si omylem zformátoval oddíl s dokumenty, ale to mne neodradilo. Byla to přeci má chyba, ne chyba systému. A hardware? Ten mám stejný až do dnes (pouze jsem dokoupil trošku paměti). :-)
Včera jsem si všiml, že se status v mém profilu na forums.gentoo změnil na Guru a začervenal jsem se.
Ačkoliv nevím, co přesně tento pojem znamená, představil bych si pod ním člověka s hlubokými znalostmi daného oboru.
Jenže já o Gentoo či Linuxu téměř nic nevím. Dobrá, se skromností by se to nemělo přehánět a připouštím, že to nejzákladnější snad i chápu. Ale uznejte sami: dosáhnout takového statutu třemisty hloupými přípěvky, navíc napsány tou nejprimitivnější angličtinou, se zdá příliš. Neslušelo by více šetřit tímto pojmem/označením?
V diskuzich na téma Rychlost spouštěni aplikací často vídám poznámky typu
...naučil jsem se program spustit a pak pokud možno ho jiz nezaviram....
Pokládam si pak otazku PROČ? Neni to nahodou právě proto, aby lidé, kteří si osvojili tento přístup, nemuseli znovu tak dlouho čekat než se jim ta aplikace zase spustí, budou-li ji příště potřebovat? Existuje nějaký jiný a rozumný důvod?Je mi jasné, že důvody takového přístupu mohou být různé a hodně záleží o jakou aplikaci se jedná a jak často je používaná.