Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »kliknu na ikonu Wordu, tak spuštěný Word vidím takřka okamžitěPři čtení spotu jsem si v duchu vyjmenovával aplikace, u kterých na Win používám strategii když už to konečně běží, tak to nevypínej, a je to eclipse, jEdit a právě cokoliv z MS Office. Ale možná to bude tím, že mám prázdnou složku Po spuštění
Přehlížíte skutečnost, že ....Právě že to, co píšete dále, jsem při psaní blogu na paměti měl. Tyhle zakladni věci jsou mi zhruba jasné. Ja to však odbyl jen jednou větou:
...Je mi jasné, že důvody takového přístupu mohou být různé a hodně záleží o jakou aplikaci se jedná...Jednak jsem uvedl příklady aplikací, které nezavírám, protože je to opravdu výhodné. Naopak takový KSnapshot byl přikladem malé, rychle spustitelné aplikace, kterou raději zavřu a spustim znovu, když potřebuji. OpenOfficeOrg jsem zvolil jako protipól s tím, že také patří k těm, které raději zavírám a spouštím. Letos potřebuji otevřít doc maximalně jednou za měsíc a pak ho okamžitě zavřu. Ano, loni jsem měl období, kdy jsem s doc dělal často a používal oooqs. Po spuštění KDE se načetla základní instance OOo, obsadila si část paměti a byla-li potřeba nějaký ten doc otevřít, byla to otazka jen 2-3 sekund a po skončení následovalo zavření dokumentu. Opětovné spuštění v případě potřeby bylo znovu otázkou 2-3 sekund. Proč vlastně nezavírat dokument hned, když jednou to stejně budu muset udělat. Každý nový dokument se přece otvírá do nového okna a za chvíli by jich mohlo být třeba 50. K tomu jednomu KDYBY: kdyby se otvíral OOo okamžitě, kdo by dbal o jeho nezavření? No řekněte sami. >> Jediný důvod, proč nechávat OOo stále spuštěný, vidím jenom v tom, abychom předešli jeho následnému dlouhému spouštění ( nemluvim však o případech, kdy dělám s několika dokumenty najednou, to je snad jasné, že je nebudu dokolečka zavírat a otvírat, nebo pokud potřebuji mít nějaký dokument stále na očích). To vše je v pořádku. Ja rozdodně netvrdím, že to či ono je lepší a jsem si vědom, že to ovlivňují mnohé faktory. Některé aplikace spoustím "on demand", některé běží neustále. Ja se chtěl ale pozastavit hlavně nad těmi jedinci, kteří to nezavírání povyšují na něco víc, pokládají snad obecně za nejlepší, pošklebují se nad těmi, kteří tomu nepřišli na chuť. Pokud k tomu existuje rozumný důvod (což mnohdy existuje) je to v pořádku. Pokud je však za tím jen a jen obejití té rychlosti a na tomto základě povýšeno na ten nejlepší způsob .... PS: Ještě jednou se omlouvám, vzal jsem si sousto, které je nad mé možnosti. Snad alespoň teď je to jasnější. Příště zkusím něco praktičtějšího, např. takové "K čemu můžeme v Gentoo využít proměnnou PORTDIR_OVERLAY" se mi snad povede líp.
Ostatně doktor Peringer (zdravím lidi z FIT) si na přednáškách z operačních systémů stěžoval, že se toho zlozvyku vypínání aplikací nemůže zbavit. Prý to chytl na DOSu.Tak tohle jsem asi prospal... Škoda :D, chodil jsem k němu dospávat to co jsem nedal v noci. Jinak u mě je to jak která aplikace... OOo pouštím jen když je potřeba, Firefox, gnome-terminal, Centericq, ssh a pár dalších (podle toho co zrovna dělám) mi běží pořád...
Na to pak člověk dojede, když náhodou pracuje třeba na stroji, který má jen 128 MB fyzické paměti a žádný swap.Jooo, kdyz pracuju nekde "nahodou", tak se tam urcite chovam "jako doma"... :P Ostatne nemyslim, ze by to mohlo byt tak dramaticky. V cele diskusi o nic prakticky nejde, jen o par sekund, ktery neurotickejm lidem pripadaj k nepreckani. Z hlediska uspory casu atd. nema cenu se tim zabyvat... a pro pocit je daleko dulezitejsi okamzita odezva nez doba startovani :) Proto bych rek, ze mi prijde docela ujety temi casy se zabyvat. To je cely, jinak at si prece kazdej dela, co mu vyhovuje, kdyz rad porad startuje a zavira, prosim. Kdyz rad nastavuje a ladi, aby jednou za tejden az mesic usetril pul minuty, prosim. Kdyz si to vsechno meri a diskutuje vasnive o zrychleni o 10 sekund ... proti gustu... :) Absurdni je z tohohle lidskyho chovani delat pravidla, co je spravny ;)
Tiskni
Sdílej: