Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Konqueror ... trochu pokulhával v tom, jak ty stránky vypadaly.Co myslíte tím "vypadaly"? Já těm standardům moc nerozumím. Ale momentálně si to představuji asi tak - pokud tím testem prošel, známená to asi že správně podporuje dané standardy a stránky, které jsou "validní", zobrazí jak se sluší a patří. Když je však stránka napsána s ohledem nato, aby se zobrazila např. v IE a FF, ale standardům moc nevyhovuje, může se stát, že v Konqueroru bude totálně rozhozena. .... Je tato má představa zcestná?
acid2 neznamená, že browser splňuje standardyPotom to tedy vůbec nechápu. Já měl zato, že "THE ACID2 BROWSER TEST" má právě prověřit, zda-li se testovaný browser zachová přesně dle specifikací některých standardů - HTML4, CSS1, PNG, Data URL. Čím více se prohlížeč odchýlí, tím více je výsledný obrázek zdeformován. Opravdu jsem mimo? Rád to přiznám. Ještě je tam poznámka, kterou se mi nepovedlo přelousknout: Note: some 827 people (rough estimate, contents may have settled during shipping) have written to point out that the CSS used in the test is invalid. This is deliberate, as a means of exposing the ability of user agents to handle invalid CSS properly. Co bylo tím záměrem ... ???
Já měl zato, že [acid2] má právě prověřit, zda-li se testovaný browser zachová přesně dle specifikací některých standardů - HTML4, CSS1, PNG, Data URL. Čím více se prohlížeč odchýlí, tím více je výsledný obrázek zdeformován.Samozřejmě prověří všemožné standardy, ale to, že browser prošel testem ještě neznamená, že ve všech případech a za všech okolností bude stránky správně zobrazovat. Některé chyby se projevují pouze při skutečně bizarních kombinacích kódu, které se nemusely v acid2 objevit.
Ještě je tam poznámka, kterou se mi nepovedlo přelousknout: Note: some 827 people (rough estimate, contents may have settled during shipping) have written to point out that the CSS used in the test is invalid. This is deliberate, as a means of exposing the ability of user agents to handle invalid CSS properly. Co bylo tím záměrem ... ???To, co jsem napsal -- že acid2 testuje i schopnost prohlížeče vypořádat se s nevalidním kódem. Standardy totiž někdy i popisují, jakým způsobem se např. mají doplňovat ukončovací tagy apod. (aspoň myslím :)) Tato vlastnost je celkem výhodná z toho důvodu, že pokud nějaký rádo by webdesigner usmolí pastránku a zobrazí se nějak některým browserem striktně dodržujícím standardy, měla by se stejně zobrazit i jiným standards-aware browserem.
Tiskni
Sdílej: