Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Synchronizace PIM věcí, jako je adresář, kalendář a nebo třeba SMS zprávy, může být občas pěkná blésmrt, zvlášť pokud má člověk mobil, který staré dobré nástroje typu scmxx
až tak moc nepodporují.
Jsem celkem spokojeným majitelem Siemensu C65. Pokud k němu vlastníte i datový kabel (DCA-510 v mém případě, obyčejný převodník USB na RS-232, čipset PL-2303, CONFIG_USB_SERIAL_PL2303
), možná jste už zkusili použít nějaký ten old-school program na správu telefonního seznamu, jako je třeba SCMXX. On celkem i funguje, ale má jednu nevýhodu - k seznamu přistupuje přes AT příkazy, což se projeví tím, že sice dostanete číslo, ale už ne třeba e-mail. A když už si člověk ten telefon koupí, tak by chtěl používat všecko, co umí, že jo.
Siemens C65 naštěstí podporuje OBEX, protokol (nejen) pro přenos informací z mobilu do stroje, a IrMC protokoly, což je standardizovaná věc pro synchronizaci kontaktů a kalendáře (zejména). Použití těchto radostí pod Linuxem však samozřejmě není zase až tak přímočaré
Věci typu OpenSync a MultiSync mě zklamaly, nedokázal jsem je rozchodit. Možná je v nich někde nějaký bug, možná za to může protokol, kterým Siemens komunikuje, zvaný BFB (bloody fucking bits), možná já, čert ví. Rovněž gammu/wammu si na mobilu vylámalo zuby (bugreport je nahlášen). Protože jsem však člověk statečný, nezalekl jsem se prvního nezdaru (ono taky kabel za 600 Kč je mi líto vyhodit) a vyzkoušel OpenOBEX. Nefungoval, samozřejmě.
Následovalo mohutné RTFM, kteréžto vedlo až do nalezení specifikace IrMC synchronizace. A ejhle, mobil by měl zobrazovat jistý adresář jménem "telecom". Inu vyzkoušejme SieFS, kterýžto v kombinaci s FUSE dokáže zpřístupnit itnerní filesystém mobilu do počítače. Ha, zrada, ono to nefunguje, adresář se (i přes připojení s parametrem, který by to měl umožnit) jaksi nezobrazuje a nejdou z něj číst data.
Součástí SieFS je ale i nástroj slink
, něco jako FTP klient pro Siemensy. A pozor, ono to funguje
--remove-sms
, tak je po sobě i smaže. Netuším, jestli jdou data stejnou cestou i obnovit, ale předpokládám, že alespoň kontakty by jít měly (zápis se snad musí dělat po jednotlivých položkách, už je to nějaký čas, co jsem tu specifikaci četl). Zatím jsem to naštěstí nepotřeboval :). A tý hnusný pajpy s awk
a sed
em si nevšímejte
Tiskni
Sdílej: