Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Synchronizace PIM věcí, jako je adresář, kalendář a nebo třeba SMS zprávy, může být občas pěkná blésmrt, zvlášť pokud má člověk mobil, který staré dobré nástroje typu scmxx
až tak moc nepodporují.
Jsem celkem spokojeným majitelem Siemensu C65. Pokud k němu vlastníte i datový kabel (DCA-510 v mém případě, obyčejný převodník USB na RS-232, čipset PL-2303, CONFIG_USB_SERIAL_PL2303
), možná jste už zkusili použít nějaký ten old-school program na správu telefonního seznamu, jako je třeba SCMXX. On celkem i funguje, ale má jednu nevýhodu - k seznamu přistupuje přes AT příkazy, což se projeví tím, že sice dostanete číslo, ale už ne třeba e-mail. A když už si člověk ten telefon koupí, tak by chtěl používat všecko, co umí, že jo.
Siemens C65 naštěstí podporuje OBEX, protokol (nejen) pro přenos informací z mobilu do stroje, a IrMC protokoly, což je standardizovaná věc pro synchronizaci kontaktů a kalendáře (zejména). Použití těchto radostí pod Linuxem však samozřejmě není zase až tak přímočaré
Věci typu OpenSync a MultiSync mě zklamaly, nedokázal jsem je rozchodit. Možná je v nich někde nějaký bug, možná za to může protokol, kterým Siemens komunikuje, zvaný BFB (bloody fucking bits), možná já, čert ví. Rovněž gammu/wammu si na mobilu vylámalo zuby (bugreport je nahlášen). Protože jsem však člověk statečný, nezalekl jsem se prvního nezdaru (ono taky kabel za 600 Kč je mi líto vyhodit) a vyzkoušel OpenOBEX. Nefungoval, samozřejmě.
Následovalo mohutné RTFM, kteréžto vedlo až do nalezení specifikace IrMC synchronizace. A ejhle, mobil by měl zobrazovat jistý adresář jménem "telecom". Inu vyzkoušejme SieFS, kterýžto v kombinaci s FUSE dokáže zpřístupnit itnerní filesystém mobilu do počítače. Ha, zrada, ono to nefunguje, adresář se (i přes připojení s parametrem, který by to měl umožnit) jaksi nezobrazuje a nejdou z něj číst data.
Součástí SieFS je ale i nástroj slink
, něco jako FTP klient pro Siemensy. A pozor, ono to funguje
--remove-sms
, tak je po sobě i smaže. Netuším, jestli jdou data stejnou cestou i obnovit, ale předpokládám, že alespoň kontakty by jít měly (zápis se snad musí dělat po jednotlivých položkách, už je to nějaký čas, co jsem tu specifikaci četl). Zatím jsem to naštěstí nepotřeboval :). A tý hnusný pajpy s awk
a sed
em si nevšímejte
Tiskni
Sdílej: