Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
V jedne organizaci mame neco kolem deseti serveru, kterych se tento problem tyka (a na dalsi stovky se mozna bude rozsirovat), a radove stovky uzivatelu. Potrebujeme na nich nejak sdilet seznam uzivatelu.
V soucasne dobe system funguje tak, ze je z "master serveru" pres NFS exportovan cely root FS a mimo jine i malicky skript. Tenhle skript dela v podstate jenom to, ze vezme /etc/{passwd,group,shadow} z masteru, v shadow zmeni heslo roota na puvodni pro dany stroj (to zjistuje z lokalniho shadow) a soubory prekopiruje. Tenhle skript je na vsech strojich nacronovan, aby se poustel v nejakych periodicky definovanych intervalech. Planujeme prejit na LDAP, nicmene bylo by dobry mit nejake shrnuti vyhod a nevyhod. Inu, tohle me napadlo:
(+ .. vyhoda, - .. nevyhoda, * .. vlastnost)
priklad: uzivatel "franta" ma na sve pracovni stanici roota a chce na ni povolit pristup uzivatelum "franta", "pepa" a "jirka"; zaroven chce, aby souhlasily jejich uid i hesla, kdyz uz ma pres NFS pristupne jejich homes
(pro pristup k databazi se musi administrator do LDAPu prihlasit jako databazovy superuzivatel, nikoli jako root stroje, na kterem DB bezi, i kdyz i to je v pripade potreby mozne, nicmene ne zcela jednoduche - musel by se docasne odstavit LDAP server,...)
Co si o tom myslite? Uniklo mi neco?
Tiskni
Sdílej:
Ukladame verkere ucty, konfigurace, kontakty, kalendare, .. a kupi veci do LDAPu, tak, jak pises viz tady.
LDAP repliky po VPNkach... Hostingove servery s ucty v LDAP.
LDAP
kontakty do outlooku, thunderbirdu, evolution..., jak pises nedostanes zadarmo - kazdy program pouziva jine tridy, da praci vsechno nastavit tak, aby byla vetsina atributu ve vetsine klientu v poradku...Predpokladam, ze to nikde neni hezky popsany, a tak budu muset UTFG, co...
autentizace dalsich sluzeb: sice ano, ale libnss-ldap je nejvetsi shit, neznam zavsivenejsi knihovnu a pokud mas vsechny ucty v LDAPu, tak libnss-ldap je pomerne kriticky kus software.Jak tomu mam rozumet? Pada to, a nebo takovy ty klasicky problemy jako ze se pri upgradu z jedny verze na druhou meni defaultni timeouty a tim padem se zpomali boot, protoze mas retardovany nastaveni udev atd? :)
ne vsechny volani z libc6 jsou cachovany v nscd --> zalezi na konkretnim software a systemovych volani, ktera provadi, jak jsem napsal v blogu: upravoval jsem memcache a cyrus, aby mi nepropadavaly dotazy z autentizace zkrz nscd do ldap (cachuji je v tom memcache). Je potreba proverit jednotlive aplikace, aby neumlatili server nejakym pitomim necachovanym volanim.Hmm, jako v manualu od nscd se pise, ze to necachuje treba getspnam(), ale o getgrent() tam neni ani slovo... Blbej dotaz - povolil jsi dostatecnou velikost cache pro groups? :)
jeste 1x: pozor na vykon LDAP serveru.Da se nejak hrube odhadnout, "kolik to pozere"?
Predpokladam, ze to nikde neni hezky popsany, a tak budu muset UTFG, co...Prijemnou zabavu. Zkus treba vygooglovat jmena atributu pro outlook.
Jak tomu mam rozumet? Pada to, a nebo takovy ty klasicky problemy jako ze se pri upgradu z jedny verze na druhou meni defaultni timeouty a tim padem se zpomali boot, protoze mas retardovany nastaveni udev atd? :)Ano, pada to, je to plny chyb. Vyvojari chyby neopravuji, nybrz generuji nove verze, ktere maji zase jine chyby.... Distribuce (alespon ubuntu a debian) me v tomhle taky zklamaly, protoze od nich v techto pripadech ocekavam, ze udelaji praci za autory software a budou zaplatovat.. V konkretnim pripade jsem treba resil stav, ze padal FTP server, pokud urcita reprezentace seznamu clenu skupiny mela delku presne 1024 bajtu. 1023 nebo 1025 uz bylo ok.
Hmm, jako v manualu od nscd se pise, ze to necachuje treba getspnam(), ale o getgrent() tam neni ani slovo... Blbej dotaz - povolil jsi dostatecnou velikost cache pro groups? :)Treba getgrouplist. Velikost cache: ano to je opravdu blby dotaz.
Prijemnou zabavu. Zkus treba vygooglovat jmena atributu pro outlook.Tak tohle bylo zrovna fakt easy :)
Ano, pada to, je to plny chyb. Vyvojari chyby neopravuji, nybrz generuji nove verze, ktere maji zase jine chyby....Existuje nejaka alternativa?
V konkretnim pripade jsem treba resil stav, ze padal FTP server, pokud urcita reprezentace seznamu clenu skupiny mela delku presne 1024 bajtu. 1023 nebo 1025 uz bylo ok.Fuj :(.
Ano, pada to, je to plny chyb. Vyvojari chyby neopravuji, nybrz generuji nove verze, ktere maji zase jine chyby…To se jedná o nss_ldap od PADL Software? Nebo nějaká jiná knihovna?
To se jedná o nss_ldap od PADL Software? Nebo nějaká jiná knihovna?Ano, to je presne ono.
nss_pgql
je ještě o něco horší než nss_ldap
– nss_ldap
mi, když už to jednou začlo fungovat, běželo relativně spolehlivě (pravda, používalo se vlastně jen pro Sambu, lokálně se ti uživatelé nehlásí; uživatelů bylo celkem asi 300, ale najednou se jich může přihlásit asi 40, pak dojdou fyzicky počítače nss_pgsql
bylo nejprve nutné opravit, aby to alespoň vracelo správné návratové kódy…
Když jsem zprovozňoval nss_ldap
a následně nss_pgsql
, a byly u toho jen samé problémy, tak jsem si říkal, k čemu vlastně to NSS je, když snad jediný opravdu funkční plugin používá zase klasické soubory priklad: uzivatel "franta" ma na sve pracovni stanici roota a chce na ni povolit pristup uzivatelum "franta", "pepa" a "jirka"; zaroven chce, aby souhlasily jejich uid i hesla, kdyz uz ma pres NFS pristupne jejich homes.Tudiz uzivatel franta ma pristup k homum vsech uzivatelu (protoze NFS a lokalni root) a samozrejme muze sledovat lokalne prihlaseneho uzivatele a ziskat tak pri trose stesti jeho credentials (protoze lokalni root a uzivatel se hlasi z jeho stroje jinam).
Nenastavuje se proto v /etc/exports neco jako no_root_squash. Jinak neni spis problem, ze si nekdo nastavi v /etc/passwd stejneho uzivatele jako je uz v ldapu, a bude se tim padem vydavat za neho. To se tusim resi v /home/nsswitch.conf, kde lze nastavit, ze pokud ldap fail, tak teprve zkusit passwd.
Ps: a nebo taky melu uplny blbost ;)
Sluzby <------------> LDAP A | | V Sluzby <------ SAS aplikacni server <------> (Command line / Webove UI)
Nemam chut to rozvadet, protoze presvedcovat nekoho, kdo to nezkusil, ze to neni snadne, je plytvani casem. A i kdyby se mi to povedlo, tak vas akorat pripravim o nadseni
Nicmene v dalsich bodech vam neverim. Myslim, ze jste si to dostatecne neprostudoval.
Namatkou jsem proklikal par stranek o ispman a nasel jsem odkazy na skript ispman.ldap2apache, ktery podle toho, co jsem videl generuje konfiguraci apache z LDAP.
Podobne to podle mne bude u Bindu: ispman.ldap2named.
Co se tyce proftpd, tak tam neni problem jet primo z LDAP. Postfix nevim, slysel jsem, ze je to v pohode, ale nemam osobni zkusenost. My pouzivame Exim, tam lze napsat pravidla tak, aby se veskere potrebne udaje hledaly primo v LDAPu.
Dalsi sluzby, treba samba, to jde, ale neni uplne legrace udelat to tak, jak potrebujeme. Zalezi na verzi samby, LDAP kod tam doznal v poslednich verzich podstatnych zmen. Resime to opatchovanim samby.
Rada dalsich sluzeb muze fungovat pres PAM...
Hmm, mel jsem za to, ze Postfix disponuje nejakym kodem, ktery cachuje LDAP lookupy a chapal jsem to jako jednu z jeho vyhod proti Eximu.
Exim bohuzel necachuje.
LDAP repliku doporucuji na kazde masine, ktera se bude do databaze trosku vic dotazovat.
ldap_table
je napsáno:
cache (IGNORED with a warning) cache_expiry (IGNORED with a warning) cache_size (IGNORED with a warning) The above parameters are NO LONGER SUPPORTED by Postfix. Cache support has been dropped from OpenLDAP as of release 2.1.13.