abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1986 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Ministerstvo životního prostředí - zrušit bez náhrady

    26.4.2010 20:41 | Letem světem | Přečteno: 1677× | Komentářů: 53, poslední 29. 4. 2010 | Hodnocení: 64 % (33 hlasů)

    Dnes jsem během hraní si s potomkem a jeho přebalováním poslouchal zprávy vysílané na Nově. Týkalo se to zdražování benzínu - jak nečekané, zdražovat se bude a Ty milý řidiči to celé zacáluješ a pořádně Tě odrbe jak prodejce, tak stát.

    Nejstupidnější film v tomto roce

    7.6.2008 00:48 | Filmy | Anketa | Přečteno: 2264× | Komentářů: 69, poslední 8. 6. 2008 | Hodnocení: 82 % (11 hlasů)

    Právě skončila Hvězdná pěchota II, nejstupidnější film jaký jsem letos "viděl". Naladěn jedničkou, chtěl jsem ten film prostě vidět. Bohužel, Cimmermanova frustrační kompozice tu byla dovedena do dokonalosti, jen fáze zklamání přišla už na začátku a vydržela až do konce.


    Agresivní reklama O2

    16.4.2008 23:48 | Letem světem | Anketa | Přečteno: 2275× | Komentářů: 46, poslední 22. 5. 2008 | Hodnocení: 100 % (19 hlasů)

    Dnes, stejně jako včera, minulý týden, předminulý týden, předpředminulý týden, před.... týden atd. mi jako majiteli GO karty volali jistě "zajímavé a půvabné" telefonistky zastupující mého "milovaného" operátora Oshit (pardon, O2 - proč má vlastně španělská telekomunikační firma působící v ČR v názvu chemický prvek a nutí nás všechny jejich název vyslovovat anglicky? Není to schizofrenie?) s nabídkou zaručeně supervýhodných podmínek při přechodu na paušál.


    Diablo II na Debianu

    25.3.2008 20:39 | Počítače | Komentářů: 14, poslední 26. 3. 2008 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Včera večer jsme se s Blankou dohodli, že si zagamesíme Diablo II, naši oblíbenou hru. Chtěl jsem to už dlouho zkusit rozchodit pod Wine, a tak s chutí do toho.

    mount /media
    cd .wine/drive_c
    wine "E:\setup.exe"
    

    Po sérii mountů a umountů se gamesku povedlo nainstalovat, zbývalo doplnit poslední patch 1.11b a začali jsme gamesit. Po chvilce gamesení jsme ale šli koukat na Umučení Krista na ČT1 a pak spát. Dneska jsem si pustil notebook a ..... MBR v křemíkovém nebi. Po chvíli zápasení s GRUBem se mi podařilo MBR nahodit zpět a na stránkách wine jsem se dozvěděl, že je znovuotevřený bug 4672.

    # grub
    > root (hd0,0)
    > setup --force-lba (hd0)
    

    Poučení pro pařany, pozor na Wine nebo dopadnete jako já!!!


    LDAP servery, se kterými se můžete setkat

    23.7.2007 01:09 | Počítače | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 1634× | Komentářů: 7, poslední 23. 7. 2007 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    V následujících týdnech bych rád vyzkoušel některé LDAP servery, se kterými se může normální smrtelník setkat a své poznatky bych sesumíroval minimálně na svých stránkách a v tomto blogu.


    Kubuntu 6.10 64bit a Java 6

    1.1.2007 07:04 | Počítače | Přečteno: 1731× | Komentářů: 16, poslední 2. 1. 2007 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak do svého Kubuntu (přeci jen jsem ho ještě nezrušil) nainstalovat Javu 6. Prolezl jsem kde jaké fórum s tím, jak tu zatracenou Javu do svého zatraceného Kubuntu 64bit dostanu a nic. Spásná myšlenka na sebe nenechala čekat.


    Debian - Kubuntu - Debian aneb cesta tam a zase zpátky

    17.12.2006 18:20 | Počítače | Přečteno: 1987× | Komentářů: 11, poslední 5. 5. 2008 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Před nedávnem jsem Blance pořídil novější hardware a svému notebooku větší disk. Předtím na počítači nebyl nainstalován Linux vůbec a na notebooku jsem měl Debian unstable verzi, se kterou jsem byl nadmíru spokojen a fungovalo mi na něm poměrně dost věcí a byl jsem s ním spokojen, dokonce jsem neměl ani chutě se pouštět do LFS (který podle mého názoru upadá).


    GeSHi a Joomla

    5.3.2006 14:12 | Počítače | Přečteno: 1624× | Komentářů: 0 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Rozhodl jsem se na svých stránkách publikovat ukázku použití knihovny JpGraph pro PHP. Ukázka i omáčka kolem byly sepsány a publikovány pomocí CMS Joomla, mambot GeSHi aktivován a já se chtěl pokochat výsledky své činnosti. K mému velmi nemilému překvapení ale byl veškerý text s diakritikou pokažený a takřka nečitelný. Asi tak, jako když si na MySQL špatně nastavíte kódování, ve kterém jsou texty ukládány a čteny. Aktualizoval jsem proto Joomlu na poslední verzi 1.0.8, avšak problémy přetrvávaly.


    Xorg-7.0.0 v BLFS. Má ale cenu se pouštět do LFS?

    2.3.2006 19:41 | Počítače | Přečteno: 1228× | Komentářů: 13, poslední 3. 3. 2006 | Hodnocení: 89 % (3 hlasů)

    Hurá, sláva! Všichni nadšenci pro LFS a BLFS dnes jistě zajásali nad tím, že se v SVN verzi BLFS objevilo Xorg-7.0.0. Má ale cenu se do LFS a BLFS pouštět? Po delší době si musím bohužel přiznat, že LFS je pro mé potřeby práce s počítačem nevhodné. Pokud chci provést nějaké rozsáhlejší aktualizace systému, musím de-facto provést aktualizaci skoro celého systému.


    Je náš dabing opravdu kvalitní?

    8.1.2006 01:00 | Počítače | Anketa | Přečteno: 2593× | Komentářů: 95, poslední 14. 1. 2006 | Hodnocení: 67 % (2 hlasů)

    Kdysi dávno bývaly velkým hitem filmy s Arnoldem. Jedním z nich byl i film Rudá Sonja. Je to sice filmeček nízké kulturní úrovně, ale mé vzpomínky na něj jsou poměrně hezké až do dnešního dne. Nevím co se s filmem stalo, ale jeho dabing v podání TV Prima je naprosto otřesný. Už dlouho jsem nic tak strašného neslyšel a říkám si, že kvalita českého dabingu zoufale upadla. Nejde jen o kvalitu projevu dabérů. Ta v tomto případě postrádá jakékoliv emoce, zabarvení hlasů a nápady, kdy jsou dialogy jen mechanicky odříkávány, bez ohledů na právě probíhající děj. Co mě ale zarazilo je kvalita těchto dialogů. Ty byly napsány někým, kdo nejspíš vypil při jejich psaní několik lahví něčeho pořádně tvrdého, případně si sem tam něco šňupnul (koks, toluen, mariánku, ... každému dle chuti).


    Eclipse, Eclipseme, phpeclipse apod.

    20.12.2005 21:36 | Počítače | Přečteno: 1732× | Komentářů: 20, poslední 29. 12. 2005 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Tak jsem si zkusil nainstalovat Eclipse s podporou českého jazyka - funguje skvěle, naprosto báječně. Instalovat lze i doplňkové moduly, např. emf, sdo, xsd, GEF, VE, uml2 nebo wtp a to rovněž v češtině. Toto je obvyklá kombinace modulů, které si instaluji a fungují docela spolehlivě. Co mi ale na Eclipse vadí je fakt, že po nainstalování některých modulů (EclipseME, PHPEclipse) přijdu o funkcionalitu některých již instalovaných modulů.


    CZ-NUTS - jednotná klasifikace sídel

    10.12.2005 17:16 | Počítače | Přečteno: 2270× | Komentářů: 6, poslední 11. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    V mém současném projektíku vyvstala potřeba přehledu o tom, ve kterém kraji a okrese se daná obec nachází. Nenapadlo mě tedy nic lepšího, než-li zavítat na stránky Českého statistického úřadu. Na jejich stránkách se nechá nalézt poměrně mnoho užitečných údajů, např. seznam všech států, standardní klasifikace produkce apod.


    Mambo / Joomla výhody a nevýhody

    17.11.2005 18:44 | Počítače | Přečteno: 7726× | Komentářů: 13, poslední 6. 4. 2007

    Před nedávnem jsem byl upozorněn na poměrně zajímavý CMS systém Mambo. Řekl jsem si, že by nebylo od věci jej pořádně vyzkoušet. Instalace je poměrně triviální i pro naprostého laika a produkt je použitelný pro jednodušší webové projektíky a stránky, které vyžadují CMS.


    Povzdech nad "omezeností" MySQL

    29.7.2005 08:11 | Počítače | Přečteno: 1247× | Komentářů: 22, poslední 16. 3. 2007

    Nedá mi to abych si nepostěžoval na databázi MySQL a její omezené možnosti.


    RFC o LDAP

    22.7.2005 00:00 | Počítače | Přečteno: 1825× | Komentářů: 0

    Po přečtení několika reakcí na článek Lukáše Církvy o LDAP jsem upadl do deprese a dospěl k názoru, že nejspíš nemá cenu sepisovat nějaké články pro kritiky, kteří mají o nějaké věci jen tušení a je jim asi zatěžko si příslušnou dokumentaci dohledat. Rozhodl jsem ale, že zde uvedu některé zdroje ze kterých jsem čerpal pro svou diplomku. Dokonce bych řekl, že v normách RFC je dokumentace k LDAP plno, následuje proto "drobný" výpis příslušných RFC.


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.