Byla vydána nová verze 4.2.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 198 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 200 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
Konference Bratislava OpenCamp 2020 proběhne v sobotu 4. dubna 2020 v Bratislavě na Fakultě informatiky a informačních technologií STU. Organizátoři vyhlásili CFP. Návrhy přednášek a workshopů lze zaslat do 31. ledna 2020.
Bylo oznámeno vydání KDE Frameworks 5.65.0, tj. nové verze aktuálně 74 knihoven rozšířujících multiplatformní framework Qt a dnes využívaných nejenom KDE Plasmou a KDE Aplikacemi. Nově začleněnou knihovnou je KQuickCharts pro generování grafů.
Byla vydána verze 2.4 svobodného nelineárního video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze přechod na Python 3.
Vyšel toolkit Qt verze 5.14. Změny se týkají především Qt Quick, jeho odstínění od konkrétních nízkoúrovňových grafických API a zlepšení výkonu zvláště ve 3D. Začíná tím proces postupných příprav na Qt 6. Příští vydání (5.15) bude s dlouhodobou podporou. Aktuálně také vyšlo vývojové prostředí Qt Creator 4.11 – vedle oprav chyb a řady zjednodušení konfigurace přidává mj. experimentální podporu WebAssembly.
Byla vydána nová verze 1.41 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.41 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
J2EE, nověji Java EE a nejnověji Jakarta EE, tj. Java pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů (Java Platform, Enterprise Edition), slaví 20 let. První verze J2EE 1.2 byla vydána 12. prosince 1999.
V kancelářích společnosti NGINX, tj. společnosti stojící za stejnojmenným webovým serverem a reverzní proxy, v Moskvě proběhla policejní razie. Na NGINX si nárokuje práva společnost Rambler. Igor Sysoev, zakladatel společnosti NGINX, ve společnosti Rambler pracoval v letech 2000 až 2011. V březnu letošního roku byla společnost NGINX prodána společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.
Vyšel Vim 8.2. Jedná se převážně o opravnou verzi tohoto textového editoru, ale mezi několika novými funkcemi je také možnost používat vyskakovací okna v uživatelském rozhraní, což využijí zvláště vývojáři doplňků pro dialogová okna či okna s nápovědou, napovídáním atp. Ukázkou je hra killersheep.
Byla vydána nová verze 19.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení, kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Právě skončila Hvězdná pěchota II, nejstupidnější film jaký jsem letos "viděl". Naladěn jedničkou, chtěl jsem ten film prostě vidět. Bohužel, Cimmermanova frustrační kompozice tu byla dovedena do dokonalosti, jen fáze zklamání přišla už na začátku a vydržela až do konce.
Dnes, stejně jako včera, minulý týden, předminulý týden, předpředminulý týden, před.... týden atd. mi jako majiteli GO karty volali jistě "zajímavé a půvabné" telefonistky zastupující mého "milovaného" operátora Oshit (pardon, O2 - proč má vlastně španělská telekomunikační firma působící v ČR v názvu chemický prvek a nutí nás všechny jejich název vyslovovat anglicky? Není to schizofrenie?) s nabídkou zaručeně supervýhodných podmínek při přechodu na paušál.
Včera večer jsme se s Blankou dohodli, že si zagamesíme Diablo II, naši oblíbenou hru. Chtěl jsem to už dlouho zkusit rozchodit pod Wine, a tak s chutí do toho.
mount /media cd .wine/drive_c wine "E:\setup.exe"
Po sérii mountů a umountů se gamesku povedlo nainstalovat, zbývalo doplnit poslední patch 1.11b a začali jsme gamesit. Po chvilce gamesení jsme ale šli koukat na Umučení Krista na ČT1 a pak spát. Dneska jsem si pustil notebook a ..... MBR v křemíkovém nebi. Po chvíli zápasení s GRUBem se mi podařilo MBR nahodit zpět a na stránkách wine jsem se dozvěděl, že je znovuotevřený bug 4672.
# grub > root (hd0,0) > setup --force-lba (hd0)
Poučení pro pařany, pozor na Wine nebo dopadnete jako já!!!
V následujících týdnech bych rád vyzkoušel některé LDAP servery, se kterými se může normální smrtelník setkat a své poznatky bych sesumíroval minimálně na svých stránkách a v tomto blogu.
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak do svého Kubuntu (přeci jen jsem ho ještě nezrušil) nainstalovat Javu 6. Prolezl jsem kde jaké fórum s tím, jak tu zatracenou Javu do svého zatraceného Kubuntu 64bit dostanu a nic. Spásná myšlenka na sebe nenechala čekat.
Před nedávnem jsem Blance pořídil novější hardware a svému notebooku větší disk. Předtím na počítači nebyl nainstalován Linux vůbec a na notebooku jsem měl Debian unstable verzi, se kterou jsem byl nadmíru spokojen a fungovalo mi na něm poměrně dost věcí a byl jsem s ním spokojen, dokonce jsem neměl ani chutě se pouštět do LFS (který podle mého názoru upadá).
Rozhodl jsem se na svých stránkách publikovat ukázku použití knihovny JpGraph pro PHP. Ukázka i omáčka kolem byly sepsány a publikovány pomocí CMS Joomla, mambot GeSHi aktivován a já se chtěl pokochat výsledky své činnosti. K mému velmi nemilému překvapení ale byl veškerý text s diakritikou pokažený a takřka nečitelný. Asi tak, jako když si na MySQL špatně nastavíte kódování, ve kterém jsou texty ukládány a čteny. Aktualizoval jsem proto Joomlu na poslední verzi 1.0.8, avšak problémy přetrvávaly.
Hurá, sláva! Všichni nadšenci pro LFS a BLFS dnes jistě zajásali nad tím, že se v SVN verzi BLFS objevilo Xorg-7.0.0. Má ale cenu se do LFS a BLFS pouštět? Po delší době si musím bohužel přiznat, že LFS je pro mé potřeby práce s počítačem nevhodné. Pokud chci provést nějaké rozsáhlejší aktualizace systému, musím de-facto provést aktualizaci skoro celého systému.
Kdysi dávno bývaly velkým hitem filmy s Arnoldem. Jedním z nich byl i film Rudá Sonja. Je to sice filmeček nízké kulturní úrovně, ale mé vzpomínky na něj jsou poměrně hezké až do dnešního dne. Nevím co se s filmem stalo, ale jeho dabing v podání TV Prima je naprosto otřesný. Už dlouho jsem nic tak strašného neslyšel a říkám si, že kvalita českého dabingu zoufale upadla. Nejde jen o kvalitu projevu dabérů. Ta v tomto případě postrádá jakékoliv emoce, zabarvení hlasů a nápady, kdy jsou dialogy jen mechanicky odříkávány, bez ohledů na právě probíhající děj. Co mě ale zarazilo je kvalita těchto dialogů. Ty byly napsány někým, kdo nejspíš vypil při jejich psaní několik lahví něčeho pořádně tvrdého, případně si sem tam něco šňupnul (koks, toluen, mariánku, ... každému dle chuti).
Tak jsem si zkusil nainstalovat Eclipse s podporou českého jazyka - funguje skvěle, naprosto báječně. Instalovat lze i doplňkové moduly, např. emf, sdo, xsd, GEF, VE, uml2 nebo wtp a to rovněž v češtině. Toto je obvyklá kombinace modulů, které si instaluji a fungují docela spolehlivě. Co mi ale na Eclipse vadí je fakt, že po nainstalování některých modulů (EclipseME, PHPEclipse) přijdu o funkcionalitu některých již instalovaných modulů.
V mém současném projektíku vyvstala potřeba přehledu o tom, ve kterém kraji a okrese se daná obec nachází. Nenapadlo mě tedy nic lepšího, než-li zavítat na stránky Českého statistického úřadu. Na jejich stránkách se nechá nalézt poměrně mnoho užitečných údajů, např. seznam všech států, standardní klasifikace produkce apod.
Před nedávnem jsem byl upozorněn na poměrně zajímavý CMS systém Mambo. Řekl jsem si, že by nebylo od věci jej pořádně vyzkoušet. Instalace je poměrně triviální i pro naprostého laika a produkt je použitelný pro jednodušší webové projektíky a stránky, které vyžadují CMS.
Nedá mi to abych si nepostěžoval na databázi MySQL a její omezené možnosti.
Po přečtení několika reakcí na článek Lukáše Církvy o LDAP jsem upadl do deprese a dospěl k názoru, že nejspíš nemá cenu sepisovat nějaké články pro kritiky, kteří mají o nějaké věci jen tušení a je jim asi zatěžko si příslušnou dokumentaci dohledat. Rozhodl jsem ale, že zde uvedu některé zdroje ze kterých jsem čerpal pro svou diplomku. Dokonce bych řekl, že v normách RFC je dokumentace k LDAP plno, následuje proto "drobný" výpis příslušných RFC.