Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před nedávnem jsem Blance pořídil novější hardware a svému notebooku větší disk. Předtím na počítači nebyl nainstalován Linux vůbec a na notebooku jsem měl Debian unstable verzi, se kterou jsem byl nadmíru spokojen a fungovalo mi na něm poměrně dost věcí a byl jsem s ním spokojen, dokonce jsem neměl ani chutě se pouštět do LFS (který podle mého názoru upadá).
Na nový disk na notebooku jsem nainstaloval Kubuntu 6.10 (32bit) a musím přiznat, že se mi i celkem líbí, akorát jsem buď starý, nebo k práci na svém Kubuntu přistupuju jako k Debianu, tzn. že všechno snese. Zkrátka jsem v něm poměrně dost nejistý. Instalace mi nepřišla natolik triviální jak se píše skoro ve všech recenzích, ale to je asi způsobeno tím, že jsem měl přesně dané požadavky na rozdělení disku. Normální uživatel by jistě odklepal všechny volby a nedělal by si žádné starosti, já chvilkama tápal a experimentoval. Po instalaci na mě sice vybaflo anglické prostředí, ale po bližším seznámení se s programy pro správu balíčků a navyknutí si na sudo bylo vše v pořádku. Dokonce i OpenVPN a Javu jsem si nainstaloval, ačkoliv s OpenVPN jsem se celkem zapotil a tento měsíc vyšla Java 6, jen to Eclipse mi chybí.
Povzbuzen úspěchem na notebooku jsem zkusil nstalovat Kubuntu 6.10 (64bit) i na počítač, který zvládá AMD64 architekturu. Instalace v pohodě, měl jsem natrénováno. Horší to však bylo s Javou, ačkoliv i tu jsem nakonec nainstaloval. Citelně mi ale chybí Opera a s instalací Wine jsem si užil velké lapálie, resp. se mi tento software nepovedlo nainstalovat vůbec. Prolezl jsem kdejaké HOWTO a diskusní fóra a nic. V poslední verzi kompilace na AMD64 pro Ubuntu nějak nefunguje a zatím jsem nepřišel na to, jak to vyřešit. Na počítači mám vedle SATA2 disku i IDE řadič se dvěma IDE disky. Dojde-li ke změně jádra, GRUB se mi špatně nastaví. Ještě že vím jak s GRUBem zacházet, protože jeho konfigurace není žádná začátečnická záležitost. Tím ovšem nechci tvrdit, že konfigurovat a spravovat Linux by měl umět i začátečník. Naopak, začínám zastávat názor, že spravovat počítač je natolik složitá záležitost, kterou se normální člověk nemá šanci naučit a místo toho by měl raději obětovat nějaký ten peníz a někoho si na jeho správu a údržbu najmout. Vždyť Octavii nebo Fabii si taky normální člověk nespravuje sám doma v garáži, ale svěří ji do péče raději automechanikovi.
Zpátky ale k tématu. Rozhodl jsem se proto zkusit dát na počítač Debian pro 64bit a právě jej začal stahovat. Mám staženo 55% ze síťové instalace a už se nemůžu dočkat toho, až budu zkoušet nainstalovat Wine. Nebude-li nainstalováno Wine, nemůžu zkusit nainstalovat Diablo II (řádně zakoupeno, dokonce 2x. Dobrý software si svůj zisk zaslouží). A bez rozběhaného Diablo II by se mnou doma nemluvily ani dveře od koupelny, natož Blanka . Až bude Wine a Diablo II nainstalováno, zkusím sepsat nějaké české HOWTO.
Tiskni
Sdílej:
Naopak, začínám zastávat názor, že spravovat počítač je natolik složitá záležitost, kterou se normální člověk nemá šanci naučit a místo toho by měl raději obětovat nějaký ten peníz a někoho si na jeho správu a údržbu najmout.Tak zlé to snad nebude, vždyť Microsoftu už zvoní hrana. Já počítače nenávidím a ještě bych měl někomu platit, že mi ho uvede do polopoužitelného stavu?
No mě se nepodařilo Wine na Kubuntu ani nainstalovat natož ho nějak konfigurovat. Při kompilaci mi to vyhodilo chybovou hlášku při slinkování s nějakou knihovnou a to jsem tam měl nainstalované všechny potřebné knihovny. Na diskusních fórech moc informací není a když ano, nejedná se o 64bit, anebo jsou zastaralé a na aktuální verze nepoužitelné. Poslední dobou jsem z používání Linuxu nějaký rozladěný a řešení podobných problémů mě unavuje. Asi jsem na to už starý a pohodlný, ale po 7mi letech zápasasů s různými distribucemi mě opouštějí síly, zvlášť když vidím, jak jsou snahy OSS programátorů relativně promrhávané.
Zkusím Debian a uvidím. Zatím se mi na něm podařilo rozchodit dost věcí. Když ani ten nepoběží ..., Blanka zůstane u Windows. Potom co na nich běží PostgreSQL a dokonce i OpenLDAP je to celkem použitelný systém, ať se to někomu líbí nebo ne.