Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Před nedávnem jsem Blance pořídil novější hardware a svému notebooku větší disk. Předtím na počítači nebyl nainstalován Linux vůbec a na notebooku jsem měl Debian unstable verzi, se kterou jsem byl nadmíru spokojen a fungovalo mi na něm poměrně dost věcí a byl jsem s ním spokojen, dokonce jsem neměl ani chutě se pouštět do LFS (který podle mého názoru upadá).
Na nový disk na notebooku jsem nainstaloval Kubuntu 6.10 (32bit) a musím přiznat, že se mi i celkem líbí, akorát jsem buď starý, nebo k práci na svém Kubuntu přistupuju jako k Debianu, tzn. že všechno snese. Zkrátka jsem v něm poměrně dost nejistý. Instalace mi nepřišla natolik triviální jak se píše skoro ve všech recenzích, ale to je asi způsobeno tím, že jsem měl přesně dané požadavky na rozdělení disku. Normální uživatel by jistě odklepal všechny volby a nedělal by si žádné starosti, já chvilkama tápal a experimentoval. Po instalaci na mě sice vybaflo anglické prostředí, ale po bližším seznámení se s programy pro správu balíčků a navyknutí si na sudo bylo vše v pořádku. Dokonce i OpenVPN a Javu jsem si nainstaloval, ačkoliv s OpenVPN jsem se celkem zapotil a tento měsíc vyšla Java 6, jen to Eclipse mi chybí.
Povzbuzen úspěchem na notebooku jsem zkusil nstalovat Kubuntu 6.10 (64bit) i na počítač, který zvládá AMD64 architekturu. Instalace v pohodě, měl jsem natrénováno. Horší to však bylo s Javou, ačkoliv i tu jsem nakonec nainstaloval. Citelně mi ale chybí Opera a s instalací Wine jsem si užil velké lapálie, resp. se mi tento software nepovedlo nainstalovat vůbec. Prolezl jsem kdejaké HOWTO a diskusní fóra a nic. V poslední verzi kompilace na AMD64 pro Ubuntu nějak nefunguje a zatím jsem nepřišel na to, jak to vyřešit. Na počítači mám vedle SATA2 disku i IDE řadič se dvěma IDE disky. Dojde-li ke změně jádra, GRUB se mi špatně nastaví. Ještě že vím jak s GRUBem zacházet, protože jeho konfigurace není žádná začátečnická záležitost. Tím ovšem nechci tvrdit, že konfigurovat a spravovat Linux by měl umět i začátečník. Naopak, začínám zastávat názor, že spravovat počítač je natolik složitá záležitost, kterou se normální člověk nemá šanci naučit a místo toho by měl raději obětovat nějaký ten peníz a někoho si na jeho správu a údržbu najmout. Vždyť Octavii nebo Fabii si taky normální člověk nespravuje sám doma v garáži, ale svěří ji do péče raději automechanikovi.
Zpátky ale k tématu. Rozhodl jsem se proto zkusit dát na počítač Debian pro 64bit a právě jej začal stahovat. Mám staženo 55% ze síťové instalace a už se nemůžu dočkat toho, až budu zkoušet nainstalovat Wine. Nebude-li nainstalováno Wine, nemůžu zkusit nainstalovat Diablo II (řádně zakoupeno, dokonce 2x. Dobrý software si svůj zisk zaslouží). A bez rozběhaného Diablo II by se mnou doma nemluvily ani dveře od koupelny, natož Blanka . Až bude Wine a Diablo II nainstalováno, zkusím sepsat nějaké české HOWTO.
Tiskni
Sdílej:
Naopak, začínám zastávat názor, že spravovat počítač je natolik složitá záležitost, kterou se normální člověk nemá šanci naučit a místo toho by měl raději obětovat nějaký ten peníz a někoho si na jeho správu a údržbu najmout.Tak zlé to snad nebude, vždyť Microsoftu už zvoní hrana. Já počítače nenávidím a ještě bych měl někomu platit, že mi ho uvede do polopoužitelného stavu?
No mě se nepodařilo Wine na Kubuntu ani nainstalovat natož ho nějak konfigurovat. Při kompilaci mi to vyhodilo chybovou hlášku při slinkování s nějakou knihovnou a to jsem tam měl nainstalované všechny potřebné knihovny. Na diskusních fórech moc informací není a když ano, nejedná se o 64bit, anebo jsou zastaralé a na aktuální verze nepoužitelné. Poslední dobou jsem z používání Linuxu nějaký rozladěný a řešení podobných problémů mě unavuje. Asi jsem na to už starý a pohodlný, ale po 7mi letech zápasasů s různými distribucemi mě opouštějí síly, zvlášť když vidím, jak jsou snahy OSS programátorů relativně promrhávané.
Zkusím Debian a uvidím. Zatím se mi na něm podařilo rozchodit dost věcí. Když ani ten nepoběží ..., Blanka zůstane u Windows. Potom co na nich běží PostgreSQL a dokonce i OpenLDAP je to celkem použitelný systém, ať se to někomu líbí nebo ne.