Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
V následujících týdnech bych rád vyzkoušel některé LDAP servery, se kterými se může normální smrtelník setkat a své poznatky bych sesumíroval minimálně na svých stránkách a v tomto blogu.
V úvahu přicházejí servery OpenLDAP, Apache Directory a OpenDS. Možná bych se mohl pokusit i o Sun Directory server, ale to by v případě pokusů s OpenDS mohlo být nošením dříví do lesa. Fedora Directory Server bude bohužel nejspíš diskvalifikován, nehodlám kvůli němu instalovat Fedoru, případně jej kompilovat ze zdrojáků. Oracle Internet Directory, IBM Tivoli, Novell Directory, BEA a MS Active Directory jsou rovněž pasé.
Jen doufám, že budu mít na své hrátky s LDAPem trošku času, změnil jsem zaměstnavatele a jsem nucen se teď učit Progress místo svých oblíbených SQL databází. Ale i na PostgreSQL, Oracle a DB2 jednou dojde
Tiskni
Sdílej:
No .... on treba Sun Directory server taky vychazi z Netscape Directory serveru a byl tu mnohem driv nez Fedora DS. Do Fedora Directory serveru se mi proste zatim nechce poustet, doby LFS a kompilace vseho mozneho primo ze zdrojaku jsou nejspis za mnou. Btw na LFS jsem zkousel rozjet i DB2 - uspesne a Oracle 10g - neuspesne (Express jeste nebyla vydana).
To me zkouseni bude opravdu jen hra, zadne benchmarky provadet nehodlam (zatim). Proste si chci pripravit sadu HOWTO, ktere mi reknou: Instalujes XYZ, budes postupovat nasledovne .... Instalujes XXZ, budes postupovat takto ... Instalujes XYY - vzdej to, nema to cenu, je to smejd.
Co se OpenLDAPu tyce, nepatri mezi absolutni spicku, ale ve svete nekomercnich LDAP serveru je to asi nejcasteji pouzivana implementace. Dokonce i Apple ho pouziva jako zaklad sveho adresaroveho serveru, tedy pokud na jejich strankach nelzou Clovek se z nej dozvi spoustu informaci a jako bonus dostane seznam vsech RFC, ktere s LDAPem nejak souviseji.
Ceka me prace, tento tyden zacinam Apache Directory serverem. Je v Jave, <provokace>je i pro MS Windows takze mi na mem notebooku pobezi bez problemu, nebudu muset prebootovavat do Linuxu </provokace>....