Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
V následujících týdnech bych rád vyzkoušel některé LDAP servery, se kterými se může normální smrtelník setkat a své poznatky bych sesumíroval minimálně na svých stránkách a v tomto blogu.
V úvahu přicházejí servery OpenLDAP, Apache Directory a OpenDS. Možná bych se mohl pokusit i o Sun Directory server, ale to by v případě pokusů s OpenDS mohlo být nošením dříví do lesa. Fedora Directory Server bude bohužel nejspíš diskvalifikován, nehodlám kvůli němu instalovat Fedoru, případně jej kompilovat ze zdrojáků. Oracle Internet Directory, IBM Tivoli, Novell Directory, BEA a MS Active Directory jsou rovněž pasé.
Jen doufám, že budu mít na své hrátky s LDAPem trošku času, změnil jsem zaměstnavatele a jsem nucen se teď učit Progress místo svých oblíbených SQL databází. Ale i na PostgreSQL, Oracle a DB2 jednou dojde
Tiskni
Sdílej:
No .... on treba Sun Directory server taky vychazi z Netscape Directory serveru a byl tu mnohem driv nez Fedora DS. Do Fedora Directory serveru se mi proste zatim nechce poustet, doby LFS a kompilace vseho mozneho primo ze zdrojaku jsou nejspis za mnou. Btw na LFS jsem zkousel rozjet i DB2 - uspesne a Oracle 10g - neuspesne (Express jeste nebyla vydana).
To me zkouseni bude opravdu jen hra, zadne benchmarky provadet nehodlam (zatim). Proste si chci pripravit sadu HOWTO, ktere mi reknou: Instalujes XYZ, budes postupovat nasledovne .... Instalujes XXZ, budes postupovat takto ... Instalujes XYY - vzdej to, nema to cenu, je to smejd.
Co se OpenLDAPu tyce, nepatri mezi absolutni spicku, ale ve svete nekomercnich LDAP serveru je to asi nejcasteji pouzivana implementace. Dokonce i Apple ho pouziva jako zaklad sveho adresaroveho serveru, tedy pokud na jejich strankach nelzou Clovek se z nej dozvi spoustu informaci a jako bonus dostane seznam vsech RFC, ktere s LDAPem nejak souviseji.
Ceka me prace, tento tyden zacinam Apache Directory serverem. Je v Jave, <provokace>je i pro MS Windows takze mi na mem notebooku pobezi bez problemu, nebudu muset prebootovavat do Linuxu </provokace>....