Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V mém současném projektíku vyvstala potřeba přehledu o tom, ve kterém kraji a okrese se daná obec nachází. Nenapadlo mě tedy nic lepšího, než-li zavítat na stránky Českého statistického úřadu. Na jejich stránkách se nechá nalézt poměrně mnoho užitečných údajů, např. seznam všech států, standardní klasifikace produkce apod.
Hlavním prostředkem pro klasifikaci území je tzv. NUTS, La Nomenclature des Unités Territoriales Statistiques, které umožňuje jednoznačně začlenit každé místo v Evropě do jednotné klasifikace. K čemu je tato jednotná klasifikace dobrá? Pokud chceme např. zjistit všechny zákazníky, které máme v konkrétním okrese, není nic jednoduššího, než-li se na to databáze zeptat. Každý si jistě řekne, kein problem. Bohudík, v dnešní elektronické době od nás mohou nakupovat i zákazníci např. ze Slovenska, Rakouska nebo Polska. A pokud nás zajímá objem našeho obchodu se zákazníky z Utrechtu ..., chca nechca potřebujeme jednoznačně identifikovat, že se jedná právě o zákazníky z Utrechtu. Nutit zákazníka, aby zapisoval všechny údaje jako je země, území, oblast, kraj, okres, místo a případně i PSČ je docela nepříjemné a může to vést k nekonzistenci našich dat. Jeden zákazník napíše např. Praha 2, zatímco druhý napíše Praha II. Situaci by vyřešily selectboxy s možností výběru. Ovšem jak se zpívá v písničce Osamělý město, "řekni mi Terezo kolik je na světě měst ...", jen v naší malé republice máme podle statistik EU cca 6249 sídel. A webová stránka, na které je k výběru 6249 sídel jen pro naši zemi nabyde na objemu.
Takovýto případ je jako stvořený pro použití AJAX, kdy se klientský JavaScript průběžně dotazuje nějakého CGI nebo PHP skriptu na potřebné údaje a následně tyto výsledky předkládá uživateli v již zmíněném selectboxu. Tím se nám množství sídel v Chrudimském okrese smrskne pouze na 113 a to je již akceptovatelné.
Na to ovšem musí být připravena databáze a navržen vhodný výstup ze zmíněného CGI nebo PHP skriptu. Podle metodiky EU se identifikátor sídla skládá z několikamístného kódu, ve kterém mají jednotlivá místa tohoto kódu svůj význam. Ve své podstatě je složen z pěti částí, které lze interpretovat následovně: země, území, oblast, kraj, okres a sídlo. Pro zemi jsou vyhrazena první dvě místa, ve kterých jako identifikátor slouží dvomístný ISO kód dané země. Za ním následují jednomístné kódy území, oblasti, kraje a okresu, které mohou nabývat hodnot [0-9A-Z]. Tato klasifikace je pro potřeby EU jistě dostačující, bohužel, pro jednoznačnou identifikaci jednotlivých sídel světa je toto množství nedostatečné, např. USA má 50 států.
Takže jak vypadá kód mého trvalého bydliště? CZ0531572225. A do případné diskuse mi můžete napsat, kdeže to bydlím
Tiskni
Sdílej: