Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V mém současném projektíku vyvstala potřeba přehledu o tom, ve kterém kraji a okrese se daná obec nachází. Nenapadlo mě tedy nic lepšího, než-li zavítat na stránky Českého statistického úřadu. Na jejich stránkách se nechá nalézt poměrně mnoho užitečných údajů, např. seznam všech států, standardní klasifikace produkce apod.
Hlavním prostředkem pro klasifikaci území je tzv. NUTS, La Nomenclature des Unités Territoriales Statistiques, které umožňuje jednoznačně začlenit každé místo v Evropě do jednotné klasifikace. K čemu je tato jednotná klasifikace dobrá? Pokud chceme např. zjistit všechny zákazníky, které máme v konkrétním okrese, není nic jednoduššího, než-li se na to databáze zeptat. Každý si jistě řekne, kein problem. Bohudík, v dnešní elektronické době od nás mohou nakupovat i zákazníci např. ze Slovenska, Rakouska nebo Polska. A pokud nás zajímá objem našeho obchodu se zákazníky z Utrechtu ..., chca nechca potřebujeme jednoznačně identifikovat, že se jedná právě o zákazníky z Utrechtu. Nutit zákazníka, aby zapisoval všechny údaje jako je země, území, oblast, kraj, okres, místo a případně i PSČ je docela nepříjemné a může to vést k nekonzistenci našich dat. Jeden zákazník napíše např. Praha 2, zatímco druhý napíše Praha II. Situaci by vyřešily selectboxy s možností výběru. Ovšem jak se zpívá v písničce Osamělý město, "řekni mi Terezo kolik je na světě měst ...", jen v naší malé republice máme podle statistik EU cca 6249 sídel. A webová stránka, na které je k výběru 6249 sídel jen pro naši zemi nabyde na objemu.
Takovýto případ je jako stvořený pro použití AJAX, kdy se klientský JavaScript průběžně dotazuje nějakého CGI nebo PHP skriptu na potřebné údaje a následně tyto výsledky předkládá uživateli v již zmíněném selectboxu. Tím se nám množství sídel v Chrudimském okrese smrskne pouze na 113 a to je již akceptovatelné.
Na to ovšem musí být připravena databáze a navržen vhodný výstup ze zmíněného CGI nebo PHP skriptu. Podle metodiky EU se identifikátor sídla skládá z několikamístného kódu, ve kterém mají jednotlivá místa tohoto kódu svůj význam. Ve své podstatě je složen z pěti částí, které lze interpretovat následovně: země, území, oblast, kraj, okres a sídlo. Pro zemi jsou vyhrazena první dvě místa, ve kterých jako identifikátor slouží dvomístný ISO kód dané země. Za ním následují jednomístné kódy území, oblasti, kraje a okresu, které mohou nabývat hodnot [0-9A-Z]. Tato klasifikace je pro potřeby EU jistě dostačující, bohužel, pro jednoznačnou identifikaci jednotlivých sídel světa je toto množství nedostatečné, např. USA má 50 států.
Takže jak vypadá kód mého trvalého bydliště? CZ0531572225. A do případné diskuse mi můžete napsat, kdeže to bydlím
Tiskni
Sdílej: