Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
V mém současném projektíku vyvstala potřeba přehledu o tom, ve kterém kraji a okrese se daná obec nachází. Nenapadlo mě tedy nic lepšího, než-li zavítat na stránky Českého statistického úřadu. Na jejich stránkách se nechá nalézt poměrně mnoho užitečných údajů, např. seznam všech států, standardní klasifikace produkce apod.
Hlavním prostředkem pro klasifikaci území je tzv. NUTS, La Nomenclature des Unités Territoriales Statistiques, které umožňuje jednoznačně začlenit každé místo v Evropě do jednotné klasifikace. K čemu je tato jednotná klasifikace dobrá? Pokud chceme např. zjistit všechny zákazníky, které máme v konkrétním okrese, není nic jednoduššího, než-li se na to databáze zeptat. Každý si jistě řekne, kein problem. Bohudík, v dnešní elektronické době od nás mohou nakupovat i zákazníci např. ze Slovenska, Rakouska nebo Polska. A pokud nás zajímá objem našeho obchodu se zákazníky z Utrechtu ..., chca nechca potřebujeme jednoznačně identifikovat, že se jedná právě o zákazníky z Utrechtu. Nutit zákazníka, aby zapisoval všechny údaje jako je země, území, oblast, kraj, okres, místo a případně i PSČ je docela nepříjemné a může to vést k nekonzistenci našich dat. Jeden zákazník napíše např. Praha 2, zatímco druhý napíše Praha II. Situaci by vyřešily selectboxy s možností výběru. Ovšem jak se zpívá v písničce Osamělý město, "řekni mi Terezo kolik je na světě měst ...", jen v naší malé republice máme podle statistik EU cca 6249 sídel. A webová stránka, na které je k výběru 6249 sídel jen pro naši zemi nabyde na objemu.
Takovýto případ je jako stvořený pro použití AJAX, kdy se klientský JavaScript průběžně dotazuje nějakého CGI nebo PHP skriptu na potřebné údaje a následně tyto výsledky předkládá uživateli v již zmíněném selectboxu. Tím se nám množství sídel v Chrudimském okrese smrskne pouze na 113 a to je již akceptovatelné.
Na to ovšem musí být připravena databáze a navržen vhodný výstup ze zmíněného CGI nebo PHP skriptu. Podle metodiky EU se identifikátor sídla skládá z několikamístného kódu, ve kterém mají jednotlivá místa tohoto kódu svůj význam. Ve své podstatě je složen z pěti částí, které lze interpretovat následovně: země, území, oblast, kraj, okres a sídlo. Pro zemi jsou vyhrazena první dvě místa, ve kterých jako identifikátor slouží dvomístný ISO kód dané země. Za ním následují jednomístné kódy území, oblasti, kraje a okresu, které mohou nabývat hodnot [0-9A-Z]. Tato klasifikace je pro potřeby EU jistě dostačující, bohužel, pro jednoznačnou identifikaci jednotlivých sídel světa je toto množství nedostatečné, např. USA má 50 států.
Takže jak vypadá kód mého trvalého bydliště? CZ0531572225. A do případné diskuse mi můžete napsat, kdeže to bydlím
Tiskni
Sdílej: