Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
No .... on treba Sun Directory server taky vychazi z Netscape Directory serveru a byl tu mnohem driv nez Fedora DS. Do Fedora Directory serveru se mi proste zatim nechce poustet, doby LFS a kompilace vseho mozneho primo ze zdrojaku jsou nejspis za mnou. Btw na LFS jsem zkousel rozjet i DB2 - uspesne a Oracle 10g - neuspesne (Express jeste nebyla vydana).
To me zkouseni bude opravdu jen hra, zadne benchmarky provadet nehodlam (zatim). Proste si chci pripravit sadu HOWTO, ktere mi reknou: Instalujes XYZ, budes postupovat nasledovne .... Instalujes XXZ, budes postupovat takto ... Instalujes XYY - vzdej to, nema to cenu, je to smejd.
Co se OpenLDAPu tyce, nepatri mezi absolutni spicku, ale ve svete nekomercnich LDAP serveru je to asi nejcasteji pouzivana implementace. Dokonce i Apple ho pouziva jako zaklad sveho adresaroveho serveru, tedy pokud na jejich strankach nelzou Clovek se z nej dozvi spoustu informaci a jako bonus dostane seznam vsech RFC, ktere s LDAPem nejak souviseji.
Ceka me prace, tento tyden zacinam Apache Directory serverem. Je v Jave, <provokace>je i pro MS Windows takze mi na mem notebooku pobezi bez problemu, nebudu muset prebootovavat do Linuxu </provokace>....
Tiskni
Sdílej: