Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Nedá mi to abych si nepostěžoval na databázi MySQL a její omezené možnosti.
Od byvaleho zaměstnance jsem zdědil projekt postavený nad MySQL a zákaznik společně s vedenim si usmyslel, že by nebyla od věci vícejazyčnost, sice decentně okleštěná pouze na jednu měnu, ale i tak by měl zákazník mít možnost prohlédnout si web a katalog produktů ve více jazycích. Model databáze není sice na tuto podmínku uzpůsoben, ale po přidání potřebných sloupců pro každý jazyk se to dá vyřešit poměrně jednoduše a bez nějaké ho šíleného převodu dat.
Tabulky vypadají tak, že obsahují sloupce name
, text
a nově přidané sloupce name_en
, text_en
, name_de
, text_de
, name_ru
a text_ru
. Pro dotazování se jsmech chtěl použít pohledy, které by se provéděly v závislosti na jazykové verzi nad pohledy tabulka_cs
, tabulka_en
, tabulka_de
a tabulka_ru
.
Bohužel říkám chtěl jsem, protože MySQL umí pohledy až od verze 5.0.1 (kterou na webhostingu nejspíš neseženete), zatímco jiné databáze je zvládají už velmi dlouho. Rovněž řádná podpora UTF-8 byla přidána až ve verzi 4.1, která je poměrně nová.
V zásadě mám dvě možnosti:
Bohužel to asi vidím na bod č. 1. ačkoliv se mi do toho vůbec nechce a aplikaci nehodlám přepisovat, na to nemám čas. Dosti blogování, vzhůru přepisovat dotazy.
Tiskni
Sdílej:
Pánove nevím jestli jste to pochopili nebo vůbec četli, ale pro natvrdlé ještě jednou.
Co mě štve je to, že pohledy jsou v MySQL doplněny až od verze 5.0.1 která je zatím dostupná jako beta. No a do databázového schématu pořádně sahat nemůžu. To mám zakázané, protože tu databázi využívá nějaká windowsí aplikace přes ODBC. Tak mě napadlo použít pohledů pro různé jazykové verze a dotazy by zůstaly skoro stejné, jen misto tabulek by se používaly pohledy. Takhle to budu muset řešit přepisováním názvů sloupců pro různé jazykové verze.
Gettext dokázal občas zazlobit a pěkně potrápit, kdysi jsem s ním měl nepříjemnou zkušenost.
V současné době používám MySQL 4.X na jednu vícejazyčnou aplikaci a zdá se, že funguje velmi dobře. Ale občas mi v MySQL 4.X chybí pohledy a možnost napsat si vlastní uložené procedury abych nemusel řešit některé věci na straně PHP. Bohužel MySQL > 5.0 nemám na webhostingu k dispozici a nemůžu se zbavit dojmu, že se od páté verze konečně MySQL naučilo to, co už dlouho např. FireBird nebo PostgreSQL umí. Faktem je, že od 4.X udělala databáze MySQL obrovské kroky kupředu, doufám že neusne na vavřínech.