Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nedá mi to abych si nepostěžoval na databázi MySQL a její omezené možnosti.
Od byvaleho zaměstnance jsem zdědil projekt postavený nad MySQL a zákaznik společně s vedenim si usmyslel, že by nebyla od věci vícejazyčnost, sice decentně okleštěná pouze na jednu měnu, ale i tak by měl zákazník mít možnost prohlédnout si web a katalog produktů ve více jazycích. Model databáze není sice na tuto podmínku uzpůsoben, ale po přidání potřebných sloupců pro každý jazyk se to dá vyřešit poměrně jednoduše a bez nějaké ho šíleného převodu dat.
Tabulky vypadají tak, že obsahují sloupce name
, text
a nově přidané sloupce name_en
, text_en
, name_de
, text_de
, name_ru
a text_ru
. Pro dotazování se jsmech chtěl použít pohledy, které by se provéděly v závislosti na jazykové verzi nad pohledy tabulka_cs
, tabulka_en
, tabulka_de
a tabulka_ru
.
Bohužel říkám chtěl jsem, protože MySQL umí pohledy až od verze 5.0.1 (kterou na webhostingu nejspíš neseženete), zatímco jiné databáze je zvládají už velmi dlouho. Rovněž řádná podpora UTF-8 byla přidána až ve verzi 4.1, která je poměrně nová.
V zásadě mám dvě možnosti:
Bohužel to asi vidím na bod č. 1. ačkoliv se mi do toho vůbec nechce a aplikaci nehodlám přepisovat, na to nemám čas. Dosti blogování, vzhůru přepisovat dotazy.
Tiskni
Sdílej:
Pánove nevím jestli jste to pochopili nebo vůbec četli, ale pro natvrdlé ještě jednou.
Co mě štve je to, že pohledy jsou v MySQL doplněny až od verze 5.0.1 která je zatím dostupná jako beta. No a do databázového schématu pořádně sahat nemůžu. To mám zakázané, protože tu databázi využívá nějaká windowsí aplikace přes ODBC. Tak mě napadlo použít pohledů pro různé jazykové verze a dotazy by zůstaly skoro stejné, jen misto tabulek by se používaly pohledy. Takhle to budu muset řešit přepisováním názvů sloupců pro různé jazykové verze.
Gettext dokázal občas zazlobit a pěkně potrápit, kdysi jsem s ním měl nepříjemnou zkušenost.
V současné době používám MySQL 4.X na jednu vícejazyčnou aplikaci a zdá se, že funguje velmi dobře. Ale občas mi v MySQL 4.X chybí pohledy a možnost napsat si vlastní uložené procedury abych nemusel řešit některé věci na straně PHP. Bohužel MySQL > 5.0 nemám na webhostingu k dispozici a nemůžu se zbavit dojmu, že se od páté verze konečně MySQL naučilo to, co už dlouho např. FireBird nebo PostgreSQL umí. Faktem je, že od 4.X udělala databáze MySQL obrovské kroky kupředu, doufám že neusne na vavřínech.