Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nedá mi to abych si nepostěžoval na databázi MySQL a její omezené možnosti.
Od byvaleho zaměstnance jsem zdědil projekt postavený nad MySQL a zákaznik společně s vedenim si usmyslel, že by nebyla od věci vícejazyčnost, sice decentně okleštěná pouze na jednu měnu, ale i tak by měl zákazník mít možnost prohlédnout si web a katalog produktů ve více jazycích. Model databáze není sice na tuto podmínku uzpůsoben, ale po přidání potřebných sloupců pro každý jazyk se to dá vyřešit poměrně jednoduše a bez nějaké ho šíleného převodu dat.
Tabulky vypadají tak, že obsahují sloupce name
, text
a nově přidané sloupce name_en
, text_en
, name_de
, text_de
, name_ru
a text_ru
. Pro dotazování se jsmech chtěl použít pohledy, které by se provéděly v závislosti na jazykové verzi nad pohledy tabulka_cs
, tabulka_en
, tabulka_de
a tabulka_ru
.
Bohužel říkám chtěl jsem, protože MySQL umí pohledy až od verze 5.0.1 (kterou na webhostingu nejspíš neseženete), zatímco jiné databáze je zvládají už velmi dlouho. Rovněž řádná podpora UTF-8 byla přidána až ve verzi 4.1, která je poměrně nová.
V zásadě mám dvě možnosti:
Bohužel to asi vidím na bod č. 1. ačkoliv se mi do toho vůbec nechce a aplikaci nehodlám přepisovat, na to nemám čas. Dosti blogování, vzhůru přepisovat dotazy.
Tiskni
Sdílej:
Pánove nevím jestli jste to pochopili nebo vůbec četli, ale pro natvrdlé ještě jednou.
Co mě štve je to, že pohledy jsou v MySQL doplněny až od verze 5.0.1 která je zatím dostupná jako beta. No a do databázového schématu pořádně sahat nemůžu. To mám zakázané, protože tu databázi využívá nějaká windowsí aplikace přes ODBC. Tak mě napadlo použít pohledů pro různé jazykové verze a dotazy by zůstaly skoro stejné, jen misto tabulek by se používaly pohledy. Takhle to budu muset řešit přepisováním názvů sloupců pro různé jazykové verze.
Gettext dokázal občas zazlobit a pěkně potrápit, kdysi jsem s ním měl nepříjemnou zkušenost.
V současné době používám MySQL 4.X na jednu vícejazyčnou aplikaci a zdá se, že funguje velmi dobře. Ale občas mi v MySQL 4.X chybí pohledy a možnost napsat si vlastní uložené procedury abych nemusel řešit některé věci na straně PHP. Bohužel MySQL > 5.0 nemám na webhostingu k dispozici a nemůžu se zbavit dojmu, že se od páté verze konečně MySQL naučilo to, co už dlouho např. FireBird nebo PostgreSQL umí. Faktem je, že od 4.X udělala databáze MySQL obrovské kroky kupředu, doufám že neusne na vavřínech.