Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hurá, sláva! Všichni nadšenci pro LFS a BLFS dnes jistě zajásali nad tím, že se v SVN verzi BLFS objevilo Xorg-7.0.0. Má ale cenu se do LFS a BLFS pouštět? Po delší době si musím bohužel přiznat, že LFS je pro mé potřeby práce s počítačem nevhodné. Pokud chci provést nějaké rozsáhlejší aktualizace systému, musím de-facto provést aktualizaci skoro celého systému.
Mám totiž velikou kliku na aktualizace. Většinou to dopadá tak, že jakmile si zkompiluji nějakou aplikaci, druhý nebo třetí den vyjde upgrade kompilované aplikace. Naposledy se mi to podařilo u kompilace OpenLDAP, kdy jsem si jej zkompiloval, zjistil že s parametrem --disable-debug to asi nepůjde, nahlásil chybu a ..... mezi tím vyšla nová verze. Kdyby se toto martirium nestalo během 4 hodin, asi bych byl méně naštvaný. Mimochodem, tu chybu neodstranili nejspíš dodnes.
Na další verzi LFS si asi počkám nějakou dobu, až v něm bude zařazeno GCC 4.1. A možná se i pokusím o začlenění SELinuxu, nebo alespoň ACL. Pro všechny rýpálky, s LFS experimentuji minimálně od roku 2001, nějaké zkušenosti tedy už mám
Tiskni
Sdílej:
./configure && make && make install
), je to docela otrava. Těch balíků je tolik, že se to musí překládat nějakým automatem, nebo by z toho člověk nadobro zblbnul. No a tady se vyplatilo počkat si na ten "automat" pro LFS - ebuildy pro emerge bez Gentoo nebo jiné recepty pro pkgbuild bez Archu jsou naprosto k ničemu.
/usr
a další verze obdobně přidávat. Nastavením cesty se pak překladač vybere snadno a rychle.