Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Naopak, začínám zastávat názor, že spravovat počítač je natolik složitá záležitost, kterou se normální člověk nemá šanci naučit a místo toho by měl raději obětovat nějaký ten peníz a někoho si na jeho správu a údržbu najmout.Tak zlé to snad nebude, vždyť Microsoftu už zvoní hrana. Já počítače nenávidím a ještě bych měl někomu platit, že mi ho uvede do polopoužitelného stavu?
No mě se nepodařilo Wine na Kubuntu ani nainstalovat natož ho nějak konfigurovat. Při kompilaci mi to vyhodilo chybovou hlášku při slinkování s nějakou knihovnou a to jsem tam měl nainstalované všechny potřebné knihovny. Na diskusních fórech moc informací není a když ano, nejedná se o 64bit, anebo jsou zastaralé a na aktuální verze nepoužitelné. Poslední dobou jsem z používání Linuxu nějaký rozladěný a řešení podobných problémů mě unavuje. Asi jsem na to už starý a pohodlný, ale po 7mi letech zápasasů s různými distribucemi mě opouštějí síly, zvlášť když vidím, jak jsou snahy OSS programátorů relativně promrhávané.
Zkusím Debian a uvidím. Zatím se mi na něm podařilo rozchodit dost věcí. Když ani ten nepoběží ..., Blanka zůstane u Windows. Potom co na nich běží PostgreSQL a dokonce i OpenLDAP je to celkem použitelný systém, ať se to někomu líbí nebo ne.
Tiskni
Sdílej: