Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak do svého Kubuntu (přeci jen jsem ho ještě nezrušil) nainstalovat Javu 6. Prolezl jsem kde jaké fórum s tím, jak tu zatracenou Javu do svého zatraceného Kubuntu 64bit dostanu a nic. Spásná myšlenka na sebe nenechala čekat.
V prvé řadě je třeba mít nainstalovány balíky fakeroot
a java-package
a stažený balík Javy 6 v 64bitové verzi pro Linux.
Je nutné upravit skript /usr/share/java-package/sun-j2sdk.sh
a sice přidat nové řádky pro vybranou architekturu, konkrétně amd64|x86_64-linux
(cca řádek 70-71).
"jdk-6-linux-amd64.bin") # SUPPORTED j2se_version=6 # j2se_expected_min_size=105 # 110956 kB - celkem nepodstatné found=true ;;
Dále je nutné zkopírovat adresář sun-j2sdk1.5
jako sun-j2sdk6
a zeditovat v něm soubor install
, konkrétně suffix=j2sdk6-sun
. No a tím jsou všechny přípravy hotové, stačí jen nainstalovat.
karel@benycomp:~$ fakeroot make-jpkg jdk-6-linux-amd64.bin
(Všechny odpovědi jsou y
nebo yes
)
karel@benycomp:~$ sudo dkpg -i sun-j2sdk6_6_amd64.deb
Postup to rozhodně není začátečnický, vyžaduje min. základní znalost používání editoru vi a příkazů konzole. Dokud ale nebude Java 6 v normálních repozitářích k dispozici, lze použít tento postup. A proč se tolik mořím s Javou poslední verze? Prostě si ji chci vyzkoušet, přináší několik zajímavých novinek a oprav.
Tiskni
Sdílej:
Nevyšla Java 6 až po Kubuntu 6.10? Pokud ano, tak nadáváte na nesprávném hrobě.Proč prostě nepřijde v aktualizacích?
pacman -S jre jdk
.
install
: obdobnym zpusobem je vhodne taky zmenit soubor remove
;o)