Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak do svého Kubuntu (přeci jen jsem ho ještě nezrušil) nainstalovat Javu 6. Prolezl jsem kde jaké fórum s tím, jak tu zatracenou Javu do svého zatraceného Kubuntu 64bit dostanu a nic. Spásná myšlenka na sebe nenechala čekat.
V prvé řadě je třeba mít nainstalovány balíky fakeroot
a java-package
a stažený balík Javy 6 v 64bitové verzi pro Linux.
Je nutné upravit skript /usr/share/java-package/sun-j2sdk.sh
a sice přidat nové řádky pro vybranou architekturu, konkrétně amd64|x86_64-linux
(cca řádek 70-71).
"jdk-6-linux-amd64.bin") # SUPPORTED j2se_version=6 # j2se_expected_min_size=105 # 110956 kB - celkem nepodstatné found=true ;;
Dále je nutné zkopírovat adresář sun-j2sdk1.5
jako sun-j2sdk6
a zeditovat v něm soubor install
, konkrétně suffix=j2sdk6-sun
. No a tím jsou všechny přípravy hotové, stačí jen nainstalovat.
karel@benycomp:~$ fakeroot make-jpkg jdk-6-linux-amd64.bin
(Všechny odpovědi jsou y
nebo yes
)
karel@benycomp:~$ sudo dkpg -i sun-j2sdk6_6_amd64.deb
Postup to rozhodně není začátečnický, vyžaduje min. základní znalost používání editoru vi a příkazů konzole. Dokud ale nebude Java 6 v normálních repozitářích k dispozici, lze použít tento postup. A proč se tolik mořím s Javou poslední verze? Prostě si ji chci vyzkoušet, přináší několik zajímavých novinek a oprav.
Tiskni
Sdílej:
Nevyšla Java 6 až po Kubuntu 6.10? Pokud ano, tak nadáváte na nesprávném hrobě.Proč prostě nepřijde v aktualizacích?
pacman -S jre jdk
.
install
: obdobnym zpusobem je vhodne taky zmenit soubor remove
;o)