Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak do svého Kubuntu (přeci jen jsem ho ještě nezrušil) nainstalovat Javu 6. Prolezl jsem kde jaké fórum s tím, jak tu zatracenou Javu do svého zatraceného Kubuntu 64bit dostanu a nic. Spásná myšlenka na sebe nenechala čekat.
V prvé řadě je třeba mít nainstalovány balíky fakeroot
a java-package
a stažený balík Javy 6 v 64bitové verzi pro Linux.
Je nutné upravit skript /usr/share/java-package/sun-j2sdk.sh
a sice přidat nové řádky pro vybranou architekturu, konkrétně amd64|x86_64-linux
(cca řádek 70-71).
"jdk-6-linux-amd64.bin") # SUPPORTED j2se_version=6 # j2se_expected_min_size=105 # 110956 kB - celkem nepodstatné found=true ;;
Dále je nutné zkopírovat adresář sun-j2sdk1.5
jako sun-j2sdk6
a zeditovat v něm soubor install
, konkrétně suffix=j2sdk6-sun
. No a tím jsou všechny přípravy hotové, stačí jen nainstalovat.
karel@benycomp:~$ fakeroot make-jpkg jdk-6-linux-amd64.bin
(Všechny odpovědi jsou y
nebo yes
)
karel@benycomp:~$ sudo dkpg -i sun-j2sdk6_6_amd64.deb
Postup to rozhodně není začátečnický, vyžaduje min. základní znalost používání editoru vi a příkazů konzole. Dokud ale nebude Java 6 v normálních repozitářích k dispozici, lze použít tento postup. A proč se tolik mořím s Javou poslední verze? Prostě si ji chci vyzkoušet, přináší několik zajímavých novinek a oprav.
Tiskni
Sdílej:
Nevyšla Java 6 až po Kubuntu 6.10? Pokud ano, tak nadáváte na nesprávném hrobě.Proč prostě nepřijde v aktualizacích?
pacman -S jre jdk
.
install
: obdobnym zpusobem je vhodne taky zmenit soubor remove
;o)