Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tvá cesta ke GNU/Linux vede asi přez postupné nahrazování aplikací ve Windows za jejich ekvivalenty, které běží pod GNU/Linux
Tady máš malou převodní tabulku:
- MS Office --> OpenOffice.org 2 http://www.openoffice.cz/
- ICQ --> Gaim http://gaim.sourceforge.net/ nebo Sim http://sim-icq.sourceforge.net/
- Photoshop --> Gimp http://www.gimp.cz/ zde naleznes SW i navody
- Corel --> Inkscape http://www.inkscape.org/
- IE --> Firefox http://www.czilla.cz/
- Outlook --> Thunderbird http://www.czilla.cz/
- FrontPage --> Nvu http://www.czilla.cz/
- a tak by se dalo pokračovat do nekonečna ...
Používej tyto programy ve Windows až si na ně zvykneš, tak už jen stačí přeinstalovat systém a budeš mít vše co potřebuješ v GNU/Linux
Přechod na GNU/Linux bude mnohem příjěmnější, ale musíš se sám snažit a chtít !!!
A teď ruku na srdce, kolik z toho SW máš koupeného, pochybuji, že jsi dal 30 000,- za Photoshop... Ale to už si musíš vyřešit sám se svým svědomím
zrovna takove (potencialne) narocne programy jako GIMP a Inkscape musi bezet zrovna na GTK :(U GIMPu to má logiku - GTK bylo původně vedlejším produktem při tvorbě GIMPu (jako GUI toolkit pro GIMP).
Co se týče IrfanView - mně úplně stačí GQView. Jinak IrfanView v pohodě jede pod Wine..
Defaultní aplikace se dají nastavit
Scanner musí být podporován - je třeba si to zjistit před jeho nákupem. Jinak také záleží na verzi Sane
Libovolnou věc lze dosadit těžko, mně všechno funguje Záleží také na distribuci a na zkušenostech s Linuxem.
Čistě ze zvědavosti: bohatý sponzor nebo absence morálních zábran?
Sleduji zde tvé výlevy, ale takovou snůšku slátanin jsem ještě nečetl.
Myslíš, že se ten program napíše a vymyslí sám? Chceš říct, že když ti někdo navrhne projekt baráku, namaluje obraz nebo vytvoří nějaký design, tak nemá právo na to, aby dostal zaplaceno?
Seš jenom obohý omezenec, který se řídí heslem, co není přišroubované to ukradnu. Když to jde, tak co bych si nepomohl, hlavně že se mám dobře já, na těch co trávili měsíce vývojem software nezáleží, ty ať se jdou pást ...
Jde o to, zda to považujete z hlediska vašeho morálního povědomí za špatné.Ano, je to špatné. Je pravda, že jsem to ve svém příspěvku mohl zvýraznit třeba tučným písmem. Rozdíl je v tom, že používáním třeba neplacených Windows není Microsoftu upřeno autorství, ani právo na Windows vydělávat. (Když si je někdo koupí, tak proč ne, ale ať nikdo neříká, že se to musí.) Na druhé straně případy, kdy někdo prodává nelegální kopie (vždy za částky mnohonásobně převyšující cenu média), se mi také nelíbí.
Takže když by ta firma v dokumentaci zřetelně napsala, že to, co prodávají, je upravený program XY, bylo by to podle vás v pořádku?
Nejde o to, že musí být občan svatoušek, ale o to že máte úctu k práci druhých a je jedno jestli se jedná o dělníka nebo SW inženýra. Tím že naplatíte za SW okrádáte programátora a tím i jeho rodinu, jak by se líbilo Vám, kdyby jste byl placen za vytvořenou práci a pak jste zjistil, že nějaký hlupák Vás okrádá tím, že krade Vás software.
Já se jako SW programátor živím, mám jen základní mzdu (menší než průměrný dělník ve fabrice) a zbytek záleží na tom, co se prodá a když někdo ukradne SW, tak mě okradl a já mám menší plat...
Pokud Vás to tak zajímá, tak zde jsou mé odpovědi:
ad 1) - NE! 500,- Kč za DVD film se mi nezdá moc a navíc tím podpořím film, který mě zaujal
ad 2) - NE! hudbu moc neposlouchám, pokud mě něco zaujme, tak platí to samé jako v bodě 1
ad 3) - ANO! naposledy před 4roky, od té doby jsem měl Win legální a nyní jsem již 1rok na Linuxu a legální WinXP jsou v šuplíku
ad 4) - NE! nechodím spravovat Windows
ad 5) - ANO! televizi i radio. Mám rád ČT proto ji podporuji.
ad 6) - ANO! psa
ad 7) - ANO! respektive, žádný jiný příjem než práci a živnostenský list nemám
ad 8) - NE! je to druha nejhorší věc po řízení s alkoholem. Opravdu mi to hodně vadí i u ostatních. Ale to je na jinou diskuzi
ad 9) - většino ANO! jednou jsem měl nehodu a to mě vyléčilo
ad 10) - asi ANO! Jelikož se jedná o krosové kolo, tak si tím nejsem zcela jist.
ad 11) - ANO! měnil jsem ho jen 2x a to jsem nahlásil
Nemyslim, ze jsem naznacil, ze obcan musi byt svatousek, ale kdyz se nad tim zamyslite, nekolik otazek ma daleko horsi nasledky, nez ze bude programator bez chleba.
Jeste jeden postreh:
jestli jste programator a Vas zamestnavatel Vam diferencuje plat podle toho kolik proda softwaru, pak je to velice zvlastni politika firmy. Obvykla praxe je platit obchodniky a programatory platit jako odborniky. Ale je to samozrejme Vase vec, litovat za minimalni plat Vas nehodlam. Pokud jste opravdu dobry programator, atraktivnich nabidek pro programatora bez zavislosti na tom, kolik fa proda licenci naleznete na netu hafo...
Stahuji si jen ty filmy, které mě velmi zajímají, které si koupím na DVD. Jsem však nedočkavý, a proto chci film vidět ještě dřív, než k nám přijde do kin.Tim hezky potvrzujes ty pruzkumy, ktere tvrdi, ze "nelegalni" stahovani hudby (a filmu?) prodej nijak obzvlast nesnizi, zvlast co se tyka tech velmi popularnich, ktere to naopak jeste popostrci (= jista forma reklamy). A to proto, ze kdo si to koupit nechce, tak si to nekoupi, ani kdyby si to nemohl stahnout. Docela bych si troufl tvrdit, ze u software je to stejne.
Docela bych si troufl tvrdit, ze u software je to stejne.Žádná čísla po ruce nemám, takže nemohu soudit (taková čísla nemá asi nikdo). Otázkou je, nakolik ty "ztráty" ovlivní firmy, které software používají nelegálně prostě proto, aby ušetřily - i když by na jeho zakoupení měly. Druhá věc je, že narozdíl od filmů a hudby, u kterých často platí, že lidi chtějí "mít originál", u softwaru to tak asi není. Zatímco hodně lidí hudbu stáhne, poslechne a případně koupí, pokud se jim líbí (protože chtějí CD s potiskem, originální booklet apod.), u softwaru k tomu asi nedochází. Když někdo stáhne cracklý program a zjistí, že mu vyhovuje, nesáhne už pro kreditku, aby si zaplatil ofic. sériové číslo.
Slo mi o to, zda-li si muzu o sobe obecne rici:
Jsem sam natolik cisty, abych tu mohl moralizovat a kritizovat ostatni za porusovani autorskeho (ci jineho) zakona?A propos, ja budu radeji zticha, co kdyz to tady taky sleduje nejakej velkej tlustej bracha...
Trochu mi tu jeste chyby obligatni spam snezneho muzeSamostatnou kapitolou je čtvrtý postoj a obávám se, že to je přesně vyjádření (nejen) vašeho přístupu, i když předpokládám, že pro ošálení vlastního svědomí byste asi použil nějaký eufemismus. Ten považuji za velmi nebezpečný. Takový člověk si nevybírá mezi "GIMP zdarma" a "Photoshop za peníze", protože je vnitřně přesvědčen, že má jakési morální právo používat vždy nejkvalitnější dostupný software a cena ho zajímat nemusí, protože si ho v případě potřeby ukradne. Bohužel si přitom neuvědomuje, že je to přesně totéž, jako kdyby si vybral auto, které se mu líbí (bez ohledu na cenu), a když na něj nebude mít, ukradl ho. Žádné takové morální právo ale neexistuje, chcete-li komerční program, musíte si ho koupit, stejně tak jako chcete-li využít GPL software, musíte akceptovat podmínky této licence. Ano, jistě, můžete se hádat o tom, že když ukradnete program, nebude někomu v šuplíku chybět, ale to na morálním rozměru takového počínání vůbec nic nemění.
Ne, opravdu nemáte žádné morální právo na používání nejkvalitnější existující software, aniž byste se musel dívat na cenu. Měl byste se naučit, že když něco chcete, musíte akceptovat podmínky, za kterých je to nabízeno. U hmotného zboží stejně jako u software. Také jsem dříve používal kradené programy, a to včetně Photoshopu. Ale dnes už se na to dokážu podívat objektivně a přiznat sám sobě, že mé tehdejší počínání bylo špatné. Dnes když potřebuji VMware, zhodnotím si, zda ho potřebuji tak moc, abych za něj ty peníze zaplatil, a pak si ho koupím nebo nekoupím. Ale už vůbec neuvažuji o možnosti, že bych ho prostě ukradl a vymýšlel si nějaké berličky pro ospravedlnění takového činu. Zkuste se nad tím (nejen vy) zamyslet, už kvůli sobě samému.
Nevím, jestli této argumentaci rozumím.
Pro jistotu se bavme o "třetí osobě": existují lidé, kteří jsou coby zaměstnanci nuceni pracovat s konkrétním SW, který však jejich zaměstnavatelé drží ilegálně. Taková situace je skutečně blbá, nesoudím ani trošku, protože si dokážu představit, jak člověk může být vděčný, že má práci a může splácet hypotéku. Tak ať to zkrátíme, myslím, že většina zodpovědnosti je na zaměstnavateli. Zaměstnanec by se před zákonem z toho asi taky nevyvlíkl (nevím, nejsem právník), ale aspoň morálně si ho soudit nedovolím. To byla tedy jedna typová situace.
Druhá situace může být, jestliže někteří lidé sami na živnosťák podnikají, na počítači ukradený software z dob studií a od kamarádů. Řekněme, architekti, grafici, kdokoliv. Pak sice rozumím obavám, že při přechodu na (možná) slabší free nástroj (třebas Gimp) z kradeného komerčního nástroje (třebas Photoshop) poklesne produktivita práce, už třebas jen kvůli samotnému přechodu a procesu učení, ale TO NENÍ ŽÁDNÁ VÝMLUVA ANI OMLUVA! Já bych taky pro svou lepší práci potřeboval laserový interferometr za tři čtvrtě, a mám ho někde ukrást? Když na to nemám, tak holt musím dělat něco, na co mám (peníze).
Mám říct: věci, co po mě chcete, dostanete, až za měsíc, protže nechci používat sw nelegálně a musím se naučit pracovat s něčím jiným? Nakopou mě to zadku...Tohle všechno jsou ale jen zástupné důvody. S podstatou věci to vůbec nesouvisí. Moje přítelkyně by taky radši jezdila v Jaguáru - a přitom si ho nemohu dovolit. Podle tvé logiky bych měl jít nějaký ten bourák štípnout jen proto, abych jí nemusel říkat "auto, které po mně chceš, dostaneš tak za dvacet let, protože nechci jezdit v kradeném". Neboli: tvoje finanční, životní, studijní, pracovní nebo jakákoliv jiná situace tě nikterak neopravňuje k tomu, abys daný software používal nelegálně. Ostatně, do té - jak říkáš neřešitelné - situace ses dostal ty sám. Co by se stalo, kdybys ty práci, pro kterou používáš nelegálně získaný Photoshop, prostě neudělal? Nevěřím, že by to bylo něco tak závažného, že by to mohlo být omluveno tak, jak to činíš ty.
ale ono nainstalit pod wine MSIE vyjde nastejnoHihi, otázka zní, jestli se vůbec toto může. Jaká je vlastně licence MSIE, je to freeware ? Zřejmě ano, pokud ho Microsoft vystavuje a nabízí zdarma ke stažení. A nebo ne, a musíte mít legální nějaké Windows. To by mě docela zajímalo, asi si to zkusím vygooglit
Potřebuje student Photoshop?I kdyby ho potřeboval, stejně nemá právo ho používat bez licence. Student, který potřebuje notebook, taky nemá právo na něj ukrást peníze, když si ho nemůže dovolit.
To se vám právě snažíme vysvětlit: že nezbytně nutné to není nikdy, že představa, že to to jinak nejde, je (předpokládám, že vám nikdo nestojí s pistolí u hlavy) jen berlička k uchlácholení vlastního svědomí.
nezbytně nutné to není nikdyPřesně tak. Není nutné propagovat warez. Není nutné používat warez. Není nutné používat Windows a dokonce není nutné používat ani Linux. Když se nad tím tak zamýšlím, není nutné používat počítač! Dokonce ani mobilní telefon. Není nutné jezdit autem, není nutné pít alkohol, ani není nutné požívat jiné omamné látky. Není nutné používat elektřinu... Co je vůbec nutné? Co je z výše uvedených věcí nevhodné? Lze to objektivně posoudit?
Ale dost už. Nemůže aspoň jeden thread zůstat prost této nikam nevedoucí diskuze
...a kdo jsi ty jenž kážeš nám, kam se vlákna ubírati mají?
jeho GUI je dobré, protože jeho autor není programátor...
Ano, v této krásné době již programuje vskutku každý...
Snažím se seznámit s Linuxem a třeba zrovna IM je pro mě docela zásadní věc. Vyzkoušel jsem už asi pět různých kecálků a asi jsem zhýčkaný komfortem windosáckých free aplikací, protože v každém zprovoznitelném pod linuxem najdu nějakou neuvěřitelnou botu. Pomíjím teď to, že teď už tři hodiny zde marně hledám jak zprovoznit licq, který si po znovuspuštění nepamatuje UIN uživatele. (Vím už, že je to chyba v distribuci Mandriva 2006)
Citelně mi chybí předevšim kvalitní IM klient nativně podporující ICQ, MSN a Jabber.No já jsem o poznání skromnější, mě stačí klient, co podporuje Jabber. K čemu pak máme transporty?
Zkus Ubuntu, pokud se v tom nechceš nějak zvlášť rýpat, je to dobrá volba. Navíc nemusíš stahovat tolik dat, jako u OpenSUSE...
Já jo. Pokud chce člověk tučňáka instalovat i jinde, tak je
dobré si stáhnout všech cca 5 CD. Ubuntu má na jednom CDčku slušný
základ a těch pár maličkostí si stáhne ze sítě.
Jistě, jenomže když si správný začátečník při instalaci navolí
miliardu desktopů / správců oken a programů, tak toho to SUSE
postahuje rozhodně řádově víc. Ubuntu má jen ten slušný základ a
rychlokuchařku, jak si zprovoznit zbytek.
Proč prostě nejde použít GIMP? Co je na něm jiné kromě onoho argumentu, že "je prostě jiný"? V čem je problém se to "jiné" po 14 dnech prostě naučit? Proč stahuju GIMP na počítač, kde je Photoshop?A co podpora CMYK?
No, máš pravdu. Máš své jisté a to ti stačí.
Mne taky štve to, že začínám v linuxu od začátku. A zároveň mne to baví. Tešim se na to, že si jednou pročtu zdrojáky jádra, až ude čas (třeba). Teď se mi líbí, že mám v kompu vše legálně.
Jediné, bez čeho se těžko obejdu, je Autocad - ani trial verzi v linuxu nespustím, na stahovací sekci maj nabídku jen pro wokna. Ve škole ho budem potřebovat na jeden předmět (a pak snad už nic). Inkscape jsem ještě nezkusil, Corel Draw je druhá věc, co mi bude chybět. Krom toho ještě něco jako Derive nebo Matematica či Matlab - časem zase do školy. Budu hledat ekvivalenty.
Pokud bych se počítačema živil, musel bych mít vyhraněnější názor na to, co používat - musel bych se rychleji rozhodovat, takhle nemusím.
Velice díky za povzbuzení. Derive mám někde schovanou starou dosovou verzi, počítalo to rovnice a dělalo grafy (snad i derivovalo a integrovalo).
Jak už někdo napsal, Matlab i Mathematica mají solidně podporované komerční verze pro Linux. Octave je slušná náhrada za některé dovednosti Matlabu. Další možnou je Scilab (http://www.scilab.org/). Množstvím toolboxů a existenční grafického rozhraní pro simulace Scicos je asi úrovni Matlabu blíže. Pokud bude Tvým zaměřením statistika, pak ve stejném maticovo-vektorovém duchu jde program R (http://www.r-project.org/). Pro činnost, kterou Ty nazýváš odvozování rovnic, se používá označení CAS (computer algebra system). Mezi nejznámější open source programy patří Maxima (http://maxima.sourceforge.net/) či Yacas (http://www.xs4all.nl/~apinkus/yacas.html). Za zmínku určitě stojí i MuPAD (http://www.mupad.de/), který je sice komerční, ale velmi levný, pro studenty dokonce zdarma.
Co v Linuxu skutečně problémem je, je aplikační oblast CAD. Tradiční výrobci (Autocad, Microstation, Archicad, Nemetschek, ...), ti vsichni Linux (Unix) ignoruji. Pokud to budeš směřovat strojařským směrem, tak je tu Varicad http://www.varicad.cz/. Ale nevím, co je to zač. V oblasti stavařiny a architektury nula od nuly pošla. Nemušíš věřit, a můžeš po nějaké době surfování přijít s návrhy jako ArCAD (http://www.lx-office.com/LX/products/architektur/index.html), ale ten je stejně komerční, a původně německý, překlad do angličtiny je dělán strojově, takže "uložit soubor" je tam něco jako "protect file" apod. Navíc, u všech těch CADů pro skutečně profi využití nejde o to, umět kreslit obdélníčky, ale mít k dispozici velké knihovny už nakreslených komponent. Jo, asi bych pro 2D kreslení měl zmínit QCAD (http://www.ribbonsoft.com/qcad.html), ale to je skutečně jen 2D.
casem jsem zjistil, ze pouzivam pouze to, co potrebuji.Už to tu padlo, ale myslím, že tahle věta asi nejlépe vystihuje původ trápení pisatele a ostatních jemu podobných uživatelů. Člověk si mnohdy neuvědomuje, že na svou práci potřebuje spíše jednoduché, ale funkční programy, než ty nejnadupanější aplikace, které lze v oboru sehnat. Takže pokud někdo řeší problém zvyku na Photoshop, nemá IMHO celkem smysl mu nabízet alternativy. Buď si sám uvědomí, že potíž není ve funkcích, ale v něm, nebo zůstane s kanóny, kterými bude střílet na komáry.
Tak jsem to udělal já, sico to z počátku bolelo, ale již nebylo cesty zpět. Spálil jsem za sebou mosty.
Teď jsem v Linuxu uplně spokojen. Nedávno jsem si koupil notebook s WinXP (nešlo to bez nich), WinXP mám legálně, ale leží mi v šuplíku...
Něco pro RobertkaDodáváš si tím odvahy, nebo jsi jen tak hloupý, že ti to přijde vtipné? Kdybych se o tobě vyjadřoval podobně posměšně, bylo by to pochopitelné. Ale to se nestalo.
Argumentovat tím, že trestné je jen filmy a muziku distribuovat je heslo pro zasmání.V tom se kupodivu shodneme. Zajímalo by mě tedy, proč to píšeš v reakci na můj komentář. Já totiž nic takového nikdy netvrdil.
Nejsem demagog, který tvrdí že používá jen svobodný a legálně nabytý software protože je to správné a právně dobře a přitom si stahuje filmy a muziku, protože je přesvědčen že stahování je legální.Pokud vím, tak jsem tě z ničeho takového neobvinil. Naopak, přijde mi to stejně pokrytecké jako tobě a v této diskuzi jsem to už na jiných místech řekl. Neboli, kde je pointa?
Škoda, že se to tady zvrhlo v takový mohutný flamewarNo jo, ale warez je tady hodně oblíbené téma, s tím se dá dost těžko něco dělat...
V určitém smyslu velmi rozumím autorovi. Sám se občas potýkám s podobnými problémy. Je to dáno zaměřením - pokud potřebujete dělat profesionální grafiku a např. flash - situace s plnohodnotně srovnatelnými aplikacemi není příliš potěšitelná. Profesionální produkty (Photoshop, Quark, Ilustrator atd) jsou v praxi používané firmami, mají doladěnou podporu, kompatibilitu s různými formáty i s návazností na tiskové technologie, osvit atd.. Když jsem před časem pracoval v grafickém studiu plnohodnotnou alternativu plně z open source jsem nenašel.
Přesto bych chtěl ale říci, že je také pravda, že hodně dělá zvyk. Já osobně si myslím, že například GIMP je v ovládání mnohem lepší právě proto, že nesoustřeďuje vše do jednoho okna. Ale je to proto, že jsem s ním pracoval dříve než s Photoshopem. Absence CMYK barev mi naopak velmi chyběla - kolegové s výstupy na osvit byli z Phototshopu podstatně efektivnější - a tak bych mohl pokračovat dlouho.
Chci ale dodat, že Gaim považuji za jednoznačně lepší volbu než různá ICQ, Mirandy a pod. Krusader je dostatečný, jeho diskutabilní "těžkopádnost" vyplývá spíš z filozofie linuxového souborového systému - tak se to může jevit uživateli Windows. Já osobně se ale pohybuji v linuxovém ss mnohem rychleji než ve win. Shrnuto: JE TO HODNĚ VĚC ZVYKU - a když si zvyknete na Linux, už se nebudete chtít vracet zpátky. Pro autora doporučuji cestu "mírného pokroku" - je možné mít na PC oba systémy... a postupně si zvykat.
Dále doporučuji k prosutdování tento odkaz(pokud zrovna funguje). Některé aplikace ještě srovnatelné nejsou... ale situace se rychle mění
...někde mě mořila nepoddajnost nastavení a rozběhání hardwaru, jinde zase příliš BFUoidní přístup.
Popravde tohle slycham casto a myslim, ze to svedci o nutnosti si to v hlave trochu srovnat ;)
Jednak i BFU-friendly distra lze ladit na nejnizsi urovni stejne jako gentoo/slack a HLAVNE, pokud s ladenim nizko ma nekdo problemy, tak si nema co stezovat na bfuoidni pristup jinde.
Ale jinak, kde je snaha, bude i vysledek, kdyz ne dnes, tak za 3 roky ses nas ;)
Tiskni
Sdílej: