Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Tak jsem své stránky, které věnuji Linuxu předělal na wiki otevřenou všem. Zatím je zde sice jen nějaké detailní povídání o mém notebooku Acer TravelMate řady 2300, ale do budoucna plánuji sem přesunout a dále vkládat zkušenosti s provozem Linuxového desktopu na tomto stroji i obecně. Wiki je otevřená, takže můžete i vy přispět - drobnou opravou i vlastní zkušeností. Jo a je to hned v češtině i v angličtině. ;)
Pozadí: Původně jsem chtěl sepsat zkušenosti s instalací a konfigurací Gentoo na tomto kousku - spíš takové speciální nastavení pro konkrétní stroj a pak taky samozřejmě běžné zkušenosi z běžného provozu, ale řekl jsem si, že bude lepší něco takového otevřít - takže jedině wiki. O Linuxu na tomto stroji jsem totiž nikde nic opravdu použitelného nenašel.
Proč hned dva jazyky? To víte, našinec ocení svou mateřštinu a všichni ostatní jistě umí anglicky... Na implementaci to sice náročné není, spíš na správu.
Proč o tom tady píšu? AbcLinuxu.cz čte hodně lidí z oboru. Mnoho z nich má notebooky. Několik z nich má Acery. A pár má jistě TravelMate. Některý z nich si to určitě přečte a pro toho to píšu. Možná, že potom také něco připíše. ;) Prostě je tu živo a progpagace je nutná. Možná tam také začně být aspoň trochu živo, kdo ví. ;)
Až bude sekce o Gentoo na Acer TM 23xx jakž takž hotová, asi ji přidám na gentoo-wiki.com. Teď mě napadá, až nebudu mít zrovna co na práci, mohl bych tam překládat do češtiny... materiálu by se tam jistě našlo. ;))
Tiskni
Sdílej:
$ time cat /proc/acpi/battery/BAT0/state present: yes capacity state: ok charging state: charged present rate: 3 mA remaining capacity: 1965 mAh present voltage: 16592 mV real 0m2.315s user 0m0.000s sys 0m0.097sNavic kernel s tim bootuje o hodne dyl. Pokud to mas rychlejsi tak by to bylo fajn. Tohle trva hooodne dlouho :(
$ time cat /proc/acpi/battery/BAT0/state
present: yes
capacity state: ok
charging state: charged
present rate: 0 mA
remaining capacity: 1634 mAh
present voltage: 16768 mV
real 0m0.214s
user 0m0.000s
sys 0m0.069s
Navíc rychlost bych zde ani moc neřešil, důležité je, že to vůbec funguje.
~$ cat /proc/acpi/processor/CPU0/throttling state count: 8 active state: T0 states: *T0: 00% T1: 12% T2: 25% T3: 37% T4: 50% T5: 62% T6: 75% T7: 87% ~$
~$ cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies 162500 325000 487500 650000 812500 975000 1137500 1300000 ~$i kdyz se zmeni scaling tak je taky naprosto chciplej, ale zere uplne stejne