Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Tak jsem své stránky, které věnuji Linuxu předělal na wiki otevřenou všem. Zatím je zde sice jen nějaké detailní povídání o mém notebooku Acer TravelMate řady 2300, ale do budoucna plánuji sem přesunout a dále vkládat zkušenosti s provozem Linuxového desktopu na tomto stroji i obecně. Wiki je otevřená, takže můžete i vy přispět - drobnou opravou i vlastní zkušeností. Jo a je to hned v češtině i v angličtině. ;)
Pozadí: Původně jsem chtěl sepsat zkušenosti s instalací a konfigurací Gentoo na tomto kousku - spíš takové speciální nastavení pro konkrétní stroj a pak taky samozřejmě běžné zkušenosi z běžného provozu, ale řekl jsem si, že bude lepší něco takového otevřít - takže jedině wiki. O Linuxu na tomto stroji jsem totiž nikde nic opravdu použitelného nenašel.
Proč hned dva jazyky? To víte, našinec ocení svou mateřštinu a všichni ostatní jistě umí anglicky... Na implementaci to sice náročné není, spíš na správu.
Proč o tom tady píšu? AbcLinuxu.cz čte hodně lidí z oboru. Mnoho z nich má notebooky. Několik z nich má Acery. A pár má jistě TravelMate. Některý z nich si to určitě přečte a pro toho to píšu. Možná, že potom také něco připíše. ;) Prostě je tu živo a progpagace je nutná. Možná tam také začně být aspoň trochu živo, kdo ví. ;)
Až bude sekce o Gentoo na Acer TM 23xx jakž takž hotová, asi ji přidám na gentoo-wiki.com. Teď mě napadá, až nebudu mít zrovna co na práci, mohl bych tam překládat do češtiny... materiálu by se tam jistě našlo. ;))
Tiskni
Sdílej:
$ time cat /proc/acpi/battery/BAT0/state present: yes capacity state: ok charging state: charged present rate: 3 mA remaining capacity: 1965 mAh present voltage: 16592 mV real 0m2.315s user 0m0.000s sys 0m0.097sNavic kernel s tim bootuje o hodne dyl. Pokud to mas rychlejsi tak by to bylo fajn. Tohle trva hooodne dlouho :(
$ time cat /proc/acpi/battery/BAT0/state
present: yes
capacity state: ok
charging state: charged
present rate: 0 mA
remaining capacity: 1634 mAh
present voltage: 16768 mV
real 0m0.214s
user 0m0.000s
sys 0m0.069s
Navíc rychlost bych zde ani moc neřešil, důležité je, že to vůbec funguje.
~$ cat /proc/acpi/processor/CPU0/throttling state count: 8 active state: T0 states: *T0: 00% T1: 12% T2: 25% T3: 37% T4: 50% T5: 62% T6: 75% T7: 87% ~$
~$ cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies 162500 325000 487500 650000 812500 975000 1137500 1300000 ~$i kdyz se zmeni scaling tak je taky naprosto chciplej, ale zere uplne stejne