Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Nějakou dobu jsem řešil, jakým způsobem synchronizovat data mezi svým MDA se systémem Windows Mobile 5 a stolním počítačem s Linuxem, konkrétně PIM aplikací Kontact. Teď si můžete přečíst alespoň částečné řešení pomocí Google Calendar, OGGsync na straně PDA/MDA a GCALDaemon na straně mého SuSE Linux Desktopu.
Založíme si účet na http://www.google.com/calendar a vytvoříme si nový prázdný kalendář.
Potom si z webu http://oggsync.com/ stáhneme do PDA instalační CAB soubor a nainstalujeme jej. Po prvním spuštění odsouhlasíme licenci a zadáme přístupové údaje k našemu Google kalendáři a provedeme synchronizaci. Tím dostaneme data z kalendáře v PocketPC do Google kalendáře.
Teď musíme nějak dostat data z webu do Kontactu.
Stáhneme a nainstalujeme GCALDaemona (návod) a spustíme jej. Teď už zbývá jen nastavit Kontact tak, aby mohl obousměrně komunikovat s Google kalendářem.
Pro jistotu si nejprve vytvoříme nový kalendář (na zkoušku, ať si nějak nezmrvíme ten co už roky používáme ) a v nastavení zdrojů vybereme volbu „
Kalendář ve vzdáleném souboru
“. Potom do položky Stáhnout z:
a Odeslat na:
překopírujeme privátní adresu ical souboru z Googlu a nahradíme text www.google.com
textem localhost:9090
. Vypadá to nějak takhle:
http://localhost:9090/calendar/ical/username%40example.cz/ \\
private-896fbad1dc8989a73f4a7d568752572/basic.ics
Po spuštění ještě zadáme uživatelské jméno a heslo a můžeme začít sdílet kalendář Korganizeru se svým PDA.
Rozchodil jsem to před chvílí a zdá se, že to funguje docela dobře.
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
IMO nejlepší řešení by bylo to ála Google, jen s vynecháním Google uprostřed, t.j. plugin na straně PDA, který by navázal na nějakého démona na straně PC. Výhodou by bylo, že podobné řešení by při troše snahy mohlo fungovat na vícero platformách.
Jo, to je zajímavý nápad. Není náhodou něco jako google API uvolněno pod licencí, která by toto umožňovala? Teď ještě najít, jestli to už někdo neudělal, nebo někoho kdo by to naprogramoval.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.