Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nějakou dobu jsem řešil, jakým způsobem synchronizovat data mezi svým MDA se systémem Windows Mobile 5 a stolním počítačem s Linuxem, konkrétně PIM aplikací Kontact. Teď si můžete přečíst alespoň částečné řešení pomocí Google Calendar, OGGsync na straně PDA/MDA a GCALDaemon na straně mého SuSE Linux Desktopu.
Založíme si účet na http://www.google.com/calendar a vytvoříme si nový prázdný kalendář.
Potom si z webu http://oggsync.com/ stáhneme do PDA instalační CAB soubor a nainstalujeme jej. Po prvním spuštění odsouhlasíme licenci a zadáme přístupové údaje k našemu Google kalendáři a provedeme synchronizaci. Tím dostaneme data z kalendáře v PocketPC do Google kalendáře.
Teď musíme nějak dostat data z webu do Kontactu.
Stáhneme a nainstalujeme GCALDaemona (návod) a spustíme jej. Teď už zbývá jen nastavit Kontact tak, aby mohl obousměrně komunikovat s Google kalendářem.
Pro jistotu si nejprve vytvoříme nový kalendář (na zkoušku, ať si nějak nezmrvíme ten co už roky používáme ) a v nastavení zdrojů vybereme volbu „
Kalendář ve vzdáleném souboru
“. Potom do položky Stáhnout z:
a Odeslat na:
překopírujeme privátní adresu ical souboru z Googlu a nahradíme text www.google.com
textem localhost:9090
. Vypadá to nějak takhle:
http://localhost:9090/calendar/ical/username%40example.cz/ \\
private-896fbad1dc8989a73f4a7d568752572/basic.ics
Po spuštění ještě zadáme uživatelské jméno a heslo a můžeme začít sdílet kalendář Korganizeru se svým PDA.
Rozchodil jsem to před chvílí a zdá se, že to funguje docela dobře.
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
IMO nejlepší řešení by bylo to ála Google, jen s vynecháním Google uprostřed, t.j. plugin na straně PDA, který by navázal na nějakého démona na straně PC. Výhodou by bylo, že podobné řešení by při troše snahy mohlo fungovat na vícero platformách.
Jo, to je zajímavý nápad. Není náhodou něco jako google API uvolněno pod licencí, která by toto umožňovala? Teď ještě najít, jestli to už někdo neudělal, nebo někoho kdo by to naprogramoval.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.