Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Zdravím všechny.
Napadlo mě tohle. Existují nějaké fatální chyby způsobené špatným nakonfigurováním některých služeb, které by mohly vést k oslabení bezpečnosti?
Napadlo mě jen zveřejňování informačního baneru, například verze FTP serveru, verze MTA, atd. Maskuje se tento údaj běžně, nebo se na něj nebere moc ohled?
Je mě jasné, že většina chyb třeba Sendmailu způsobených špatnou konfigurací je již odstraněno. Jaké služby by mohly být ještě tímto způsobem ohroženy?
Poslední věcí která by mě zajímala. Představuje Google hracking stále nebezpečí?
Možná jsou to hloupé dotazy, ale v těchto věcech jsem Neználkem.
Díky za odpovědi.
Tiskni
Sdílej:
/var/log$ (cat auth.log auth.log.0 ; gunzip -c auth.log.*.gz) \ | grep 'sshd.*: Illegal user' | awk '{print $8}'\ | sort | uniq -c | sort -r -n | head -n 25 915 admin 654 a 310 test 173 guest 168 user 124 oracle 100 webmaster 96 info 88 sales 82 student 79 david 78 richard 78 adm 77 alex 75 mike 75 apache 71 robert 71 paul 71 office 71 linux 70 tester 66 administrator 65 testing 65 postgres 65 johnA to to je jen malinký servřík u mě doma...
co by se mohlo ještě stát pokud bych spatně nakonfigurovalSpustíte web server pod rootem a budete na něm mít nějaký (třeba PHP) skript, který umožní číst/zapisovat libovolné soubory, spouštět libovolné příkazy; necháte na FTP server možnost komukoli ukládat neomezené množství dat; mail server nakonfigurujete jako open-relay, takže přes něj kdokoli bude moci rozesílat viry a spam; povolíte přístup do databáze komukoli, místo aby byl omezený jen na ty, kteří databázi opravdu potřebují; neomezíte maximální množství spojení / zabraného místa na disku / využití prostředků, takže jeden uživatel získá všechny zdroje pro sebe (DOS) atd. atd. Spíš bych to řekl opačně – pokud není bezpečnostní chyba způsobená přímo chybou v programu (např. buffer overflow, SQL injection), je to vždy otázka chybné konfigurace.