MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Co následující řešení?Presne tady sem narazil, jak vyexportovat uzivatele z Novelu do LDAP. Busit to rucne je nesystemove.
- centrální LDAP pro uživatele a skupiny
SUN IdM je na tohle po technické stránce prima, ale je to dost drahé řešení a tak torchu je to jako jít s kanónem na vrabce - i když... kdyby se dal nasadit v celé síti tak by to mohlo být zajímavé, kde to vůbec řešíš? Podle toho půlroku bych řekl že nějaká VŠ, jestli to není tajné, napiš kde to je.ZCU to neni:) Pred chvilkou sem se dival na tvoji prednasku o SUN IdM, pekne:) Je to VUT ale ciste pro me pohodli, nic oficialniho, dotal sem proste volnou ruku.
Mam dojem, ze tam budes nejaky to eDirectory mit. Pokud jo, je to obyc LDAP, takze ldapsearch (pouze dulezita pole - uid, cn, sn, givenname, mail, userpassword) a muzes treba i nechat strom (nebo prepsat na ten, co mas v tom druhym LDAPu) a pak to nacpat do svyho ldapu. Ikdyz jak to tak pisu, tak bys mohl rovnou napojit cely ten system na ten Novell eDirectory.Co následující řešení?Presne tady sem narazil, jak vyexportovat uzivatele z Novelu do LDAP. Busit to rucne je nesystemove.
- centrální LDAP pro uživatele a skupiny
Pokud clovek Sun IDM umi opravdu dobre, tak se da urcite dobre nastavit. Akorat pokud ho clovek neumi, chce jenom spravovat ucty (pridat uzivatele, zmenit heslo, zrusit uzivatele), tak je to fakt zbytecny a clovek si rychlejc napise vlastni PHP web rozhrani na spravu uzivatelu, nez se celej system nauci, pochopi ho a upravi k obrazu svymu.SUN IdM je na tohle po technické stránce prima, ale je to dost drahé řešení a tak torchu je to jako jít s kanónem na vrabce - i když... kdyby se dal nasadit v celé síti tak by to mohlo být zajímavé, kde to vůbec řešíš? Podle toho půlroku bych řekl že nějaká VŠ, jestli to není tajné, napiš kde to je.ZCU to neni:) Pred chvilkou sem se dival na tvoji prednasku o SUN IdM, pekne:) Je to VUT ale ciste pro me pohodli, nic oficialniho, dotal sem proste volnou ruku.
U NFS by šel udělat cluster, ale to je také možná zbytečné.Mohl bych dostat nejaky odkaz na popis? Mam ted dva stroje, partisna mirrorvana pres drbd a potreboval bych tu partisnu nasdilet pres NFS. Mam pres heartbeat rozbehany spesl IPcko na NFS i automaticky primounteni oddilu na aktivni NFS server, lvm aktivaci a drbd aktivaci. Bohuzel jsem narazil na tom, ze NFS si zapisuje stavy na lokalni disk a po prehozeni heartbeatem na druhej stroj uz namountovanej NFS neni dostupnej. Takze ted chci zkusit openafs, kterej by mel byt distribuovany. Ale zajimalo by me, jestli by to slo rozchodit pres NFS.
Asi bych nechal cely home pres NFS, pak by se nemely vyskytnout problemy, ze se nekomu home nepripojil, navic by se dalo vyuzit i pam module na vytvoreni home diru.
- domácí adresáře na centrálním NFS serveru
- domácí adresáře mountované přes autofs při přihlášení uživatele
- rizika: výpadek LDAPu nebo NFS sejme celou síť (i když u LDAPu se to dá trochu řešit přes NSCD a pam_ccreds). U NFS by šel udělat cluster, ale to je také možná zbytečné.Urcite delat mirror (LDAP replikaci, bud pouze jednosmernou u openlap, nebo master-master napr. se Sun DirServer), u NFS by slo pouzit napr. DRBD.
- plus: spravuješ to na jednom místě... k nezaplaceni - to je na tom opravdu to nejlepsi.
Tiskni
Sdílej: