Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dobrý večer přeji všem. Do rukou se mi dostalo do rukou několik (27) počítačů. A já mám vyřešit jejich správu, respektive zakládaní účtů. K tomu se ale dostanu později. Neměl jsem s takovouto věcí zkušenosti, tudíž nevím od čeho se odpíchnout.
Krátce popíši situaci. Oněch 27 PC je pro více uživatelů, na každém se vystřídá cca 6 uživatelů. Každý uživatel by měl mít k dispozici svůj /home
. Uživatelé se kompletně vymění jednou za půl roku. Po této výměně již nejsou jejich data potřebná a můžou být odstraněna.
Vím, že požadavky nejsou skromné, ale pokud jste řešili někdy podobný problém prosím podělte se se mnou o výsledek. Děkuji.
Tiskni
Sdílej:
Co následující řešení?Presne tady sem narazil, jak vyexportovat uzivatele z Novelu do LDAP. Busit to rucne je nesystemove.
- centrální LDAP pro uživatele a skupiny
SUN IdM je na tohle po technické stránce prima, ale je to dost drahé řešení a tak torchu je to jako jít s kanónem na vrabce - i když... kdyby se dal nasadit v celé síti tak by to mohlo být zajímavé, kde to vůbec řešíš? Podle toho půlroku bych řekl že nějaká VŠ, jestli to není tajné, napiš kde to je.ZCU to neni:) Pred chvilkou sem se dival na tvoji prednasku o SUN IdM, pekne:) Je to VUT ale ciste pro me pohodli, nic oficialniho, dotal sem proste volnou ruku.
Mam dojem, ze tam budes nejaky to eDirectory mit. Pokud jo, je to obyc LDAP, takze ldapsearch (pouze dulezita pole - uid, cn, sn, givenname, mail, userpassword) a muzes treba i nechat strom (nebo prepsat na ten, co mas v tom druhym LDAPu) a pak to nacpat do svyho ldapu. Ikdyz jak to tak pisu, tak bys mohl rovnou napojit cely ten system na ten Novell eDirectory.Co následující řešení?Presne tady sem narazil, jak vyexportovat uzivatele z Novelu do LDAP. Busit to rucne je nesystemove.
- centrální LDAP pro uživatele a skupiny
Pokud clovek Sun IDM umi opravdu dobre, tak se da urcite dobre nastavit. Akorat pokud ho clovek neumi, chce jenom spravovat ucty (pridat uzivatele, zmenit heslo, zrusit uzivatele), tak je to fakt zbytecny a clovek si rychlejc napise vlastni PHP web rozhrani na spravu uzivatelu, nez se celej system nauci, pochopi ho a upravi k obrazu svymu.SUN IdM je na tohle po technické stránce prima, ale je to dost drahé řešení a tak torchu je to jako jít s kanónem na vrabce - i když... kdyby se dal nasadit v celé síti tak by to mohlo být zajímavé, kde to vůbec řešíš? Podle toho půlroku bych řekl že nějaká VŠ, jestli to není tajné, napiš kde to je.ZCU to neni:) Pred chvilkou sem se dival na tvoji prednasku o SUN IdM, pekne:) Je to VUT ale ciste pro me pohodli, nic oficialniho, dotal sem proste volnou ruku.
U NFS by šel udělat cluster, ale to je také možná zbytečné.Mohl bych dostat nejaky odkaz na popis? Mam ted dva stroje, partisna mirrorvana pres drbd a potreboval bych tu partisnu nasdilet pres NFS. Mam pres heartbeat rozbehany spesl IPcko na NFS i automaticky primounteni oddilu na aktivni NFS server, lvm aktivaci a drbd aktivaci. Bohuzel jsem narazil na tom, ze NFS si zapisuje stavy na lokalni disk a po prehozeni heartbeatem na druhej stroj uz namountovanej NFS neni dostupnej. Takze ted chci zkusit openafs, kterej by mel byt distribuovany. Ale zajimalo by me, jestli by to slo rozchodit pres NFS.
Asi bych nechal cely home pres NFS, pak by se nemely vyskytnout problemy, ze se nekomu home nepripojil, navic by se dalo vyuzit i pam module na vytvoreni home diru.
- domácí adresáře na centrálním NFS serveru
- domácí adresáře mountované přes autofs při přihlášení uživatele
- rizika: výpadek LDAPu nebo NFS sejme celou síť (i když u LDAPu se to dá trochu řešit přes NSCD a pam_ccreds). U NFS by šel udělat cluster, ale to je také možná zbytečné.Urcite delat mirror (LDAP replikaci, bud pouze jednosmernou u openlap, nebo master-master napr. se Sun DirServer), u NFS by slo pouzit napr. DRBD.
- plus: spravuješ to na jednom místě... k nezaplaceni - to je na tom opravdu to nejlepsi.