MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Dneska, respektive vcera, me k memu prekvapeni chkrootkit
informoval o nasledujici nemile inforaci:
#:chkrootkit
Searching for Showtee... Warning: Possible Showtee Rootkit installednebo jinak:
#:chkrootkit -q The following suspicious files and directories were found: /usr/lib/realplay-10.0.7/share/default/.realplayerrc /usr/lib/firefox/.autoreg /usr/lib/GNUstep/System/.GNUsteprc Warning: Possible Showtee Rootkit installed /usr/lib/security /usr/lib/security/classpath.security eth0: PACKET SNIFFER(/sbin/dhclient[3355])Mam se toho obavat nebo ne??Z kousel sem i
tiger
ale se stejnym vysledkem. Googli sem ale s zadnym uspokojivym vysledkem.
Diky za odpovedi.
Tiskni
Sdílej:
chrootkit -q
The following suspicious files and directories were found: /usr/lib/firefox/.autoreg Warning: Possible Showtee Rootkit installed eth0: PACKET SNIFFER(/sbin/dhclient[3262])Pustil jsem na to ještě
rkhunter -c
, ale ten nic moc nezjistil, jen tohle:
* Filesystem checks Checking /dev for suspicious files... [ OK ] Scanning for hidden files... [ Warning! ] --------------- /dev/.static /dev/.udev /dev/.initramfs /dev/.initramfs-tools /etc/.pwd.lock --------------- Please inspect: /dev/.static (directory) /dev/.udev (directory) /dev/.initramfs (directory)Mno asi nainstaluji ClamAV. Jo a
top
ukazuje 0% zombií, no já nevim co tam je... mám podezření v OpenSSHDoplním: před upgradem (jenom upgrade softwaru, tzn. apt-get upgrade, na etchovi jedu už dlouho) OpenSSH jsem asi před ~14ti dny pouštěl chkrootkit, ten dříve nic nenašel, ale teď ano
rkhunter --checkallnic nanajde. No nic, zatim ani google neporadil. Kazdopadne dik za rady a nazory.
Pro autora výše, na unixu byly pravděpodobně rootkity už v době, kdy Bill Gates programoval Basic pro AltairNo ale myslím, že neexistovaly nástroje, které by pravidelně skenovaly disk a podle signatur se pokoušeli rootkit najít. Ono už z principu je pošetilé pokoušet se z potenciálně kompromitovaného systému nalézt tu kompromitaci. Nějak mám pořád pocit, že pokud se s počítačem děje něco divného, měl by si toho všimnout především správce, ne nějaký automat se spoustou planých poplachů.
No ale myslím, že neexistovaly nástroje, které by pravidelně skenovaly disk a podle signatur se pokoušeli rootkit najít.Přiznám se, že se v této problematice příliš neorientuji, ale myslím, že existují i nástroje, které prohledávají třeba
/dev/kmem
, nebo /dev/mem
, takže skenování disku netřeba. Nevím, jak moc úspěšně se tam dokážou rootkity schovat. Navíc, každý bezpečnostní návod nabádal k vytvoření bezpečné, staticky slinkované verze těchto nástrojů (anebo kontrolu z nějakého LiveCD).
Ono už z principu je pošetilé pokoušet se z potenciálně kompromitovaného systému nalézt tu kompromitaci.To je pravda.