MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
To je celkem jednoduchý, na to stačí následující shell skript* (/etc/acpi/battery.sh
):
#!/bin/sh if grep 'off-line' /proc/acpi/ac_adapter/C1BA/state; then echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor else echo performance > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor fi
a příslušnej konfigurační soubor (/etc/acpi/events/battery
) pro acpid
:
event=battery.* action=/etc/acpi/battery.sh %e
*přesný názvy "zařízení" baterek je třeba nastavit "na míru" systému
Super věc
Zas tak super to neni - když jsem začal přemejšlet, že bych to teda napsal do toho FAQ a zkusil to pro jistotu znovu otestovat, zjistil jsem, že to najednou (když jsem ten skript vymejšlel, tak to ale určitě fungovalo ) až tak úplně nefunguje...
Při přechodu z baterky na AC se to nepřepne zpět. Na vině je to, že /proc/acpi/ac_adapter/C1BA/state
se změní o něco později, než dostane acpid
informaci o změně napájení (divné, ale je to tak). Problém (i případný problém v "opačném" směru) nicméně spolehlivě řeší sleep
na začátku skriptu (před testem stavu napájení)
#!/bin/sh sleep 1 if grep 'off-line' /proc/acpi/ac_adapter/C1BA/state; then echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor else echo performance > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor fi
Použití ac_adapter
místo battery
nemá na funkci vliv.
Otázkou spíš je, jak je možný, že acpid
dostane informaci od jádra o změně "baterky" dřív, než jádro změní příslušnej soubor v /proc
, což je situace proti který nejsou "imunní" ani skripty z Debianu. V době, kdy jsem si ty skripty psal tahle situace nenastávala, takže bych tipoval, že to že to u Debianu s těmi skripty (možná) funguje je způsobeno buď tím, že je tam starší jádro, kde tahle situace nenastane, nebo složitostí těch skriptů - než se dostanou k testu souboru v /proc
, je ten už nastavenej správně.
Nesmysl. Jak u battery
tak u ac_adapter
dostaneš oba dva signály, tzn. odpojení napájení i jeho připojení.
odpojenie adaptera => event=ac_adapter AC 00000080 00000000 pripojenie adaptera => event=ac_adapter AC 00000080 00000001a viac ma nezaujima, ani to ci nahodou nemam BAT1 v ultrabay ani ci sa jedna len o vybratie/zalozie baterky a pod. :)
Ten sleep
je v těch Debianích skriptech IMHO až po detekci statusu v /proc
. A získání tý informace je mnohem složitější, než jenom jediný grep v /proc
. Volají se další skripty, například /usr/bin/on_ac_power
(takže dotaz na status v /proc
se provádí 2x...) atd. Ale zas tak podrobně jsem ten bordel (zlatej Arch a jeho KISS strategie ) nezkoumal.
power.sh
, ktery je spousten z event=ac_adapter
a vse funguje jak sem si predstavoval.
Teorie sice je taková, že spotřeba CMOSu je nejvýrazněji závislá na frekvenci přepínání hradel
Ne tak docela.. jako obecnej vzorec pro ztrátovej výkon CMOSu se udává P = c·V²·f
, kde c
je technologická konstanta. Rostoucí podíl parazitních proudů na ztrátovém výkonu je nicméně taky fakt (bodejť by ne, když jsou dneska hradla tranzistorů "vysoký" jen jednotky atomovejch vrstev...)
/sys,
ale stačí použít nástroj cpufreq-set
.
Tiskni
Sdílej: