Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
To je celkem jednoduchý, na to stačí následující shell skript* (/etc/acpi/battery.sh
):
#!/bin/sh if grep 'off-line' /proc/acpi/ac_adapter/C1BA/state; then echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor else echo performance > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor fi
a příslušnej konfigurační soubor (/etc/acpi/events/battery
) pro acpid
:
event=battery.* action=/etc/acpi/battery.sh %e
*přesný názvy "zařízení" baterek je třeba nastavit "na míru" systému
Super věc
Zas tak super to neni - když jsem začal přemejšlet, že bych to teda napsal do toho FAQ a zkusil to pro jistotu znovu otestovat, zjistil jsem, že to najednou (když jsem ten skript vymejšlel, tak to ale určitě fungovalo ) až tak úplně nefunguje...
Při přechodu z baterky na AC se to nepřepne zpět. Na vině je to, že /proc/acpi/ac_adapter/C1BA/state
se změní o něco později, než dostane acpid
informaci o změně napájení (divné, ale je to tak). Problém (i případný problém v "opačném" směru) nicméně spolehlivě řeší sleep
na začátku skriptu (před testem stavu napájení)
#!/bin/sh sleep 1 if grep 'off-line' /proc/acpi/ac_adapter/C1BA/state; then echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor else echo performance > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor fi
Použití ac_adapter
místo battery
nemá na funkci vliv.
Otázkou spíš je, jak je možný, že acpid
dostane informaci od jádra o změně "baterky" dřív, než jádro změní příslušnej soubor v /proc
, což je situace proti který nejsou "imunní" ani skripty z Debianu. V době, kdy jsem si ty skripty psal tahle situace nenastávala, takže bych tipoval, že to že to u Debianu s těmi skripty (možná) funguje je způsobeno buď tím, že je tam starší jádro, kde tahle situace nenastane, nebo složitostí těch skriptů - než se dostanou k testu souboru v /proc
, je ten už nastavenej správně.
Nesmysl. Jak u battery
tak u ac_adapter
dostaneš oba dva signály, tzn. odpojení napájení i jeho připojení.
odpojenie adaptera => event=ac_adapter AC 00000080 00000000 pripojenie adaptera => event=ac_adapter AC 00000080 00000001a viac ma nezaujima, ani to ci nahodou nemam BAT1 v ultrabay ani ci sa jedna len o vybratie/zalozie baterky a pod. :)
Ten sleep
je v těch Debianích skriptech IMHO až po detekci statusu v /proc
. A získání tý informace je mnohem složitější, než jenom jediný grep v /proc
. Volají se další skripty, například /usr/bin/on_ac_power
(takže dotaz na status v /proc
se provádí 2x...) atd. Ale zas tak podrobně jsem ten bordel (zlatej Arch a jeho KISS strategie ) nezkoumal.
power.sh
, ktery je spousten z event=ac_adapter
a vse funguje jak sem si predstavoval.
Teorie sice je taková, že spotřeba CMOSu je nejvýrazněji závislá na frekvenci přepínání hradel
Ne tak docela.. jako obecnej vzorec pro ztrátovej výkon CMOSu se udává P = c·V²·f
, kde c
je technologická konstanta. Rostoucí podíl parazitních proudů na ztrátovém výkonu je nicméně taky fakt (bodejť by ne, když jsou dneska hradla tranzistorů "vysoký" jen jednotky atomovejch vrstev...)
/sys,
ale stačí použít nástroj cpufreq-set
.
Tiskni
Sdílej: