Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tak jsem se po delší době opět dostal k tunění svého placatého přítele (HP nx6110). Od jisté doby, ani nevím od kdy, mi nechce moje Pentium M740 snižovat frekvenci. Prostě pořád běží na maximální frekvenci. Co z toho plyne, jednak spotřebovává relativně hodně energie a druhak se chladič může v obzvláště horkých dnech doslova zbláznit.
Cílem tedy je přinutit procesor ke snižování frekvence CPU. Co budeme potřebovat: dvě vejce, 0.5l mléka, ... né dělám si srandu:) Teď vážně. První co potřebujeme je
samozřejmě podpora v jádře, jak pro Frequency scaling
tak pro
ACPI
:
# # CPU Frequency scaling # CONFIG_CPU_FREQ=y # CONFIG_CPU_FREQ_DEBUG is not set CONFIG_CPU_FREQ_STAT=m CONFIG_CPU_FREQ_STAT_DETAILS=y CONFIG_CPU_FREQ_DEFAULT_GOV_PERFORMANCE=y # CONFIG_CPU_FREQ_DEFAULT_GOV_USERSPACE is not set CONFIG_CPU_FREQ_GOV_PERFORMANCE=m CONFIG_CPU_FREQ_TABLE=mModuly pro
ACPI
nebudu ani vypisovat, jsou většinou všude
předvoleny.
Je samozřejmě možné používat i některé deamony jako cpufreqd nebo powersaved. Ale nač používat deamona, když je k dispozici modul. Jak jsem již řekl použijeme služeb jaderných modulů, konkrétně těchto:
cpufreq_ondemand cpufreq_powersave cpufreq_conservative cpufreq_stats acpi_cpufreq freq_tableMožná některé z nich nejsou potřeba, každopádně já mám zavedeny tyto.
Prostředkem pro komunikaci s moduly jsou soubory v /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/
:~$ ls /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/ affected_cpus ondemand scaling_driver stats cpuinfo_cur_freq scaling_available_frequencies scaling_governor cpuinfo_max_freq scaling_available_governors scaling_max_freq cpuinfo_min_freq scaling_cur_freq scaling_min_freqMůžeme nahlédnout do všech souborů, jejich názvy jsou dostatečně výstižné, nebudu je proto komentovat. Ucelenější přehled dostaneme pomocí
cpufreq-info
, viz.například:
:~$ cpufreq-info cpufrequtils 002: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2006 Report errors and bugs to linux@brodo.de, please. analyzing CPU 0: driver: acpi-cpufreq CPUs which need to switch frequency at the same time: 0 hardware limits: 800 MHz - 1.73 GHz available frequency steps: 1.73 GHz, 1.33 GHz, 1.07 GHz, 800 MHz available cpufreq governors: userspace, ondemand, conservative, powersave, performance current policy: frequency should be within 800 MHz and 1.73 GHz. The governor "ondemand" may decide which speed to use within this range. current CPU frequency is 800 MHz.
Rozsahy frekvencí se mění v souborech scaling_max_freq
resp
scaling_min_freq
a chování v scaling_governor
. Jak je
vidět ja mám zvolen rozsah 1.73GHz - 800MHz a governor = "ondemand". Nastavení
konkrétních parametrů je jednoduché:
cd /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/ echo 800000 > scaling_min_freq echo odemand > scaling_governorSamozřejmě jako
root
.
Pro klikače Gnomisty jsem při svém brouzdání narazil na popis zprovoznění appletu pro Gnome-applets, viz. zde. Je zde i poměrně přehledná tabulka taktovacích startegií.
Teď již jen zbývá zařídit, aby se hodnoty nastavovaly například když odpojím AC adaptér, nebo naopak. O tom ale příště protože jsem to ještě pořádně nedoladil.
Jakékoliv náměty na vylepšení, či opravení jsou vítány.
Zdroje:
Kromě toho co jsem uvedl v textu.
Enhanced Intel SpeedStep Technology and Demand-Based Switching on Linux*
WEBlog -- Wouter's Eclectic Blog
Tiskni
Sdílej:
To je celkem jednoduchý, na to stačí následující shell skript* (/etc/acpi/battery.sh
):
#!/bin/sh if grep 'off-line' /proc/acpi/ac_adapter/C1BA/state; then echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor else echo performance > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor fi
a příslušnej konfigurační soubor (/etc/acpi/events/battery
) pro acpid
:
event=battery.* action=/etc/acpi/battery.sh %e
*přesný názvy "zařízení" baterek je třeba nastavit "na míru" systému
Super věc
Zas tak super to neni - když jsem začal přemejšlet, že bych to teda napsal do toho FAQ a zkusil to pro jistotu znovu otestovat, zjistil jsem, že to najednou (když jsem ten skript vymejšlel, tak to ale určitě fungovalo ) až tak úplně nefunguje...
Při přechodu z baterky na AC se to nepřepne zpět. Na vině je to, že /proc/acpi/ac_adapter/C1BA/state
se změní o něco později, než dostane acpid
informaci o změně napájení (divné, ale je to tak). Problém (i případný problém v "opačném" směru) nicméně spolehlivě řeší sleep
na začátku skriptu (před testem stavu napájení)
#!/bin/sh sleep 1 if grep 'off-line' /proc/acpi/ac_adapter/C1BA/state; then echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor else echo performance > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor fi
Použití ac_adapter
místo battery
nemá na funkci vliv.
Otázkou spíš je, jak je možný, že acpid
dostane informaci od jádra o změně "baterky" dřív, než jádro změní příslušnej soubor v /proc
, což je situace proti který nejsou "imunní" ani skripty z Debianu. V době, kdy jsem si ty skripty psal tahle situace nenastávala, takže bych tipoval, že to že to u Debianu s těmi skripty (možná) funguje je způsobeno buď tím, že je tam starší jádro, kde tahle situace nenastane, nebo složitostí těch skriptů - než se dostanou k testu souboru v /proc
, je ten už nastavenej správně.
Nesmysl. Jak u battery
tak u ac_adapter
dostaneš oba dva signály, tzn. odpojení napájení i jeho připojení.
odpojenie adaptera => event=ac_adapter AC 00000080 00000000 pripojenie adaptera => event=ac_adapter AC 00000080 00000001a viac ma nezaujima, ani to ci nahodou nemam BAT1 v ultrabay ani ci sa jedna len o vybratie/zalozie baterky a pod. :)
Ten sleep
je v těch Debianích skriptech IMHO až po detekci statusu v /proc
. A získání tý informace je mnohem složitější, než jenom jediný grep v /proc
. Volají se další skripty, například /usr/bin/on_ac_power
(takže dotaz na status v /proc
se provádí 2x...) atd. Ale zas tak podrobně jsem ten bordel (zlatej Arch a jeho KISS strategie ) nezkoumal.
power.sh
, ktery je spousten z event=ac_adapter
a vse funguje jak sem si predstavoval.
Teorie sice je taková, že spotřeba CMOSu je nejvýrazněji závislá na frekvenci přepínání hradel
Ne tak docela.. jako obecnej vzorec pro ztrátovej výkon CMOSu se udává P = c·V²·f
, kde c
je technologická konstanta. Rostoucí podíl parazitních proudů na ztrátovém výkonu je nicméně taky fakt (bodejť by ne, když jsou dneska hradla tranzistorů "vysoký" jen jednotky atomovejch vrstev...)
/sys,
ale stačí použít nástroj cpufreq-set
.