MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Zdravim ABickare, nechci spamovat diskuzi proto mi prosim odpustte, ze davam dotazy do blogu. Mam hned dva, kazdy trosku z jineho soudku.
#1 - Mate nekdo zkusenosti s Linuxem (nebo nekterym jinym unix-like) systemem pro tvorbu NAS?
V podstate jsem nasel dva myslitelne zastupce, openfiler a FreeNAS.
Openfiler (postaveno asi na Fedore nebo CentOS):
FreeNAS (postaveno asi na FreeBSD):
Byl bych moc rad kdyby jste se podelili o zkusenosti pokud nejake mate, pripadne doporucili neco jineho. Jinak bych mel asi zminit co od NAS vyzaduji: RAID 1, NFS a iSCSI, web GUI byt nemusi ale muze (stejne jej clovek pouzije max. pri konfiguraci), nesmy to byt zadny moloch.
#2 - Druha otazka bude o neco jednodussi. Potrebuji plne managovatelny (maly, spise SoHo) HW firewall+router+switch. Nemam vubec poneti zda se neco takoveho vyrabi a docela se v teto problematice neorientuji, dam tedy na radu. Zbezne sem se dival na 64bit.cz a predkoladam cena kolem 20k by mohla byt ok.
Dekuji vsem za prispevky.
Tiskni
Sdílej:
Já mám praktickou zkušenost s OpenFilerem, ve firmě ho máme nasazený, máme na něm NTFS a poskytuje cca 1TB dat. Nemůžeme si to vynachválit.
Ja by som to s FreeNAS nevidel az tak zle. O chvilu bude final verzia a podla toho, co som videl sa urobilo vela prace, aby to bolo dobre pouzitelne a bez chyb.
BTW pouzitie ext2/3 na freensd/freebsd??? WTF? Teda chcel som napisat UFS! :)
Openfiler mohu take doporucit, mam pozitivni zkusenosti s jeho vyuzitim v kombinaci s iSCSI a NFS.
Co se tyka routeru+fw+switch, pokud chcete opravdu HW reseni, mohu vrele doporucit AlliedTelesis AR-415S, poskytuje toho daleko vice, vcetne VPN etc. za rozumnou cenu (porovnani cena/vykon/vlastnosti)
Dekuji vsem za reakce, popravde jsem predpokladal ze Openfiler zvitezi (nic proti BSD to ani nahodou).
Jeste by bylo dobre tyto dve distra srovnat na zaklade propustnosti, zateze, vyuziti RAM atd.
Nejake srovnani jsem nasel: www.scribd.com/doc/29643/OpenFiler-vs-FreeNAS
V jejich dokumentaci jsem nasel:
Openfiler is built upon the Red Hat Linux distribution and RHAS is the chosen mechanism to support high-availability / failover for Openfiler
Jeste k FreeNAS, od verze 0.69b1 by podporu mel myt take:
Add 'lagg' link aggregation and link failover interface support (kernel).
Zdroj: www.freenas.org/index.php
Pro NFS server bych doporucil spis BSD - Nic proti Linuxu.
Ako HW firewall by som sa popozeral po produktoch ZyXel - mam s nimi dobre skusenosti - co malo bezat, vzdy aj bezalo. Mam priamu skusenost so ZyWall5 a ZyWall2 - mozno prave po niecom takomto sa obzerate.