MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Classpath sem rucne zkousel nastavovat ale nepomohlo to, vyjimka je stale stejna. Predpokladam ze to Eclipse slinkuje(da li se to tak rict), kdyz to ma uvedeno v exportech.
Zacinam byt v koncich
Taky jsem takový problém kdysi řešil a pokud si pamatuju dobře, tak pomohlo spouštění bez přípony souboru.Taky mívám podobné problémy (napíšu náhodně parametry příkazu, jak by tak asi mohly být) s různými programy, a pokud si pamatuju, tak psát parametry příkazu podle toho, jak jsou popsány v dokumentaci, pomáhá obecně velmi často
java -jar soubor.jarVse fungovalo dokud sem si nezacal hrat s tabulkou.
eclipse
to spustit jde. Problém je nejspíš v tom, jakým způsobem vytváříte soubor.jar
. Java totiž musí mít všechny třídy, které nahrává, v classpath
. A asi žádný nástroj vám při vytváření jar
u nevytvoří správnou classpath sám od sebe. Pokud spouštíte nějaký program přes java -jar soubor.jar
, je na classpath tento soubor.jar
a pak vše, co je uvedené v v tom jar
u v souboru META-INF/MANIFEST.MF
u parametru Class-Path:
– jednotlivé části classpath jsou oddělené mezerou a jsou relativní k souboru jar
. Máte tedy 2 nejjednodušší možnosti:
java -cp soubor.jar;dom4j.jar;… vase.hlavni.Trida
java -jar soubor.jar
, a přidat classpath správně do manifestu. Ten pak může vypadat např. takhle:
Manifest-Version: 1.0 Ant-Version: Apache Ant 1.6.5 Created-By: 1.5.0_04-b05 (Sun Microsystems Inc.) Built-By: Filip Main-Class: org.jirsak.test.Main Class-Path: ./lib/derby.jar ./lib/dom4j-1.6.1.jar ./lib/forms-1.0.7.ja r ./lib/looks-2.0.4.jar
jar
z eclipse je možné nechat vytvořit i manifest a jméno hlaví třídy se tam nastavuje. Možnost nastavit classpath tam není, je tam možnost použít předem připravený manifest. Osobně si nedovedu moc představit automatické generování classpath do manifestu, protože potřebné knihovny jsou ve vývojovém prostředí umístěny dost často jinde, než kde jsou u "sbuildovaného" projektu.
Já osobně používám pro generování jar
balíčků Ant, následující build.xml
mám jako základ, který na jednoduchou adresářovou strukturu funguje tak jak je, na složitější je potřeba tu a tam poupravit (tučné části je potřeba vždy přizpůsobit – normálně jsou tam proměnné, ale z tohohle zápisu je jasnější, co tam má přijít <project name="name" default="jar" basedir="."> <property file="ant.properties" /> <property name="src" value="${basedir}/src" /> <property name="lib" value="${basedir}/lib" /> <property name="dist" value="${basedir}/dist" /> <property name="build" value="${basedir}/build" /> <property name="classes" value="${basedir}/classes" /> <property name="javadoc" value="${basedir}/javadoc" /> <property name="app.jar" value="ir.jar" /> <target name="classpath"> <path id="classpath"> <fileset dir="${lib}"> <include name="*.jar" /> </fileset> </path> </target> <target name="prepare" depends="classpath"> <mkdir dir="${classes}" /> <mkdir dir="${javadoc}" /> </target> <target name="clean" depends="" description="Remove generated files"> <delete dir="${classes}" /> <delete dir="${dist}" /> </target> <target name="classes" depends="prepare" description="Compile the java classes"> <javac srcdir="${src}" destdir="${classes}"> <classpath> <path refid="classpath" /> <pathelement path="${classes}" /> </classpath> <include name="**/*.java" /> </javac> </target> <target name="jar" depends="classes"> <mkdir dir="${build}" /> <pathconvert property="jar.class-path" pathsep=" " refid="classpath"> <map from="${basedir}\lib\" to="./lib/"/> </pathconvert> <jar jarfile="${build}/${app.jar}" basedir="${classes}"> <manifest> <attribute name="Class-Path" value="${jar.class-path}"/> <attribute name="Main-Class" value="com.example.ir.Main"/> </manifest> <include name="com/example/ir/**" /> </jar> </target> <target name="dist" depends="jar" description="Build the distribution archives"> <mkdir dir="${dist}" /> <copy todir="${dist}"> <fileset dir="${build}" includes="*.jar" /> </copy> <mkdir dir="${dist}/lib" /> <copy todir="${dist}/lib"> <fileset dir="${lib}" includes="*.jar" /> </copy> </target> <target name="javadoc" depends="prepare" description="Create javadoc"> <javadoc packagenames="com.example.ir" destdir="${javadoc}" author="true" version="true" private="true" encoding="UTF-8" charset="UTF-8" windowtitle="${ant.project.name} ${RELEASE.MAJOR.MINOR} API" doctitle="${ant.project.name} ${RELEASE.MAJOR.MINOR}" bottom="Copyright © 2006 někdo"> <classpath> <path refid="classpath" /> </classpath> <sourcepath> <pathelement path="${src}" /> </sourcepath> </javadoc> </target> </project>Pak už stačí jen zadat
ant dist
(nebo v eclipse
použít ant view) a v adresáři ./dist
máte hotový projekt.
Tiskni
Sdílej: