Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Classpath sem rucne zkousel nastavovat ale nepomohlo to, vyjimka je stale stejna. Predpokladam ze to Eclipse slinkuje(da li se to tak rict), kdyz to ma uvedeno v exportech.
Zacinam byt v koncich
Taky jsem takový problém kdysi řešil a pokud si pamatuju dobře, tak pomohlo spouštění bez přípony souboru.Taky mívám podobné problémy (napíšu náhodně parametry příkazu, jak by tak asi mohly být) s různými programy, a pokud si pamatuju, tak psát parametry příkazu podle toho, jak jsou popsány v dokumentaci, pomáhá obecně velmi často
java -jar soubor.jarVse fungovalo dokud sem si nezacal hrat s tabulkou.
eclipse
to spustit jde. Problém je nejspíš v tom, jakým způsobem vytváříte soubor.jar
. Java totiž musí mít všechny třídy, které nahrává, v classpath
. A asi žádný nástroj vám při vytváření jar
u nevytvoří správnou classpath sám od sebe. Pokud spouštíte nějaký program přes java -jar soubor.jar
, je na classpath tento soubor.jar
a pak vše, co je uvedené v v tom jar
u v souboru META-INF/MANIFEST.MF
u parametru Class-Path:
– jednotlivé části classpath jsou oddělené mezerou a jsou relativní k souboru jar
. Máte tedy 2 nejjednodušší možnosti:
java -cp soubor.jar;dom4j.jar;… vase.hlavni.Trida
java -jar soubor.jar
, a přidat classpath správně do manifestu. Ten pak může vypadat např. takhle:
Manifest-Version: 1.0 Ant-Version: Apache Ant 1.6.5 Created-By: 1.5.0_04-b05 (Sun Microsystems Inc.) Built-By: Filip Main-Class: org.jirsak.test.Main Class-Path: ./lib/derby.jar ./lib/dom4j-1.6.1.jar ./lib/forms-1.0.7.ja r ./lib/looks-2.0.4.jar
jar
z eclipse je možné nechat vytvořit i manifest a jméno hlaví třídy se tam nastavuje. Možnost nastavit classpath tam není, je tam možnost použít předem připravený manifest. Osobně si nedovedu moc představit automatické generování classpath do manifestu, protože potřebné knihovny jsou ve vývojovém prostředí umístěny dost často jinde, než kde jsou u "sbuildovaného" projektu.
Já osobně používám pro generování jar
balíčků Ant, následující build.xml
mám jako základ, který na jednoduchou adresářovou strukturu funguje tak jak je, na složitější je potřeba tu a tam poupravit (tučné části je potřeba vždy přizpůsobit – normálně jsou tam proměnné, ale z tohohle zápisu je jasnější, co tam má přijít <project name="name" default="jar" basedir="."> <property file="ant.properties" /> <property name="src" value="${basedir}/src" /> <property name="lib" value="${basedir}/lib" /> <property name="dist" value="${basedir}/dist" /> <property name="build" value="${basedir}/build" /> <property name="classes" value="${basedir}/classes" /> <property name="javadoc" value="${basedir}/javadoc" /> <property name="app.jar" value="ir.jar" /> <target name="classpath"> <path id="classpath"> <fileset dir="${lib}"> <include name="*.jar" /> </fileset> </path> </target> <target name="prepare" depends="classpath"> <mkdir dir="${classes}" /> <mkdir dir="${javadoc}" /> </target> <target name="clean" depends="" description="Remove generated files"> <delete dir="${classes}" /> <delete dir="${dist}" /> </target> <target name="classes" depends="prepare" description="Compile the java classes"> <javac srcdir="${src}" destdir="${classes}"> <classpath> <path refid="classpath" /> <pathelement path="${classes}" /> </classpath> <include name="**/*.java" /> </javac> </target> <target name="jar" depends="classes"> <mkdir dir="${build}" /> <pathconvert property="jar.class-path" pathsep=" " refid="classpath"> <map from="${basedir}\lib\" to="./lib/"/> </pathconvert> <jar jarfile="${build}/${app.jar}" basedir="${classes}"> <manifest> <attribute name="Class-Path" value="${jar.class-path}"/> <attribute name="Main-Class" value="com.example.ir.Main"/> </manifest> <include name="com/example/ir/**" /> </jar> </target> <target name="dist" depends="jar" description="Build the distribution archives"> <mkdir dir="${dist}" /> <copy todir="${dist}"> <fileset dir="${build}" includes="*.jar" /> </copy> <mkdir dir="${dist}/lib" /> <copy todir="${dist}/lib"> <fileset dir="${lib}" includes="*.jar" /> </copy> </target> <target name="javadoc" depends="prepare" description="Create javadoc"> <javadoc packagenames="com.example.ir" destdir="${javadoc}" author="true" version="true" private="true" encoding="UTF-8" charset="UTF-8" windowtitle="${ant.project.name} ${RELEASE.MAJOR.MINOR} API" doctitle="${ant.project.name} ${RELEASE.MAJOR.MINOR}" bottom="Copyright © 2006 někdo"> <classpath> <path refid="classpath" /> </classpath> <sourcepath> <pathelement path="${src}" /> </sourcepath> </javadoc> </target> </project>Pak už stačí jen zadat
ant dist
(nebo v eclipse
použít ant view) a v adresáři ./dist
máte hotový projekt.
Tiskni
Sdílej: