Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zdravicko ABickari, jiz nejaky ten patek jsem vlastnikem ThinkPad R500 (2732-32G), na Linuxu vsak stale bojuji predevsim s uspavanim. Je fakt ze jsem zatim nevizkousel TuxOnIce, nicmene gnome-power-manager si stale s timto kouske HW neporadi (quirku se jav vidno nedostava). Narazim na tento problem, casto se stane ze se po "cerstvem" bootu se mi podari stroj uspat (klasicky pomoci pm) a v 80% pripadu i probudit. Jestlize ale zkusim uspani cislo dve stroj se jiz neprobudi -- cerna obrazovka (nerozsviti se ani podsviceni LCD), po case se sam restartuje. Z tohoto chovani usuzuji na problem s ovladacem gk. Zkousel sem ale i jine ovladace, avsak bez vysledku.
Jadro == 2.6.27.7 (vanila),
distribuce == Debian Lenny,
ovladac gk. == distribucni radeonhd, ale i binarni od ati.
Mate kdokoliv zkusenosti s timto notebookem a podobnym problemem? Dekuji za odpovedi.
Tiskni
Sdílej:
Nejde vybíjet? Pokud ho odpojíte ze sítě, tak se vypne? Mám také R61 a OpenSuSE mi nic zlého neprovedlo :)) Nebude to jen nastavený battery treshold?
Tohle se mi na R61 stalo dvakrát, vždy pomohlo připojit zdroj a za chodu vytáhnout baterku a dát ji zpátky.
Bohuzel tohle nepomaha, uz sem to zkousel.
Ja mam po upgradu na 2.6.27-gentoo-r7, taky stejny problem, ale grafiku mam intel 830. S predchozim jadrem 2.6.25 slo vse OK. System se uspi ale uz se pak neprobudi, zustane jen blikat caps lock, a scroll lock. Uspavam takhle echo "disk" > /sys/power/state nebo pres Klaptop, ale ten asi dela uplne to same jako ten prikaz.
V nových jádrech je vůbec suspend na ThinkPadech nějaký rozbitý. Například celá šestková řada Xek (minimálně pod openSUSE) nejde resumovat pokud používáte dokovací stanici...a to nemluvím o rozbitém ovladači grafiky, který má výkon na úrovni archivní S3 Virge.
Dost vážně začínám uvažovat o přechodu na jiné distro...
Díík za pro mne první rozumnou námitku proti Suse
zdravim,
zkuste napsat bug do bugzilly kernelu (ohledne ACPI) , tam chodi hodne lidi z Intelu, co se tyce ACPI a spolupracuje se hodne rychle.
Celkove je na ThinkPady par veci rozbitych od verse 2.6.27.
Ohledne veci na Intel grafiky, tak je ted slusne rozbity v 2.6.29-tce kernel-modeseting. Mate nejaky postup, jak otestovat na nejake normalni distribuci X-kove ovladace z git-u ? Kernel nebo jine repositare kernelu otestuju bez problemu.
zdravim,
Lenovo R400 - 2.6.28 vanilla bez problemu. Nicmene *29 kernel je vcelku problemovy co se tyce testovani - to je na cely blog a misto toho radeji udelam reporty.
Mrknete se na update biosu, nemate -li aktualni versi (resil jsem ted nejaky problem s uspavanim na X61s).
Jinak mi prosim poslete mailem na (goldenfish at linuxsoft do cz) zabaleny obsah adresare /sys/firmware/acpi/tables/ a vystup z prikazu dmidecode. Snad se behem mesice dostanu ke spolupraci s vyvojari.
Zkus pridat do grub.conf acpi_os_name="Microsoft Windows 2000", ACPI AML kod Thinkpadu dela na kazdym OS neco jinyho. Treba to bude jako W2K(nebo WinXP) bude fungovat lip.
Zkus pridat do grub.conf acpi_os_name="Microsoft Windows 2000", ACPI AML kod Thinkpadu dela na kazdym OS neco jinyho. Treba to bude jako W2K(nebo WinXP) bude fungovat lip.
OK zkusim, zatim bootuju s acpi_os_name="Linux"
, teoreticky by melo jit i acpi_os_name="Windows 2001"
nebo acpi_os_name="Windows 2001 SP1"
nebo acpi_os_name="Windows 2001 SP2"
nebo acpi_os_name="Windows 2006"
. Takze vyzkousim a dam vedet. Jinak jsem to nafilloval do kerneli bugzilly tak se to snad nekam pohne :D